Danske Spils Vild med dans-ekspert: ”Var det bare nerver, Gustav?”
3.10.2025 08:50:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Efter første udsendelse i årets Vild med dans har Danske Spil sænket de store forventninger til forhåndsfavoritten Gustav Salinas. Danske Spils oddssætter er dog klar til at lade både tvivl og debutnerver komme danserne til gode.

Slut med blinde forudsigelser og skud i tågen: I fredags fik hele Danmark endelig lov at se, hvad årets 10 par i Vild med dans har at byde på – og det førte til lidt af en rokade i rækken af favoritter hos Danske Spil, der som sædvanligt sætter odds på dansernes muligheder i konkurrencen.
”Vi har stadig Jasmin, Ottesen, Rudbæk og Gustav som de fire første: Men vi må også sige, at Gustavs præstation var lidt skuffende, så ham har vi rykket fra topfavorit til at være en outsider til finalen. Han virkede meget nervøs og skal nok lige finde sig til rette,” siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter og ekspert på Vild med dans hos Danske Spil.
Gjorde det fremragende
Generelt synes oddssætteren dog, at årets dansere lagde ud med et fornemt niveau:
”Både Alfred og Jesper Asholt gjorde det yderst fremragende og høstede også store roser og gode karakterer fra dommerne, så de er rykket op i tabellen hos os. Aftenens store oplevelse var dog Sissal, som var ægte, sprudlende og fik de højeste karakterer fra dommerne, og netop dommerne er jo altid et fint pejlemærke for os,” fortæller Mathias Reimer Larsen, som også har kigget nærmere på, hvilke par, der skal være nervøse forud for fredagens udsendelse, hvor det første par skal stemmes ud.
Pusle ryger ud
”På fredag rammer alvoren, hvor vi skal sige farvel til det første par. Vi har Pusle som favorit til at ryge ud, mens Skinz og Peter Løvenkrands følger lige efter. Pusle virker ikke til at have den nødvendige opbakning på lægterne eller hos vores kunder,” siger Danske Spils ekspert, som dog ikke vil afskrive nogen endnu.
”Det er dog for tidligt at drage forhastede konklusioner. Alle par får muligheden for at danse endnu en dans fredag aften, og det kan have været startnerver i debuten sidste fredag - så vi forsøger at være åbne for alle muligheder,” siger han - og tilføjer så en smule bekymret på vegne af den danser, som han tidligere havde de største forventninger til:
”Men en danser som Gustav har jo i dén grad prøvet at stå i rampelyset før, så man fristes til at spørge: Var det bare nerver, Gustav?”
Dramaet om første udstemning kan følges på TV2 fra klokken 20 i aften.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Løber med førstepræmien: 8.000.000 kroner på vej til heldig dansker12.4.2026 08:23:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ramte plet ved lørdagens trækning i Lotto og kan se frem til 8.000.000 kroner. To andre kan også kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor heldet slog ned.
Usædvanligt mange Lotto-vindere: ”2026 tegner helt vildt”11.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Man skal være heldig for at ramme syv rigtige i Lotto og det sker ikke hver uge, men for tiden sker det usædvanligt ofte. Årets første kvartal har budt på flere vindere, end normalt: ’Et tilfælde,’ lyder det forundret hos Danske Spil.
Mand fra Jelling blev ringet op med 200.000 kroner: Var slet ikke klar over, han spillede med10.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Jelling fik noget af en overraskelse, da Danske Spil ringede og fortalte, at han havde vundet 200.000 kroner i Klub Lotto. Nu drømmer han og hans kone om at bruge gevinsten på oplevelser og en rejse til Japan.
Danske Spil: ’X Factor får sådan en finale, hvor man ikke tør blinke”10.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oddssætteren fra Danske Spil glæder sig til fredagens finale i X Factor: ”Det bliver ikke ligesom sidste år, hvor vi nærmest kendte vinderen på forhånd. I år bliver det en rigtig finale.”
Danske Spil efterlyser 3 millionærer9.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Har påsken gemt på en milliongevinst, du endnu ikke har opdaget? Hele 29 danskere blev millionærer i forbindelse med 2. påskedags særlige Påske Lotto trækning, men Danske Spil mangler stadig at finde tre af vinderne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum