Lisa Ekdahl vender tilbage til DR Koncerthuset
1.10.2025 10:00:00 CEST | DTD Concerts | Pressemeddelelse

I 2024 spillede Lisa Ekdahl seks udsolgte koncerter i DR Koncerthuset. Nu vender en af Skandinaviens mest elskede liveartister tilbage til DR Koncerthuset med turnéen ”Alt det bedste”, som betyder, at Lisa vil plukke guldkorn fra hele sin 30 år lange karriere. Den altid aktuelle Lisa Ekdahl har gennem årene indspillet hele 16 album og bevæger sig ubesværet mellem genrer som jazz, pop og vise. Det fem mand stærke band er lydhørt, sammenspillet og ivrige efter at spille live!
Det er svært at overvurdere den enorme indflydelse, som Lisa Ekdahls nu ikoniske debutalbum fra 1994 har haft. På en enkelt nat blev Lisa forvandlet fra obskur jazzsangerinde til en af Skandinaviens allerstørste og mest respekterede artister – og det er faktisk ikke særlig svært at forstå hvorfor. Få debutanter er nemlig blevet velsignet med en så krystalklar vision som Lisa Ekdahl. Med sin unikke blanding af svensk visetradition og jazz dansede hun ikke blot til tops på hitlisterne, men også direkte ind i hjertet på millioner af skandinaver. At få det svære til at virke enkelt er en helt særlig kunstform, og få har balanceret på den linje med samme ynde, lethed og selvfølgelighed som Lisa Ekdahl.
Koncerten finder sted i DR Koncerthuset søndag den 29. marts 2025 og med sig på scenen har Lisa nogle af Sveriges fineste musikere:
Mathias Blomdahl – guitar & sang Andreas Norden – bas & sang
Daniel Gahrton – klaver, saxofoner & sang Pontus Gillgren – trommer & sang
Det officielle billetsalg starter mandag den 6. oktober kl. 10 via drkoncerthuset.dk og dtdconcerts.dk
Nøgleord
Kontakter
Presse
presse@dtdconcerts.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts
Lisa Ekdahl annoncerer fjerde koncert i DR Koncerthuset17.2.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for Lisa Ekdahls tilbagevenden til DR Koncerthuset vil ingen ende tage. Efter offentliggørelsen af den første koncert og siden to ekstrakoncerter føjer den svenske sangerinde nu en fjerde koncert til rækken.
Band of Horses spiller jubilæumskoncert i Poolen: 20 år med Everything All The Time9.2.2026 10:00:05 CET | Pressemeddelelse
Den 29. september 2026 vender Band of Horses tilbage til Danmark efter 4 år med turnéen “An Evening with Band of Horses – Celebrating 20 Years of Everything All The Time”, når de spiller i Poolen.
De alternative rock-giganter Garbage gæster København til juni30.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det ikoniske alternative rockband Garbage vender tilbage til Danmark – denne gang med det originale lineup samlet igen. Den 4. juni indtager Shirley Manson, Butch Vig, Duke Erikson og Steve Marker Store VEGA til en koncert, der bliver en unik mulighed for at opleve et af 90’ernes mest markante bands i deres oprindelige form.
Legendariske Tricky vender tilbage til Store VEGA12.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næste år vender det britiske triphop-ikon Tricky tilbage til København og Store VEGA den 20. juni med et helt nyt liveshow. Publikum kan se frem til en intens, atmosfærisk og nyfortolket præsentation af materialet fra en af de mest markante kunstnere i nyere britisk musik. Billetsalget starter den 17. december via United Tickets kl. 10.
Pede B i Falkoner Salen5.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 28. december 2026 lægger Falkoner Salen hus til en kæmpe fest, når rapperen Pede B kommer forbi med sit anmelderroste live-show. Selvom Pede B har været en fast institution på den danske rapscene i snart to årtier, var det først i år, at han modtog en platinplade (for singlen “Hun Vil Ha”). Rapperens status og publikum er gået roligt opad år efter år, og i 2026 står han overfor sin karrieres største spillestedskoncert i Falkoner Salen på Frederiksberg. Pede B’s koncerter er lig med høj energi, nye og gamle numre, stagedives, freestylerap, gæster og overraskelser på scenen. De er elsket af publikum og anmeldere, og Gaffas anmelder kaldte fx hans sidste koncert på Roskilde Festival for “bedste rap-koncert på Roskilde nogensinde”. Om koncerten i Falkoner Salen siger Pede B: “Det her bliver fejringen af 20 år på scenen. Vi har aldrig før turde sætte en så stor koncert op, men med alle de yngre lyttere og nye supportere, vi har fået de sidste par år, giver det pludselig mening. Vi skal
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum