Lederne

KORR.: Fire ledere nomineret til kåringen af Årets Leder 2025

Del

Fremsynethed og omstillingsparathed er nogle af de ledelsesmæssige styrker, som kendetegner de fire nominerede, siger Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris, der også er medlem af juryen.

De fire nominerede til prisen som Årets Leder er (set fra venstre) Gregers Wedell-Wedellsborg fra Matas, Mette Lykke fra Too Good to Go, Jette Albinus fra Forsvaret og Niels B. Christiansen fra Lego.
De fire nominerede til prisen som Årets Leder er (set fra venstre) Gregers Wedell-Wedellsborg fra Matas, Mette Lykke fra Too Good to Go, Jette Albinus fra Forsvaret og Niels B. Christiansen fra Lego. Foto: Christian Als

Det bliver enten Gregers Wedell-Wedellsborg fra Matas, Jette Albinus fra Forsvaret, Niels B. Christiansen fra Lego eller Mette Lykke fra Too Good to Go, der løber med den eftertragtede titel som Årets Leder 2025.

De fire er nominerede til prisen, som Lederne i år uddeler for 24. gang. 

”Det er et fantastisk stærkt felt, som favner de værdier, vi har brug for i en uforudsigelige tid, hvor arbejdsbetingelserne for virksomheder og organisationer konstant forandrer sig. De nominerede har alle demonstreret både fremsynet og omstillingsberedt ledelse og har formået at skabe bemærkelsesværdige resultater. Det vil vi gerne hylde,” siger medlem af juryen og adm. direktør for Lederne, Bodil Nordestgaard Ismiris.

Fire ledere, der spænder bredt 

Gregers Wedell-Wedelsborg, der er adm. direktør hos Matas, er nomineret, fordi han ifølge juryen ’har ført Matas sikkert og overbevisende igennem en vellykket transformation og vækst i en udfordrende tid’.

”Med store ambitioner, handlekraft og digitalt fokus har han markant styrket Matas position på markedet, samtidig med at han både har styrket Matas´ kultur og har skabt en positiv indvirkning på samfundet,” hedder det i juryens begrundelse.  

Jette Albinus, generalmajor i Hæren er nomineret, fordi hun er blandt de dygtigste i sit fag og navigerer i en kompleks geopolitisk kontekst med autenticitet, autoritet, faglig tyngde og menneskelighed’. 

”Hun går forrest og viser, at effektiv ledelse – også i militæret – handler om klar retning, empati og fokus på målet. Vi glade for, og trygge ved, at have hende som første forsvarslinje for Danmark og resten af Europa mod øst,” hedder det i juryens begrundelse.

Niels B. Christiansen, adm. direktør hos LEGO, er ifølge juryen nomineret til prisen som Årets Leder 2025, ’fordi han, ved at vise modet til digitale satsninger og evnen til at fjerne unødvendig kompleksitet, har skabt en vækst, der har gjort Lego til verdens største legetøjsproducent’. 

”Det har han gjort uden at gå på kompromis med missionen om at understøtte børns fantasi og leg. Som leder sætter han en tydelig retning og giver sine medarbejdere ansvar og manøvrerum til at kunne brillere,” hedder det i begrundelsen for nomineringen.

Mette Lykke, adm. direktør hos Too Good To Go, er nomineret for at ’løfte Too Good To Go fra en sympatisk ide om at bekæmpe madspild til en international succes’.

”Under hendes ledelse er det lykkedes at redde over 400 millioner måltider og at gøre Too Good To Go til en bæredygtig forretning. Hun leder på sin egen måde, hvor hun insisterer på at sætte sine medarbejdere fri og behandle alle ordentligt, men sørger for, at alle kæmper i samme retning,” hedder det i juryens begrundelse.

Hvem af de fire nominerede, der ender med at blive kåret til Årets Leder, bliver afsløret på konferencen Ledelsens Dag den 20. november. 

<BOKS 1> 

Danmarks største lederpris

Årets Leder er Danmarks største og mest prestigefulde lederpris. Den overrækkes hvert år på Ledelsens Dag og udpeges af en jury bestående af nogle af landets mest erfarne topledere.

Prisen gives til en dansk topleder, der med en ekstraordinær indsats har leveret fremragende resultater. Resultater som kan ses på flere bundlinjer. Prisen hylder ledere, som går foran både når det gælder udvikling af virksomheden, og når det handler om at bidrage til løsninger på nogle af alle de kriser, vi som samfund står midt i.

<BOKS 2>

Lederjuryen

Årets leder-juryen, som nu skal udnævne vinderen blandt de fire nominerede, består af nogle af landets mest erfarne ledere, som alle beskæftiger sig med ledelse fra forskellige perspektiver:

  • Marianne Kirkegaard, Managing Director, Rhône Group
  • Christian Jensby, CEO & Partner, Deloitte 
  • Eva Zeuthen Bentsen, hospitalsdirektør, Nordsjællands Hospital 
  • Pia Søltoft, forfatter, ledelsescoach
  • Peter Møllgaard, rektor, Copenhagen Business School
  • Kim Kristensen, hofchef, kongehuset
  • Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør, Lederne 

<BOKS 3>

Årets Leder siden 2002

Lederne har uddelt prisen som Årets leder siden 2002. Her er de tidligere vinderne:

2024: Britt Meelby Jensen, CEO i Ambu

2023: Jens Bjørn Andersen, CEO i DSV

2022: Sheela Søgaard, CEO i B.I.G.

2021: Kasper Hjulmand, fodboldlandstræner

2020: Lars Fruergaard Jørgensen, CEO i Novo Nordisk

2019: Mads Nipper, CEO i Grundfos

2018: Lasse Rich Henningsen, direktør i Musikkens Hus

2017: Niels Buus, CEO i GomSpace

2016: Marianne Benzon Nielsen, direktør i Børnecancerfonden

2015: Dorthe Crüger, adm. direktør i Sygehus Lillebælt

2014: Johan Bülow, lakridsinnovatør i Lakrids by Johan Bülow

2013: Niels Duedahl, adm. direktør i energi- og teleskabet SE

2012: Carsten Bjerg, koncernchef i Grundfos

2011: Lise Egholm, skoleleder på Rådmandsgades Skole

2010: Christian Clausen, CEO i Nordea

2009: Kim Kristensen, oberst i Forsvaret

2008: Ditlev Engel, koncernchef i Vestas Wind Systems

2007: Nils Smedegaard Andersen, Koncernchef i A.P. Møller-Mærsk

2006: Jørgen Vig Knudstorp, adm. direktør i Lego

2005: Henning Dyremose, koncernchef i TDC

2004: Jørgen Mads Clausen, direktør i Danfoss

2003: Alfred Josefsen, direktør i Irma

2002: Bodil Nyboe Andersen, nationalbankdirektør

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Gregers Wedell-Wedelsborg, adm. direktør hos Matas
Gregers Wedell-Wedelsborg, adm. direktør hos Matas
Foto: Christain Als
Download
Mette Lykke, adm. direktør hos Too Good To Go
Mette Lykke, adm. direktør hos Too Good To Go
Foto: Christian Als
Download
Jette Albinus, generalmajor i Hæren
Jette Albinus, generalmajor i Hæren
Foto: Christian Als
Download
Niels B. Christiansen, adm. direktør hos LEGO
Niels B. Christiansen, adm. direktør hos LEGO
Foto: Christian Als
Download
Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør hos Lederne
Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør hos Lederne
Foto: Lederne
Download

Følg pressemeddelelser fra Lederne

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lederne

Klar kommunikation og støtte er central for Novo-ansatte16.9.2025 12:47:45 CEST | Pressemeddelelse

Det er en usikker tid for ansatte hos Novo Nordisk, som venter på at få besked om, hvorvidt de er blandt de cirka 5.000, der bliver opsagt de kommende uger. For at give medlemmerne mulighed for at stille spørgsmål og få rådgivning inviterer Lederne alle Novo-ansatte medlemmer til et digitalt stormøde. Her bliver der sat fokus på rettigheder, fremtidsperspektiver og håndtering af usikkerhed. ”Selv erfarne ledere kan komme i tvivl, når deres eget job eller deres teams fremtid er på spil. Vores opgave er at give dem redskaber og tryghed til at stå stærkt – både hvis de bliver opsagt, og hvis de fortsætter i rollen som ledere,” siger Pernille Erichsen, vicedirektør for ledelse i Lederne. Hos Lederne – der har omkring 1.000 medlemmer ansat i Novo – understreges det, at det ikke kun er de fyrede medarbejdere, men også de tilbageværende, der har brug for støtte og klarhed. ”Når så mange dygtige kolleger står til at forsvinde, påvirker det hele organisationen. Lige nu lever alle med en massiv

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye