Ny aftale holder priserne i ro på apoteksmedicin
Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen har indgået en ny aftale, der fastholder prisloftet på apoteksmedicin. Det skal skabe forudsigelighed for forbrugerne og begrænse væksten i regionernes udgifter til medicin.

De næste to år vil priserne på tilskudsberettiget apoteksmedicin som hovedregel være på niveau med de priser, som blev fastlagt med aftalen om tilskudsmedicin helt tilbage fra 2019.
Det er resultatet af en ny aftale om prislofter på apoteksmedicin mellem Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen (LIF), der sikrer, at den almindelige prisudvikling i samfundet ikke fører til højere priser på apoteksmedicin.
Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde siger:
"Danskerne har de senere år set, at flere varer er steget markant i pris og oplever, at det presser deres økonomi. Jeg er blandt andet derfor meget tilfreds med, at vi igen kan holde priserne på apoteksmedicin i ro og fastholde det prisloft, som blev aftalt for mere end fem år siden. Det er godt for alle dem, der har brug at købe medicin på apotekerne, og det er samtidig med til at begrænse regionernes udgifter til medicin."
Formand for Danske Regioner Anders Kühnau siger:
"Jeg er glad for, at vi med aftalen sikrer stabilitet om priserne på tilskudsberettiget apoteksmedicin. Aftalen betyder nemlig, at priserne ikke kan overstige de nuværende prislofter de næste to år. Det er med til at skabe ro om patienternes udgifter til medicin og regionernes medicinbudgetter i en tid præget af usikkerhed, når det kommer til forsyning og stigende priser."
Koncernchef i Lægemiddelindustrien Ida Sofie Jensen siger:
"Vi lever i en urolig og omskiftelig verden, hvor globale markedsforhold hurtigt kan ændre sig, og derfor er vi tilfredse med en forlængelse af prisloftaftalen på apoteksmedicin. En stabil aftale er til gavn for både sundhedsvæsenet, patienterne og industrien, da den sikrer ro omkring medicinpriserne og giver virksomhederne forudsigelige rammer for deres investeringer i forskning og udvikling af ny medicin."
Den nye aftale kommer i forlængelse af den eksisterende aftale for tilskudsmedicin, der blev indgået for perioden 2019-2022 og derefter forlænget frem til 30. september 2025. Med den nye aftale forlænges prisloftet i yderligere to år indtil 30. september 2027.
Kontakter
Marie Grabow WestergaardKommunikationschefLif
Tlf:+45 23 10 57 14mgw@lif.dkPernille Langgard-LauridsenChefkonsulent, primærsektor
Tlf:39150913pll@lif.dkOm Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Ét år efter Draghi-rapporten: Europa har ikke forstået alvoren18.9.2025 12:40:53 CEST | Pressemeddelelse
Ét år efter anbefalingerne om at styrke EU’s konkurrenceevne er dommen over den faktiske fremgang nedslående. Europa bevæger sig alt for langsomt, og det mere end haster med flere investeringer i innovation og at sikre bedre vilkår for strategiske sektorer som lægemiddelindustrien, mener Lif.
Skal du spise medicin, selvom du er gravid?17.9.2025 14:19:03 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan hænger graviditet og medicin sammen? Og hvad når du ammer? Det prøver Komiteen for Sundhedsoplysning nu at udbrede viden om. Deres vigtigste budskab er, at beslutninger om, hvornår man skal tage medicin, ikke skal træffes alene.
Ida Sofie Jensen stopper efter 20 år som koncernchef i Lif2.9.2025 09:16:33 CEST | Pressemeddelelse
Efter en imponerende karriere i spidsen for den forskende lægemiddelindustri, er bestyrelsen i Lif, Lægemiddelindustriforeningen, og koncernchef Ida Sofie Jensen blevet enige om, at hun stopper som koncernchef i Lif med udgangen af september.
Lif: Stor ros til ny strategi for personlig medicin31.8.2025 09:22:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioners nye nationale strategi for personlig medicin er ambitiøs og giver et vigtigt løft af området, mener Lif, som særligt glæder sig over strategiens fokus på at fremme avancerede terapier, styrke det offentlige-private samarbejde og forbedre brugen af sundhedsdata.
Lif: Fine takter i finansloven – men investeringerne i sundhedsinnovation bør løftes29.8.2025 15:22:03 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode tiltag i regeringens finanslovsudspil – både inden for sundhed og erhverv, mener Lif, Lægemiddelindustriforeningen. Men Lif påpeger samtidig, at udspillet mangler midler til øgede investeringer i innovation på sundhedsområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum