Valde er klar til sin første vogteropgave i TV 2s nye familiejulekalender
6.10.2025 10:00:00 CEST | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
'Valdes Jul - Vintermiraklet' er en fortsættelse af historien om Valde og Tala, og lågekalenderen kan købes fra mandag 6. oktober. Overskuddet går som altid til børnene på Julemærkehjemmene.

Et nyt juleeventyr kalder på Valde og Tala fra 1. december på TV 2 Play og TV 2, hvor 'Valdes Jul - Vintermiraklet' har premiere. Vi er tilbage hos den juleglade familie på Egebjerggård, som er klar til at åbne det traditionsrige julemarked. Valde, der nu er Skovens Vogter, forsøger at mestre sine nye evner og får støtte fra sin ven, ulveskifteren Tala. Men farerne lurer i skoven, og da en mystisk skikkelse begynder at jagte væsner, bliver Vogteren Valde i tvivl om sine egne evner.
Valde og Tala spilles som i første sæson af Sander Løkke Borg og Flora Augusta, og der er også gensyn med Valdes bedste ven og klassekammerat, Anker (Julius Stage Melchiorsen) og klassekammeraten Celine (Ida Skelbæk-Knudsen).
Der er også gensyn med Henrik Vestergaard som Valdes far, Ulver Skuli Abildgaard som Valdes morfar, Lærke Winther som Karoline, Morten Brovn som Hermansen og Anders Mossling som nissen Rang. Derudover spiller Amalie Dollerup Valdes mor, Malou, mens lillesøster Rita spilles af Lia Balestero. I nye roller møder vi Sebastian Jessen som eventyreren Holger Rasmussen, May Lifschitz som Huldren, et magisk skæbnevæsen, Jesper Groth som trolden Rulle og Afshin Firouzi som Mato, ulveskifternes leder. Desuden medvirker Ina-Miriam Rosenbaum, Helle Bo med flere.
'Valdes Jul - Vintermiraklet' er skrevet af Jesper Fink, Thomas Porsager og Christian Bengtson og instrueret af Morten BH. Familiejulekalenderen er produceret af Cosmo Film ved producerne Andreas Bo Bræmer og Michel Ryddeskov, og Ann-Alicia Thunbo Ilskov er TV 2 senior executive producer. Den første julekalender om Valde blev vist på TV 2 i 2023.

Lågekalender kan købes fra mandag 6. oktober
Man kan købe lågekalenderen fra i dag, mandag 6. oktober, i en række danske butikskæder som Coops butikker (Coop365, Kvickly, SuperBrugsen og Dagli’Brugsen), Salling Group (Føtex, Bilka, BR og Salling Stormagasiner), Løvbjergs butikker, Indeks Retail A/S (Bog&Ide, Legekæden), Dagrofas butikskæder (Meny, Min Købmand, Spar), Konturs butikker, Harald Nyborgs butikker samt online på Nemlig.com, Wolt og Julemærkefondens hjemmeside.
Lågekalenderen koster 49 kr. pr. stk.
TV 2s lågekalender støtter Julemærkehjemmene
Årets lågekalender fra TV 2 er illustreret af Marie Priem, og overskuddet går som altid til børnene på Julemærkehjemmene.
Julemærkehjemmene hjælper hvert år op mod 1.000 børn, som kæmper med mobning, ensomhed. Julemærkehjemmene sætter her i juleperioden fokus på mobning, for mobning holder ikke juleferie. Tal viser, at 50.000 skolebørn bliver mobbet - også i deres juleferie.
- Vi samler ind, så vi kan give årets bedste julegave til de børn, der bliver mobbet. For fire ud af fem børn ikke oplever mobning efter ophold på et Julemærkehjem, siger Eva Veis Thomsen, der er kampagneleder i Julemærkefonden.
Læs mere om Julemærkehjemmene på julemaerket.dk.

Samlekort og samlealbum
Ingen jul uden samlealbum og -kort, og årets samlealbum, der er illustreret af Charlotte Selvig Svensen, indeholder en masse sjove ting som lege og opskrifter. Albummet kan købes fra 31. oktober i føtex, Bilka og BR og koster 40 kroner, og som noget nyt går fem kroner for hvert solgt samlealbum til Julemærkefonden.
Og fra samme dag - 31. oktober og frem til juleaften - får man en pakke med tre samlekort for hver 100 kroner, der handles for i føtex, Bilka eller BR. Er man bosat på Bornholm, Ærø eller Samsø kan man købe samlealbum og få udleveret samlekort i Netto. (så længe lager haves).

Flere julekalendere
TV 2 Play varmer op til jul allerede fra november, hvor det vil være muligt at se 'Valdes Jul - Skovens vogter' på TV 2 Play. I december kan man se 'Pyrus i alletiders eventyr' på TV 2 Play, mens 'Jesus & Josefine' kan ses både på TV 2 Play og i eftermiddagsfladen på TV 2. Og som altid kan man se 'The Julekalender' på TV 2 Charlie og TV 2 Play i december.
Nøgleord
Kontakter
Line Aamand HansenPR-konsulent
Fiktion
Maya Olivia Kofoed-JakobsenTV 2 Kommunikation
moja@tv2.dkBilleder




TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
DR og TV 2 skyder valgkampen i gang med fælles partilederdebat i aften26.2.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
DR og TV 2 går sammen om den allerførste partilederdebat forud for folketingsvalget 24. marts. Natasja Crone fra TV 2 og DRs Kåre Quist styrer debatten, som bliver transmitteret på DR1 og DRTV, TV 2 og TV 2 News i aften klokken 20.00.
Ny serie følger Irina Olsens liv midt i en skilsmisse16.2.2026 11:45:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad sker der, når drømmene og den hverdag, man troede var stabil, pludseligt brister – og når en skilsmisse, som er privat og personlig, bliver offentlig, inden man selv er klar til det? En ny serie på TV 2 Play følger Irina Olsens liv, mens hun forsøger at få fodfæste efter et afgørende livsvalg.
Ny Stein Bagger-serie tegner portræt af en af landets mest kendte svindlere3.2.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når TV 2s nye dokudramaserie 'Stein Bagger og grådighedens ansigter' ruller over skærmen, medvirker både skuespillere og virkelige personer fra den historiske svindelsag i en eksperimenterende blanding af fakta og fiktion.
Ny TV 2-dramaserie om dronning Margrethe på vej til danskerne21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Se de første billeder fra serien, der forventes at få premiere i 2027
Streaming i Danmark: Tre tendenser, der tegnede det danske streamingmarked i 202513.1.2026 08:01:48 CET | Pressemeddelelse
I 2025 står public service-indhold stærkt på det danske streamingmarked med 55 procent af forbruget. Danskerne samles fortsat om fælles seeroplevelser, hvor over 120 programmer når millionpublikum. Samtidig aftager væksten i streamingmarkedet efter rekordåret 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum