Valde er klar til sin første vogteropgave i TV 2s nye familiejulekalender
'Valdes Jul - Vintermiraklet' er en fortsættelse af historien om Valde og Tala, og lågekalenderen kan købes fra mandag 6. oktober. Overskuddet går som altid til børnene på Julemærkehjemmene.

Et nyt juleeventyr kalder på Valde og Tala fra 1. december, hvor 'Valdes Jul - Vintermiraklet' har premiere. Vi er tilbage hos den juleglade familie på Egebjerggård, som er klar til at åbne det traditionsrige julemarked. Valde, der nu er Skovens Vogter, forsøger at mestre sine nye evner og får støtte fra sin ven, ulveskifteren Tala. Men farerne lurer i skoven, og da en mystisk skikkelse begynder at jagte væsner, bliver Vogteren Valde i tvivl om sine egne evner.
Valde og Tala spilles som i første sæson af Sander Løkke Borg og Flora Augusta, og der er også gensyn med Valdes bedste ven og klassekammerat, Anker (Julius Stage Melchiorsen) og klassekammeraten Celine (Ida Skelbæk-Knudsen).
Der er også gensyn med Henrik Vestergaard som Valdes far, Ulver Skuli Abildgaard som Valdes morfar, Lærke Winther som Karoline, Morten Brovn som Hermansen og Anders Mossling som nissen Rang. Derudover spiller Amalie Dollerup Valdes mor, Malou, mens lillesøster Rita spilles af Lia Balestero. I nye roller møder vi Sebastian Jessen som eventyreren Holger Rasmussen, May Lifschitz som Huldren, et magisk skæbnevæsen, Jesper Groth som trolden Rulle og Afshin Firouzi som Mato, ulveskifternes leder. Desuden medvirker Ina-Miriam Rosenbaum, Helle Bo med flere.
'Valdes Jul - Vintermiraklet' er skrevet af Jesper Fink, Thomas Porsager og Christian Bengtson og instrueret af Morten BH. Familiejulekalenderen er produceret af Cosmo Film ved producerne Andreas Bo Bræmer og Michel Ryddeskov, og Ann-Alicia Thunbo Ilskov er TV 2 senior executive producer. Den første julekalender om Valde blev vist på TV 2 i 2023.

Lågekalender kan købes fra mandag 6. oktober
Man kan købe lågekalenderen fra i dag, mandag 6. oktober, i en række danske butikskæder som Coops butikker (Coop365, Kvickly, SuperBrugsen og Dagli’Brugsen), Salling Group (Føtex, Bilka, BR og Salling Stormagasiner), Løvbjergs butikker, Indeks Retail A/S (Bog&Ide, Legekæden), Dagrofas butikskæder (Meny, Min Købmand, Spar), Konturs butikker, Harald Nyborgs butikker samt online på Nemlig.com, Wolt og Julemærkefondens hjemmeside.
Lågekalenderen koster 49 kr. pr. stk.
TV 2s lågekalender støtter Julemærkehjemmene
Årets lågekalender fra TV 2 er illustreret af Marie Priem, og overskuddet går som altid til børnene på Julemærkehjemmene.
Julemærkehjemmene hjælper hvert år op mod 1.000 børn, som kæmper med mobning, ensomhed. Julemærkehjemmene sætter her i juleperioden fokus på mobning, for mobning holder ikke juleferie. Tal viser, at 50.000 skolebørn bliver mobbet - også i deres juleferie.
- Vi samler ind, så vi kan give årets bedste julegave til de børn, der bliver mobbet. For fire ud af fem børn ikke oplever mobning efter ophold på et Julemærkehjem, siger Eva Veis Thomsen, der er kampagneleder i Julemærkefonden.
Læs mere om Julemærkehjemmene på julemaerket.dk.

Samlekort og samlealbum
Ingen jul uden samlealbum og -kort, og årets samlealbum, der er illustreret af Charlotte Selvig Svensen, indeholder en masse sjove ting som lege og opskrifter. Albummet kan købes fra 31. oktober i føtex, Bilka og BR og koster 40 kroner, og som noget nyt går fem kroner for hvert solgt samlealbum til Julemærkefonden.
Og fra samme dag - 31. oktober og frem til juleaften - får man en pakke med tre samlekort for hver 100 kroner, der handles for i føtex, Bilka eller BR. Er man bosat på Bornholm, Ærø eller Samsø kan man købe samlealbum og få udleveret samlekort i Netto. (så længe lager haves).

Flere julekalendere
TV 2 Play varmer op til jul allerede fra november, hvor det vil være muligt at se 'Valdes Jul - Skovens vogter' på TV 2 Play. I december kan man se 'Pyrus i alletiders eventyr' på TV 2 Play, mens 'Jesus & Josefine' kan ses både på TV 2 Play og i eftermiddagsfladen på TV 2. Og som altid kan man se 'The Julekalender' på TV 2 Charlie og TV 2 Play i december.
Nøgleord
Kontakter
Line Aamand HansenPR-konsulent
Fiktion
Maya Olivia Kofoed-JakobsenTV 2 Kommunikation
moja@tv2.dkBilleder




TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Ny TV 2-familiejulekalender er gået i optagelse3.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
'I nissernes tjeneste' får premiere i december 2026
Jørgen Leth medvirker i 'Det sidste ord'2.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Filminstruktør, cykelkommentator og forfatter Jørgen Leth døde mandag aften. Nu er han med i et interview med Mikael Bertelsen i en udgave af programserien 'Det sidste ord' på TV 2.
Børn skal ses og høres: Nu vender Børnenes nytårstale tilbage på TV 21.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er det klimaforandringer, skærmforbrug, krigen i Mellemøsten eller noget helt andet, der fylder for børn og unge anno 2025? Det får vi svaret på 1. januar 2026, når TV 2 i samarbejde med UNICEF Danmark for tredje gang viser Børnenes Nytårstale. Børn fra hele landet opfordres nu til at indsende deres bud på årets tale.
'Toppen af poppen' vender tilbage. Her er de nye artister.12.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter halvandet års pause er 'Toppen af poppen' tilbage med fornyet energi. TV 2 har netop sendt et nyt hold musikere afsted til optagelserne, som denne gang finder sted ved Anneberg Kulturpark i naturskønne Odsherred.
Drew Sycamore afløser Oh Land som dommer i 'X Factor'10.9.2025 11:00:33 CEST | Pressemeddelelse
Nanna Øland Fabricius har af personlige årsager trukket sig som dommer i den kommende sæson af 'X Factor'. I stedet tager Drew Sycamore over og sætter sig ved dommerbordet sammen med Benjamin Hav og Thomas Blachman.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum