DI - Dansk Industri

Fornem DI-pris går til start-up: genbruger CO2

Del

På Dansk Industris årlige topmøde tirsdag den 30. september i Herning, hvor mere end 1.500 erhvervsledere var samlet, gik årets DI Prisen til biotekvirksomheden Again. Virksomheden har udviklet en ny teknologi, der forvandler opsamlet CO₂ til værdifulde kemikalier, som bl.a. bruges i industrien.

Medstifter og Chief Science Officer, Torbjørn Ølshøj Jensen(tv), Again, fik DI Prisen 2025 overrakt på Dansk Industris topmøde i Herning tirsdag. Til højre bestyrelsesleder for Dansk Industri Klaus Holse og DI's adm. direktør Lars Sandahl Sørensen. Foto: Frank Cilius.
Medstifter og Chief Science Officer, Torbjørn Ølshøj Jensen(tv), Again, fik DI Prisen 2025 overrakt på Dansk Industris topmøde i Herning tirsdag. Til højre bestyrelsesleder for Dansk Industri Klaus Holse og DI's adm. direktør Lars Sandahl Sørensen. Foto: Frank Cilius.

DI Prisen blev overrakt til virksomheden af bestyrelseslederen for Dansk Industri, Klaus Holse.

- Med DI Prisen hylder vi de virksomheder, der viser vejen for fremtidens erhvervsliv. Again er et skoleeksempel på, hvordan dansk innovation kan blive til industri, skabe eksport og arbejdspladser – og samtidig rykke på en af tidens største udfordringer: klimaet, siger Klaus Holse.

Again, der blev etableret i 2020, har allerede anlæg i drift ved Avedøre og nye fabrikker på vej i Norge og Texas. Medstifter og Chief Science Officer, Torbjørn Ølshøj Jensen, ser prisen som en stor anerkendelse.

- Vi har bevist, at vores teknologi virker, og vi er i fuld gang med at skalere. At få DI Prisen er en stærk blåstempling af, at biosolutions bliver en afgørende del af fremtidens industri. Hver krone vi tjener, gør en forskel for klimaet – og det er det, der driver os, siger han.

Again har i dag 40 ansatte og kontorer i flere lande. Første spadestik til dets fabriksanlæg i Texas blev taget i maj 2025, og samme anlæg forventes at være i drift i indeværende år. Det er er meget hurtigt i den petrokemiske industri – men det er ikke noget tilfælde. Again fokuserer på udvikling i meget høj hastighed.

- Vi vil vise verden, at teknologien virker. Der er ingen grund til tidsspilde. Vores fordel er, at vi er skabt til det her formål. Som målrettet startup har vi nærmest superkræfter med hensyn til hastighed. Det skal vi udnytte. Alt skal gå så stærkt, det overhovedet kan – og det gør det også, siger Torbjørn Ølshøj Jensen.

DI Prisen gives hvert år til en virksomhed, der udmærker sig ved at kombinere vækst med samfundsansvar og innovative løsninger.

Der var indstillet tre virksomheder til årets DI Prisen: MATR Foods, Again Bio og Sparrow Quantum.

- Det er tre virksomheder med en ekstraordinær innovationshøjde, markant vækstpotentiale, stærke pitch og ikke mindst med løsninger, der gør en reel forskel for vores samfund, siger Klaus Holse.

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: Hurtigere implementering og klare rammer skal bane vejen for den grønne omstilling30.9.2025 08:20:00 CEST | Pressemeddelelse

Regeringens Klimaprogram 2025 viser, at Danmark er på rette vej mod 2030-målet. Men for at give virksomhederne de bedste vilkår for at kunne accelerere omstillingen frem mod klimaneutralitet i 2045 er det nødvendigt at skrue markant op for tempoet i implementeringen. Det er vigtigere end nogensinde i en tid, hvor klimaindsatsen står i direkte forbindelse med vores konkurrenceevne og sikkerhedspolitik.

Landets førende ekspert i beredskab skal hjælpe erhvervslivet19.9.2025 10:04:21 CEST | Pressemeddelelse

En af landets førende eksperter i samfundssikkerhed, Rasmus Dahlberg, skal fremover hjælpe Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Rasmus Dahlberg er ph.d. og forsker med speciale i samfundssikkerhed og beredskab og skal bidrage til at udvikle og videreudvikle DI’s rådgivning til virksomhederne og komme med faglige input til DI’s politiske indsats for et stærkere dansk beredskab.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye