
PreMed trækker sig fra ambulanceudbud
Bestyrelsen i PreMed A/S har besluttet ikke at byde på ambulancedriften i Thy-Mors og Himmerland fra 1. april 2027.
Samtidig opfordres Region Nordjylland til at genoverveje udbuddets betingelser for at sikre høj kvalitet i driften, et bedre arbejdsmiljø for medarbejderne og mere ambulancetjeneste for pengene.

Årsagen til PreMeds beslutning er, at de nye udbudsbetingelser bl.a. indeholder skærpede krav til både mobiliseringstid og nedetid. Krav, som er urealistiske, hvilket PreMed flere gange har gjort Region Nordjylland opmærksom på. Det er krav, som med stor sikkerhed vil føre til en markant fordyrelse af kontrakten samt en væsentlig belastning af medarbejdernes arbejdsmiljø.
”Vi kan ikke byde på en kontrakt, hvor vi på forhånd ved, at kravene ikke kan opfyldes. Regionen indfører bodsniveauer, der ikke afspejler virkeligheden i den præhospitale drift. Udbuddets betingelser vil uundgåeligt presse både medarbejderne og prisen i en grad, der ikke er forsvarlig,” siger PreMeds adm. direktør Anders Vikke.
Skærpede krav og ringere arbejdsmiljø
Et af de mest markante krav er den skærpede mobiliseringstidsbod, hvor ambulancemedarbejdere risikerer at udløse bod, hvis de ikke er køreklar inden for få minutter – uanset om de vækkes midt om natten.
”Det er ikke rimeligt at forvente, at medarbejderne kan være fuldt klar til udrykning få minutter efter vækning. Det vil skabe unødig stress, og det forringer både det fysiske og psykiske arbejdsmiljø,” understreger Anders Vikke.
Dertil kommer, at boden for nedetid på beredskaberne er sat på et niveau, som gør bod uundgåelig – også selvom den private operatør i dag præsterer markant lavere nedetid end regionen selv.
Flere beredskaber uden personale
I kontrakten lægger regionen desuden op til at oprette fire ekstra beredskaber, hvilket kræver omkring 25 medarbejdere mere. Det gør kontrakten endnu mere risikabel, da PreMed – ligesom andre aktører i branchen – allerede i dag oplever store udfordringer med at rekruttere tilstrækkeligt personale.
”At kræve flere beredskaber, samtidig med at der indføres skærpede krav, er ikke en ansvarlig vej frem. Regionen pålægger den private aktør en opgave, der ganske enkelt ikke kan løses under de nuværende rammer,” siger bestyrelsesformand i PreMed, Vesa Kämäräinen.
Appel til regionen
Hvis regionen revurderer kravene om niveau for mobiliseringstid og nedetid, kan man sikre høj kvalitet i driften, et bedre arbejdsmiljø for medarbejderne og mere ambulancetjeneste for pengene.
”En realistisk løsning ville være at benchmarke den private operatørs performance med regionens egen, så bod først udløses, hvis den private operatør leverer dårligere end regionens eget beredskab. Det vil give et mere fair og balanceret udgangspunkt, som både tilgodeser borgernes behov og sikrer rimelige arbejdsvilkår for medarbejderne,” siger Vesa Kämäräinen.
Stolthed – og ærgrelse
Siden opstarten i 2022 har PreMed sammen med sine medarbejdere leveret en stabil og kompetent ambulancedrift i Thy-Mors og Himmerland. Derfor er beslutningen om ikke at byde også præget af ærgrelse.
”Vi er stolte af den indsats, vores medarbejdere har leveret. Men vi kan ikke forsvare at indgå i en fremtidig kontrakt, der på forhånd er dømt til at skabe dårligere vilkår for medarbejderne og væsentligt dyrere præhospital service til borgerne. Vi står naturligvis til rådighed for dialog og bidrager gerne til at skabe et udbud, der giver mere lige vilkår mellem private og offentlige aktører – og som samtidig kan sikre en langt billigere kontrakt med høj kvalitet i driften og bedre vilkår for medarbejderne,” siger Vesa Kämäräinen.
Kontakter
Anders VikkePreMed A/S
Tlf:+45 2874 4112anders.vikke@premed.dkBilleder


Om PreMed
PreMed varetager ambulancetjeneste og liggende patienttransport i dele af Region Nordjylland. Vi driver også hjælpemiddeldepoter i dele af Region Syddanmark.
Vi beskæftiger i alt ca. 200 ansatte fordelt på 15 adresser i Region Nordjylland og Syddanmark.
Vores ambulancetjeneste er som den eneste i landet ISO-certificeret med hensyn til kvalitet, miljø og arbejdsmiljø.
Følg pressemeddelelser fra PreMed A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PreMed A/S
Første temadag om uddannelsen af ambulancebehandlere2.5.2023 11:20:23 CEST | Pressemeddelelse
Hotel Amerika i Hobro dannede rammen om en temadag i sidste uge – den første af sin art i Nordjylland. Temadagen samlede alle involverede i uddannelsen af ambulancebehandlere i Nordjylland for at tale om, hvordan uddannelsen kan gøres endnu bedre. Mere end 70 deltog i temadagen.
Lars Lauritsen er ny driftsleder på hjælpemiddelcentralen i Nyborg27.4.2023 13:49:59 CEST | Pressemeddelelse
PreMed overtog i begyndelsen af 2022 driften af hjælpemiddelcentralen i Nyborg Kommune. Her har Lars Lauritsen været teknisk chauffør siden februar 2022, og han er nu udnævnt som driftsleder samme sted.
PreMed fejrer det første år med ambulanceservice31.3.2023 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den første april i år er det præcist ét år siden, PreMed A/S gik i drift med deres ambulancetjeneste fra 13 baser i Thy-Mors og Himmerland. Hos PreMed er der glæde over det første års resultater – og over den opbakning fra medarbejderne, fra regionens præhospitale virksomhed og fra branchen, som landets nyeste ambulanceoperatør har mødt.
Tre nye ambulancebehandlerelever har første uge i drift21.3.2023 09:26:36 CET | Pressemeddelelse
Nicki og Laura er ambulancebehandlerelever hos PreMed A/S og er netop begyndt på deres første uge i driften på basen i Thisted. Samtidig er Marie begyndt på sin første uge i driften på basen i Hobro. PreMed varetager ambulanceservice for Region Nordjylland i Thy-Mors og Himmerland, og virksomheden har som en af sine målsætninger at tiltrække, uddanne og fastholde flere gode medarbejdere til faget.