Efterårsferie på Næstved Bibliotek
I skolernes efterårsferie i uge 42 byder Næstveds nye børnebibliotek på uhygge og gys for store og små. Der er både film og fortællinger, spøgelsesjagt, forfattertalk, bookbattle, krea-aktiviteter og meget andet på programmet.

Traditionen tro sker der en masse spændende og sjove aktiviteter på Næstved Børnebibliotek i efterårsferien. Denne gang kredser alle arrangementerne om uhygge og gys. Vi har virkelig skruet et fedt program sammen, som i den grad kan booste læselysten på anderledes og spændende måder.
Vi har særligt fokus på børnene i aldersgruppe 9-12 år. De har fri fra skole og har derfor god mulighed for at deltage i vores arrangementer. Gys og uhygge er et emne, der er populært hos mange i den aldersgruppe.
Jagt på spøgelser
Tirsdag den 14. oktober kl. 10.30-12.00 går det helt amok, når vi sætter fokus på spøgelsesjægere. Det bliver simpelthen vanvittigt nøjeren, når forfatter LG Jensen kommer på Næstved Bibliotek og fortæller om sin gysertrilogi ”NØJEREN”, som han har lavet i samarbejde med den ægte spøgelsesjæger - Mikkel Egelund.
Det er ikke bare et almindeligt forfatterforedrag. Efter foredraget har kulturformidlerne nemlig planlagt en ”Nøjeren-spøgelsesjagt”. Her skal børnene teste deres spøgelsesjægerevner ved at lave en spøgelsesfanger, klare en test i et mørkt rum, nakke monstre mens de hører en uhyggelig historie og gennemgå en prøvelse, der involverer slimet ectoplasm. Det bliver både sjovt, skørt og vildt nøjeren.
Næstveds uhyggeligste bog
Torsdag den 16. oktober kl. 10.30 kan samme aldersgruppe være med til at kåre Næstveds uhyggeligste bog.
Kandidaterne er fundet, og det bliver spændende at se, om det er det klassiske gys med Dracula, der løber med sejren. Eller er det klovne? Zombier? Varulve? Døden? Eller noget helt andet, som børn i Næstved finder mest uhyggeligt?
To børnekulturformidlere står klar med 8 uhyggelige bøger, som dyster mod hinanden i at være mest skræmmende. Børnenes stemme afgør, hvilke bøger der havner i finalen, og hvilken bog der til sidst kan kåres som vinder.
Krea-aktiviteter for hele familien
Efterårsferiens program er ikke kun for børn på mellemtrinnet. Hele familien kan komme og være kreative, når vi mandag den 13. oktober kl. 10.00-12.00 laver mumielanterner i børnebiblioteket.
For de yngste (3-6 år) er der dømt (u)hygge, når to børnekulturformidlere kigger forbi hos Individ Juicebar med en monsterhistorie og kreating til monstermasker. Når man køber en billet til dette arrangement, som foregår onsdag den 15. oktober kl. 10.00-15.00, får man en af Individs lækre juicer med i prisen.
Nogle af arrangementerne kræver tilmelding, hvis man vil være sikker på en plads, til andre kan du bare møde op. Læs meget mere om efterårsferiens mange arrangementer på www.naesbib.dk.
Samlet oversigt over efterårsferiens arrangementer på børnebiblioteket:
Lørdag den 11.oktober kl. 10.30–11.00: ”Film og fortælling om monstre”
Så er der lagt op til efterårs(u)hygge, når børnekulturformidleren læser historie og viser film.
Aldersgruppe: Børn i børnehavealderen (3–6 år).
Mandag den 13. oktober kl. 10.00–12.00: ”Mumielanterner”
Kom og vær med til en (u)hyggelig stund, hvor vi skal høre en historie og bagefter forvandle gamle sylteglas til sjove, skræmmende og nuttede mumielanterner.
Aldersgruppe: Hele familien.
Tirsdag den 14. oktober kl. 10.30-12.00: ”En NØJEREN spøgelsesjagt – hvis du tør”
Mød en fantastisk gyserforfatter, LG – Jensen; hør om en ægte spøgelsesjæger og oplev en crazy spøgelsesjagt – det bliver helt sikkert vildt NØJEREN.
Aldersgruppe: 9-13 år.
Gratis, kræver tilmelding via www.naesbib.dk
Onsdag den 15. oktober kl. 10.00-11.00: ”Monsterhistorier for de mindste” hos Individ Juicebar
Kom og få en monsterfed fortælling, drik en juice og lav din egen monstermaske.
Aldersgruppe: Børnefamilier (3-6 år).
Pris: 50 kr. Købes via www.naesbib.dk
Torsdag den 16. oktober kl. 10.30-11.30 ”Bookbattle for gyserbøger og Nak og Læs”.
Vær med til at kåre Næstveds uhyggeligste børnebog. 8 uhyggelige bøger dyster mod hinanden i at være mest skræmmende. Vi slutter med ”Nak og Læs” – skyd monstre mens du hører en uhyggelig historie.
Aldersgruppe: 9-12 år.
Gratis, kræver tilmelding via www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Martin Vinther MadsenBørnekulturformidler
Tlf:55884131marvma@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder
Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Læsekreds om forbudte bøger19.9.2025 12:12:55 CEST | Pressemeddelelse
Deltag i en højaktuel læsekreds om forbudte bøger. Læsekredsen mødes tre gange på Næstved Bibliotek, første gang onsdag den 8. oktober kl. 17.00-18.00.
Litterær gåtur om verdensmålene19.9.2025 11:33:23 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af festivalen NæverGreen inviterer Næstved Bibliotek til en litterær gåtur, hvor vi kombinerer poesi med skraldeindsamling og FN’s 17 verdensmål. Det sker lørdag den 11. oktober kl. 10.30-11.30.
Åbningsfest for Næstveds nye børnebibliotek12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Kulturnatten fredag den 3. oktober er der fest på Næstved Bibliotek. Vi indvier det nye flotte børnebibliotek, og alle er inviteret med. Festen varer fra kl. 16.00-20.00.
Tankevækkende dukketeater på Næstved Bibliotek - den sandfærdige historie om de tre små grise10.9.2025 10:56:32 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 20. september kl. 10:30 – 11:15 inviterer foreningen Levende Demokrati Næstved til spændende og sjovt børneteater i anledning af Næstved Demokratidag på Næstved Bibliotek. Her kan de ca. 5-10-årige og medfølgende voksne opleve teatret De Røde Hestes alternative opsætning af historien om de tre grise og den store, stygge ulv. For er ulven nu så styg, når det kommer til stykket?
Gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved8.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitets livestreamede foredrag har i flere år været virkelig populære. Nu venter en ny sæson med seks spændende foredrag på udvalgte tirsdage. De vises i Bio Næstved som et samarbejde mellem biografen og Næstved Bibliotek og Borgerservice.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum