DTD Concerts

Danmark får besøg af et af årtiets mest indflydelsesrige musikprojekter: Tame Impala bringer sine ambitiøse produktioner til Royal Arena

26.9.2025 10:00:00 CEST | DTD Concerts | Pressemeddelelse

Del

Den australske verdensstjerne Kevin Parker bringer sit anmelderroste projekt Tame Impala til København den 25. april 2026.

Når Tame Impala indtager Royal Arena til foråret, bliver det med den moderne og psykedeliske pop- og rock-lyd, der de seneste 15 år har gjort frontmanden Kevin Parker – sanger, multiinstrumentalist, producer og sangskriver – til en af tidens mest markante musikalske skikkelser. Han har formået at skabe et unikt univers, hvor psykedeliske lydlandskaber møder popstruktur og elektroniske elementer, og den 25. april kan publikum kan se frem til en aften, hvor hits som ”The Less I Know the Better”, ”Let It Happen” og ”Borderline” folder sig ud side om side med de andre ambitiøse og roste produktioner fra Tame Impalas bagkatalog.

Kevin Parker har været hjernen og hjertet i processen bag Tame Impalas fire albums, fra debutpladen InnerSpeaker (2010) til det seneste album The Slow Rush (2020), som strøg til tops på hitlister i både USA, Storbritannien og Australien. Med mere end 2 milliarder streams af ”The Less I Know the Better”, to amerikanske radio-#1-hits og et væld af guld- og platinplader verden over, har Tame Impala cementeret sig som et globalt referencepunkt for moderne psykedelisk musik. Multitalentet Kevin Parker har desuden sat sit præg på en bred vifte af nutidens største kunstnere. Som producer og samarbejdspartner har han arbejdet med blandt andre Dua Lipa, The Weeknd, Travis Scott, SZA, Lady Gaga og Gorillaz.

Den 17. oktober udkommer Tame Impalas femte album, Deadbeat, som markerer en ny æra for projektet og det første album i fem år. Kevin Parker har allerede givet publikum en forsmag med singlerne ”End Of Summer”, ”Loser” og senest singlen ”Dracula”, der netop er landet på streamingtjenesterne i dag. Sangene er med til at varsle Deadbeats kommende retning: Pulserende psykedelisk klubenergi, lagdelte rytmer og legende vokalområder. Resultatet er et Tame Impala, der blander karakteristiske elementer med et frisk pust og udforsker fremtidens psykedeliske lyd på nye måder.

Med adskillige festivalbesøg som hovednavn, fire GRAMMY-nomineringer og en sejr i 2024 for samarbejdet med Justice samt hele 13 ARIA Awards i hjemlandet Australien har Tame Impala for længst indskrevet sig blandt de mest toneangivende musikprojekter i det 21. århundrede. Sidst Tame Impala besøgte Danmark i 2022, leverede de en storladen og euforisk optræden, der vakte stor begejstring blandt gæster og ikke mindst anmeldere – hvoraf Soundvenue kvitterede med 6 stjerner og Gaffa med 5 stjerner.

Når Parker til april vender retur til Danmark og Royal Arena, venter en koncertoplevelse, hvor komplekse lydflader og rytmisk drivkraft smelter sammen, og hvor publikum får rig mulighed for at forsvinde ind i musikken bag et af de mest banebrydende kataloger i nyere musikhistorie.

Billetsalget starter fredag den 3. oktober kl. 10 via ticketmaster.dk og dtdconcerts.dk

Nøgleord

Kontakter

Links

Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts

Efter stor efterspørgsel: Kaizers Orchestra tilføjer ekstrakoncerter i Aarhus og København16.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse

I sidste uge offentliggjorde Kaizers Orchestra en omfattende europæisk jubilæumsturné, som bringer bandet til Train i Aarhus den 17. oktober og VEGA i København den 19. oktober 2026. Kort efter det officielle billetsalg startede i fredags, kunne TRAIN melde om kun få billetter tilbage – og nu følger VEGA trop. På grund af den store efterspørgsel tilføjes der derfor nu ekstrakoncerter i både Aarhus og København. De nye koncerter finder sted 16. oktober på Train i Aarhus og 18. oktober i VEGA i København og bliver en del af bandets omfattende europæiske jubilæumsturné. Her fejrer den norske sekstet 25 år på scenen, og publikum kan se frem til et stort anlagt show med sange fra hele bandets karriere – fra debutalbummet Ompa til du dør til nyere fanfavoritter. Billetsalget til ekstrakoncerterne er i gang nu via dtdconcerts.dk. Kaizers Orchesta – 25 års jubilæum 16. oktober – TRAIN, Aarhus (ekstrakoncert) 17. oktober – TRAIN, Aarhus (få billetter) 18. oktober – VEGA, København (ekstrakoncer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye