Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi
26.9.2025 06:03:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Danske og udenlandske rumvirksomheder, forskere og politikere mødes til stor konference i Aalborg, der sætter fokus på dansk og europæisk rumpolitik. Konferencen er arrangeret af Aalborg Universitet og Uddannelses- og Forskningsministeriet og en del af programmet under det danske EU-formandskab

Det er nogle af de helt store navne inden for den danske og europæiske rumsektor, der mødes til konference i Aalborg d. 20.-21. oktober.
Konferencen er et billede på Danmarks høje ambitioner i rummet, og et Europa, der sigter efter at spille en større international rolle i en tid, hvor kapløbet om stormagtsindflydelse og teknologisk dominans spidser til.
Omdrejningspunktet for konferencen er Europas fremtidige og voksende styrke på rumområdet, og derfor er der store navne på talelisten. Det er blandt andre EU-kommissær for forsvar og rummet, Andrius Kubilius, Danmarks uddannelses- og forskningsminister, Christina Egelund, astronaut og chef for det europæiske astronautkorps, Andreas Mogensen. Konferencen gæstes desuden af tidligere statsminister og NATO-generalsekretær Anders Fogh Rasmussen, generaldirektør for forsvar, industri og rum i EU-kommissionen, Timo Pesonen og ESA-astronaut og Chief Innovation Officer hos SAAB, Marcus Wandt.
Ifølge uddannelses- og forskningsminister, Christina Egelund kan vigtigheden af europæiske kapaciteter på rumområdet ikke overvurderes.
”Rummet er på kort tid blevet et af de vigtigste politiske områder. Uanset om vi taler klima, sikkerhed eller arbejdspladser, spiller rummet en rolle. Fra et europæisk perspektiv er der ingen tvivl om, at vi er nødt til at kunne mere på egen hånd, og dette efterår er der både forhandlinger af EU-rumlov og rumprogram på tapetet. Jeg ser frem til at vende de emner og møde nogle af klogeste mennesker på området til konferencen i Aalborg.” siger Christina Egelund, uddannelses- og forskningsminister.
Konferencen foregår i Nordjylland, der har et stærkt forsknings- og innovationsmiljø inden for rumindustrien, der er centreret omkring cirka 25 rumvirksomheder, som beskæftiger mere end 800 ansatte. Helt centralt i miljøet står Aalborg Universitet, der i Danmark er førende inden for rumteknologi og udvikling af satellitter, og har nogle af verdens mest citerede forskere.
”Aalborg Universitet begyndte at forske i rumteknologi i 1990’erne, og vi iværksatte et program, så de studerende i 2003 kunne opsende en nanosatellit som det første danske universitet. Vi har siden da haft fokus på forskning og innovation på rumområdet, og flere af de helt store danske rumvirksomheder er udsprunget af AAU. For eksempel på satellitter har vi nogle af de mest citerede forskere i verden, og vi er parate til i de kommende år at styrke Danmarks og Europas fremtid i rummet", siger Per Michael Johansen, rektor på Aalborg Universitet.
Nøgleord
Kontakter
Kim Rathcke JensenAAU Communication and Public Affairs
Tlf:(+45) 6196 7166kiraje@adm.aau.dkAAU Pressetelefon (Hverdage 9-15)
Tlf:+4522150192presse@adm.aau.dkwww.aau.dk/nyheder/pressenLinks
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Erfaren universitetsleder vender hjem til Nordjylland5.8.2026 11:35:40 CEST | Pressemeddelelse
Jacob Graff Nielsen er ansat som ny dekan for Det Humanistiske og Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Han kommer fra en stilling som dekan ved Københavns Universitet.
Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser29.7.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Ambulancepersonalet skal have bedre redskaber til at vurdere, hvilke patienter der er kritisk syge, og hvilke der ikke har behov for indlæggelse. Derfor udvikler forskere fra Aalborg Universitet sammen med Region Nordjylland og Treat Systems ApS et system, der løbende vurderer patientens tilstand i ambulancen.
Droner og AI hjælper forskere med at forstå vores rovdyr28.7.2026 14:09:14 CEST | Pressemeddelelse
Ved hjælp af avancerede droner, termiske kameraer og kunstig intelligens har en gruppe forskere fra Aalborg Universitet studeret vores hjemlige rovdyrs aktiviteter om natten. Billederne og metoden kan ses i den nye naturserie på Danmarks Radio, Dyrenes Danmark. Metoden giver ekstraordinær ny viden om vores vilde dyreliv om natten.
Flere unge tilbydes teknologi og naturvidenskab på Aalborg Universitet28.7.2026 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet vokser markant, når nye studerende starter på Aalborg Universitet efter sommerferien. Det viser en frisk opgørelse af tilbudte studiepladser på bachelor- og professionsbacheloruddannelser.
Ny robot skal hjælpe børn med autisme10.7.2026 11:08:54 CEST | Pressemeddelelse
I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken være med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum