Stor interesse i Aalborg for at blive frivillig rådgiver på BørneTelefonen og HØRT
25.9.2025 06:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Flere end 70 frivillige bosat i Nordjylland har på kort tid meldt sig som rådgivere på BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT. De mange frivillige får base på Børns Vilkårs nye kontor, der officielt åbner i dag, torsdag d. 25. september, midt i Aalborg.

Børns Vilkår korps af rådgivere er blevet mere end 70 frivillige fra lokalområdet i Nordjylland rigere.
Helt præcist har 77 frivillige med erfaring i arbejdet med børn og unge og med vidt forskellig børnefaglig baggrund meldt sig. Flere har allerede været igennem et oplæringsforløb, mens enkelte har haft deres første samtale med et barn eller en ung, som har rakt ud efter hjælp.
Organisationen havde som ambition at rekruttere flere end 100 frivillige i løbet af de første tre år i Aalborg, men er allerede nu tæt på at indfri den målsætning.
De mange frivillige har officielt første arbejdsdag i dag, hvor Børns Vilkår indvier de nye kontorer i Aalborg og markerer åbningen med en gratis folkelig fest kl. 14:00 -16:30 på Gabels Torv midt i byen.
“Vi er meget overvældede over modtagelsen af vores rådgivningstilbud og vores tilstedeværelse i det nordjyske, som virkelig har overgået vores forventninger. Vi har fra begyndelsen følt os meget hjemme i de nye omgivelser og mærker også i dag, hvor vi officielt slår dørene op til vores nye kontor, en kæmpe opbakning i lokalmiljøet. Det bekræfter os blot i, at Aalborg og Nordjylland er fyldt med gode frivillige kræfter, der har lyst og overskud til at stille sig til rådighed for de børn og unge, der har brug for hjælp og gode råd fra en voksen. De gør en kæmpe forskel, og der er brug for dem,” siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår.
Lige knap halvdelen af de nye frivillige er studerende. Den yngste frivillige er 21 år gammel, mens den ældste er 67 år. I første omgang vil de frivillige i Aalborg bemande rådgivningen onsdag, torsdag og fredag aften kl. 19 - 23 – et tidsrum, hvor der er særligt travlt på BørneTelefonen og HØRT.
Ingen børn og unge skal stå alene
Et af de nye ansigter hos BørneTelefonen og HØRT i Aalborg er den 25-årige studerende Tanja Bech Hansen, der er bosat i byen. Hun har tidligere arbejdet med børn, så da hun så, at BørneTelefonen ville komme til Aalborg, var hun ikke i tvivl om, at det var det rigtige frivilligjob for hende.
“Børn og unges trivsel er for mig noget af det mest meningsfulde at beskæftige sig med. Tanken om, at nogen børn og unge kan sidde alene i mørket og ikke have nogen at tale med, er ikke til at bære. Det har motiveret mig, og jeg er bare glad for at være én af de voksne, der får lov til at være der for de børn og unge, der har brug for det,” siger Tanja Bech Hansen.
De frivillige rådgivere som Tanja kommer til at besvare opkald og chats fra børn og unge. Alle frivillige gennemgår et grundigt introduktionsforløb og får løbende faglig sparring og efteruddannelse.
Børns Vilkår søger stadig frivillige kræfter i Aalborg, og håbet er, at flere vil melde sig, så endnu flere børn kan få den hjælp, de har brug for.
I 2024 havde Børns Vilkår flere end 64.000 samtaler med børn og unge på tværs af alle kanaler på BørneTelefonen og HØRT.
Åbningen af Børns Vilkår i Aalborg er gjort mulig med støtte fra Spar Nord Fonden, Melsen Fonden, CoolUnite og Lauritzen Fonden og Aalborg Håndbold.
Kontakter
Michael WibePressemedarbejder
Tlf:40888324miwi@bornsvilkar.dkOm Børns Vilkår
Alle børn og unge har ret til at vokse op i tryghed, trivsel og uden vold og overgreb. Det har Børns Vilkår kæmpet for siden 1977, men der er stadig alt for mange børn og unge, der mistrives eller oplever voldsomme svigt og overgreb, der følger dem langt ind i voksenlivet.
Siden 1987 har vores nu døgnåbne BørneTelefon lyttet til alt det svære, som børn og unge har på hjerte. De samtaler er med til at give os en unik indsigt i børne- og ungdomslivet. En indsigt, vi værner om og har stor respekt for, og som vi bruger som ståsted for vores indsatser.
Vi står altid på børn og unges stemmer, som er fundamentet for vores arbejde. Sammen med vores alliancer og partnere, de mange frivillige, der nat og dag besvarer henvendelser på vores rådgivning, via samarbejdet med fagpersoner og med baggrund i vores folkelige forankring arbejder vi for, at ingen børn og unge i Danmark vokser op med svigt og mistrivsel.
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Holger Runes spillersæt, privat foredrag med Claus Meyer og en specialdesignet kjole af Søren Le Schmidt kommer i dag under hammeren til fordel for Børns Vilkår4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går en helt særlig auktion i luften, når Bruun Rasmussen, i anledning af Børns Vilkårs Landsindsamling 2026, åbner for bud på en række eksklusive gaver og oplevelser. Alle indtægter går til den fortsatte drift af rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT, der holder åbent døgnet rundt.
Samvær med biologiske forældre kan være en stor belastning for anbragte børn og unge3.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor meget og hvordan anbragte børn og unge ønsker samvær med deres biologiske forældre. Systemet gør det dog svært at tilpasse og suspendere samværet, siger både fagpersoner og unge med anbringelseserfaring i ny rapport fra Børns Vilkår.
Ny rapport: Mange ukrainske børn og unge er isolerede og ensomme i danske skoler. Næsten hver fjerde giver udtryk for at mistrives23.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fire år inde i krigen i Ukraine har mange ukrainske udskolingselever fortsat svært ved at finde fodfæste i de danske almene skoleklasser. Sproglige barrierer, ensomhed og svært tilgængelige fællesskaber præger deres hverdag i skolen, og mange mistrives. Det viser en ny rapport fra Børns Vilkår.
Flere end 500 skoleklasser har skrevet aviser om ‘valg’. De bedste bliver fejret i JP/Politikens Hus d. 11. marts18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 500 skoleklasser fra hele landet har deltaget i årets Mediekonkurrence, hvor eleverne har produceret deres egne aviser under temaet ‘valg’. Nu er de otte vinderklasser fundet. D. 11. marts bliver de fejret i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København, hvor hver klasse præmieres med diplomer og 5000 kroner til klassekassen.
BørneMobilen ruller ud til 5.000 børn og unge i Aalborg Kommune3.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra start februar vil omkring 5.000 skoleelever i Aalborg Kommune kunne møde Børns Vilkårs ”BørneMobil”, der kører ud til eleverne for at oplyse om BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT og gøre dem opmærksomme på, at de altid - døgnet rundt - har et sted at søge hjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum