Bryggeriforeningen

Skal Danmark ofre sin ølkultur for EU-bureaukrati?

Del

27 danske mikrobryggerier vedtog onsdag en skarp udtalelse med opfordring til politisk handling over for EU’s emballagetvang.

På et møde i Bryggeriforeningens gruppe for små og mellemstore bryggerier i Svendborg blev følgende udtagelse enstemmigt vedtaget:

”Danmarks bryggerier står over for en akut trussel. EU’s emballageforordning kræver, at mindst 10 % af emballager til drikkevarer skal være genpåfyldelige fra 2030 – og den har et mål på 40 % i 2040. Det kan umiddelbart virke som en grøn løsning. Men i virkeligheden risikerer EU at ødelægge en af Danmarks største erhvervssucceser; den blomstrende ølkultur med hundredvis af små og mellemstore bryggerier – endda uden score nogen miljøgevinst.

Danmark har allerede løsningen

Vi har i forvejen et af verdens mest effektive pantsystemer. Det sikrer, at flasker og dåser bliver genanvendt i stor skala med minimal miljøbelastning. EU’s krav vil svække Danmarks ølkultur – vi er beviseligt bæredygtige, men EU anerkender ikke nationale systemer, der faktisk virker.

Mikrobryggerierne bliver ofret

Selvom ansvaret for at sætte genpåfyldelige flasker på hylderne formelt ligger hos detailhandlen, er det bryggerierne, der i praksis skal levere dem. For hvert enkelt bryghus betyder det investeringer i millionklassen til nye tappelinjer, vaskeanlæg og transport – penge, som ganske enkelt ikke er der.

Konsekvensen er klar: Mange mikrobryggerier må lukke. Og de få, der overlever, tvinges til at bruge penge på lastbiler og vaskehaller i stedet for at investere dem i vedvarende energi og andre CO2-reducerende tiltag.

Resultatet bliver færre bryggerier, mindre miljøgevinster for pengene og et ringere udvalg af øl til forbrugerne. Danmark risikerer at miste både arbejdspladser, lokal vækst og en ølkultur, der har gjort os internationalt kendt for både kvalitet og mangfoldighed.

Tid til politisk handling

Både erhvervsminister Morten Bødskov og miljøminister Magnus Heunicke har talt varmt om regelforenkling og konkurrencevenlige rammer. Nu er det tid til at omsætte ordene til handling.

Hvis vi vil bevare vores ølkultur, arbejdspladser og forbrugervalg i bæredygtige rammer, må Danmark insistere på, at vores pantsystem undtages fra EU’s krav om genpåfyldelige emballager.

Dansk øl er en succeshistorie – både økonomisk, kulturelt og bæredygtigt. Den historie må ikke ende i Bruxelles’ papirbunker.

Vi beder jer: Lad ikke bureaukratiet kvæle ølrevolutionen!”

  • Lille Holmgaard Bryghus
  • Ærø Bryghus
  • Ørbæk Bryggeri
  • Egholm Bryghus
  • Øbryg
  • Svendborgsund Bryghus
  • Brewpub
  • Midtfyns Bryghus
  • Bryggeriet Skands
  • Gamma
  • Olsens Bryghus
  • Small Batch
  • Flying Couch
  • Esbjerg Bryghus
  • Ribe Bryghus
  • Birkerød Bryghus
  • Humleland
  • Aarhus Bryghus
  • Amager Bryghus
  • Krenkerup Bryggeri
  • Åben
  • Det Lille Bryggeri
  • H.C. Andersen Brewery
  • Skanderborg Bryghus
  • Blas
  • Fur Bryghus
  • Viborg Bryghus

Om Bryggeriforeningen

Bryggeriforeningen er brancheorganisation og fælles talerør for bryggerier og tapperier i Danmark. Vi varetager og formidler medlemmernes interesser over for Folketinget, myndighederne, medierne og den øvrige offentlighed. Blandt andet når det gælder erhvervs-, miljø-, fødevare- og sundhedspolitik.

Følg pressemeddelelser fra Bryggeriforeningen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Bryggeriforeningen

KORREKTION - Antallet af danske bryggerier falder9.1.2025 13:49:55 CET | Pressemeddelelse

I den tidligere udsendte version i dag fremgik det, at antallet af bryggerier i Østjylland er faldet. Det er ikke korrekt. Samtidig var der enkelte fejl i grafikken - den er nu opdateret. Antallet af danske bryggerier i 2024 er uændret 220. Der blev færre danske bryggerier i 2024. Høje omkostninger presser branchen, og 2025 kan byde på flere bryggerilukninger. Men samtidig har udvalget af øl næppe været større – og måske heller ikke bedre.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye