Nu anbefales stop for torskefiskeri i alle danske farvande
Det Internationale Havforskningsråd ICES anbefaler, at der ikke længere fiskes efter torsk i den danske del af Nordsøen og Skagerrak. Der er nu ingen steder i Danmarks hav, hvor torsken bør fiskes ifølge de videnskabelige anbefalinger. Den anbefaling bør fiskerimyndighederne følge, mener WWF Verdensnaturfonden.

I Østersøen er torskebestanden kollapset, og der må i dag ikke landes så meget som én torsk. I Kattegat er bestanden af torsk så kritisk, at det i flere år har været den videnskabelige anbefaling at ophøre med torskefiskeriet. Og nu er turen så kommet til den danske del af Nordsøen og Skagerrak.
Meldingen fra Det Internationale Havforskningsråd ICES er, at torskebestandene her er på så kritisk et niveau, at der ikke bør fiskes torsk i 2026.
”Det er dybt alarmerende, at vi nu nærmer os et kollaps af torskebestanden også vest for Danmark. Torsken var for bare få årtier siden at finde overalt i vores farvande, og den er et utrolig vigtigt toprovdyr i økosystemet. Torskens nuværende tilstand vidner om, at vi har tilladt et markant overfiskeri oftest med naturskadelige redskaber, og vores arter og natur i havet betaler prisen,” siger Thomas Kirk Sørensen, seniormarinbiolog i WWF Verdensnaturfonden.
Torskebestanden i Skagerrak og Nordsøen består af tre underbestande, som blander sig med hinanden. Den ene af bestand er på et så kritisk lavt niveau, at den nye anbefaling er, at der slet ikke bør fiskes torsk i de farvande i 2026.
Stop fiskeriet
Selvom det i årevis har været anbefalet, at fiskeriet efter torsk i Kattegat ophører, har myndighederne tilladt fortsat fiskeri. Før sommer fik Danmark en ny politisk ramme om fremtidens fiskeri, og her er styrket biologisk rådgivning samt beskyttelse af fiskearter en del af aftalen.
Derfor er det WWF Verdensnaturfondens forhåbning, at man nu vil følge de videnskabelige anbefalinger for torskefiskeriet i Nordsøen i de kommende kvoter.
”Fiskerimyndighederne herhjemme har i årtier set bort fra de videnskabelige anbefalinger, og konsekvenserne ser vi helt tydeligt i de her år: ålen er kritisk truet, stenbideren er kritisk truet, og torsken er decideret kollapset omkring os. Man er nødt til at se i øjnene, at vi har trukket den alt for længe, og nu er der simpelthen ingen anden udvej end at stoppe fiskeriet efter torsk inklusive bifangst helt, indtil bestandene er på fode igen,” lyder det fra Thomas Kirk Sørensen.
Hvis torsken skal have en chance for at genetablere sig i de danske farvande, kræver det blandt andet, at vi fisker færre torsk og kraftigt begrænser fiskeri med bundslæbende redskaber samt reducerer kvælstoftilførsel.
WWF Verdensnaturfonden har udarbejdet en Fiskeguide, som kan bruges af forbrugere og virksomheder til at orientere sig i, hvilke fisk og bestande der kan spises med god samvittighed. Desuden arbjeder organisationen blandt andet med at udsætte op mod 500.000 torsk i Sejerøbugten som en del af ét af Danmarks største naturgenopretningsprojekter i havet.
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkFølg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Naturprojekt trak miljøministeren og hundredvis af borgere til Sejerøbugten23.9.2025 10:06:25 CEST | Pressemeddelelse
Ét af de største naturgenopretningsprojekter i Danmarks farvande blev lørdag præsenteret ved Sejerø Bugt. Bag projektet står WWF Verdensnaturfonden sammen med en række partnere.
To nye vandreruter sætter fokus på danske flagermus11.9.2025 12:48:22 CEST | Pressemeddelelse
I Sønderjylland har WWF Verdensnaturfonden og Dansk Flagermus Forening skabt to vandreruter, der gør danskerne endnu klogere på de fredede flagermus. Ruterne blev indviet onsdag den 10. september.
Stenrev, ålegræs, blåmuslinger og en halv million torsk skal bringe naturen tilbage i Sejerøbugten4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I ét af Danmarks største naturprojekter i havet nogensinde vil WWF Verdensnaturfonden med en række partnere genoprette havnaturen i Sejerøbugten over de kommende fem år.
3D-printede rev skaber nye levesteder for fisk i København21.8.2025 09:31:19 CEST | Pressemeddelelse
I Nordhavn får man i disse dage nye beboere, når WWF Verdensnaturfonden og By & Havn etablerer 3D-printede rev – såkaldte spunsmoduler – i havnens spunsvægge. Revene er blandt andet designet af lokale skoleelever, der også deltog i den endelige etablering onsdag den 20. august.
Enormt engagement i pindsvinetælling giver håb for presset art14.8.2025 11:45:22 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 21.000 pindsvin blev registreret i den tredje nationale pindsvinetælling, der fandt sted lørdag den 9. august. Bag citizen science-projektet står WWF Verdensnaturfonden og pindsvineforsker Sophie Lund Rasmussen med støtte fra Nordea-fonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum