Stor EU-aftale om vandmiljø: Flere krav til vandmiljøet og ny grænse for 25 PFAS-stoffer
På vegne af Rådet landede det danske formandskab tirsdag aften en politisk aftale med Europa-Parlamentet om skærpede krav til miljøfarlige stoffer i søer, vandløb, havet og grundvand. Aftalen indebærer, at der fastsættes en grænse for summen af koncentrationen for 25 forskellige PFAS-stoffer i vandmiljøet, og der sættes nye og skærpede grænseværdier for en lang række miljøfarlige stoffer.
Vandmiljøet i Danmark og hele EU er under et alvorligt pres. Derfor bliver der nu taget et vigtigt fælles skridt i retning mod at bekæmpe forurening af søer, vandløb, kystvande og grundvand i Europa.
Det danske EU-formandskab har færdigforhandlet en række ændringer til tre direktiver; vandrammedirektivet, direktiv om miljøkvalitetskrav i overfladevand og grundvandsdirektivet, som samlet skal sikre en øget beskyttelse af dansk og europæisk vandmiljø og harmonisere reglerne på tværs af medlemslandene.
Det færdigforhandlede kompromis mellem Kommissionen, Rådet og Parlamentet indebærer, at listen over prioriterede stoffer, der sætter grænseværdier for miljøfarlige stoffer i søer, vandløb og havet udvides med pesticider, lægemidler, bisphenoler og 25 PFAS-stoffer inkl. trifluoreddikesyre (TFA), som er et nedbrydningsprodukt fra visse typer af PFAS. Derudover fastsættes miljøkvalitetskrav i overfladevand for 23 nye stoffer.
Miljøminister Magnus Heunicke siger:
’Vandmiljøet i Danmark og EU er alt for mange steder i kritisk tilstand, og vi skal derfor gøre alt, hvad vi kan for at beskytte vores søer, vandløb, havet og grundvand. Den her politiske aftale styrker beskyttelsen af hele EU’s vandmiljø med skærpede krav, som skal reducere mængden af de skadelige kemikalier i vores vand til gavn for kommende generationers sundhed.”
Fakta:
Aftalen er et ændringsdirektiv til vandrammedirektivet, direktiv om miljøkvalitetskrav og grundvandsdirektivet, som samlet skal sikre en øget beskyttelse af søer, vandløb, havet og grundvand mod forurening med miljøfarlige stoffer. Aftalen er et kompromis mellem Rådet og Europa Parlamentet baseret på et forslag fra Kommissionen. Aftalen indeholder:
Nye forurenende stoffer
- Listen over prioriterede stoffer udvides med flere pesticider, lægemidler, bisphenoler og PFAS.
- Trifluoreddikesyre (TFA) tilføjes som en del af PFAS-summen.
- Ny samlet grænse for summen af udvalgte pesticider i fersk overfladevand: 0,2 µg/l.
- Bisphenol-A bliver klassificeret som et farligt prioriteret stof.
- For længst forbudte stoffer, som atrazin, fjernes, og grænseværdier for andre skærpes.
Undtagelser
- Der tilføjes to undtagelser for reglerne om ikke-forringelse i tilfælde, hvor der flyttes på forurenet vand og sediment uden, at forureningen overordnet øges i vandområdet og ifm. midlertidige forringelser.
- En lang række betingelser skal være opfyldt inden undtagelserne kan finde anvendelse.
Overvågning og rapportering
- Data om biologien i overfladevand: hvert 3. år.
- Kemiske data for overflade- og grundvand: hvert 2. år (evt. årligt frivilligt).
- Samlet tilstandsvurdering for overfladevand og grundvand: hvert 6. år.
- Der etableres et udviklingsprojekt for effektbaseret overvågning (EBM) for at måle cocktaileffekter for østrogenlignende stoffer (obligatorisk i 2 år).
- EU kan etablere et fælles overvågningscenter for at hjælpe medlemsstaterne.
Fristen for at opnå god tilstand for stoffer med skærperede krav er ved udgangen af den næstkommende vandplanperiode, som løber fra 2028-2033. For nye krav er fristen ved udgangen af den efterfølgende planperiode, som løber fra 2034-2039. I begge tilfælde er der, ved særlige betingelser, mulighed for at kunne udsætte fristen i op til seks år. Medlemslandene skal have udarbejdet foreløbige indsatsprogrammer for nye stoffer senest i 2030.
Det danske EU-formandskab har forhandlet på vegne af Rådet siden d. 1. juli. Forslaget blev oprindeligt fremsat af Kommissionen i 2022. Sagen er ressortmæssigt delt mellem Miljø- og Ligestillingsministeriet og Ministeriet for Grøn Trepart.
Yderligere oplysninger:
Pressevagten: Tlf. +45 20 91 59 01 (kan ikke modtage SMS)
Mail: presse@mim.dk
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Millionpulje åbner: 43,5 mio. kroner til at genoprette havnatur langs Danmarks kyster22.9.2025 08:22:57 CEST | Pressemeddelelse
Kommuner og organisationer kan nu søge om støtte på op mod 12 mio. kroner til projekter, der bidrager til genopretning af havnaturen. Heunicke kalder puljen et ”vigtigt skridt for genopretningen af biodiversiteten i vores indre farvande”.
Regeringen vil sikre klarhed for virksomhederne og ro om emballagepriserne11.9.2025 16:56:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen er klar med en pakke med tiltag, som skal reducere virksomhedernes omkostninger ved implementering af EU-regler om udvidet producentansvar. Pakken sænker prisen på de gebyrer, virksomhederne skal betale for håndtering af emballageaffald.
Ligestillingsminister Magnus Heunicke inviterer til EU-konference om mænd, drenge og ligestilling8.9.2025 10:45:58 CEST | Presseinvitation
Mænd og drenges ligestillingsudfordringer bør i højere grad anerkendes internationalt. Derfor afholder det danske EU-formandskab den 9. september konferencen Gender Equality: Zooming in on Men and Boys. Pressen inviteres til at deltage.
Millionstøtte på vej til oversvømmelsestruede områder2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystbeskyttelsesprojekter, så de kan realiseres hurtigere
Slagelse og Vordingborg kommune får millionstøtte til klimasikring2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystsikringsprojekter. Slagelse og Vordingborg kommune modtager 9,3 mio. kroner til kystsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum