Vinder i Eurojackpot - køber TRE huse på en måned
En meget heldig og meget gavmild fynbo vinder 6,2 millioner i Eurojackpot og køber straks huse til hele familien: ”Hvorfor skulle det kun være mig, der har glæde af at vinde de penge?”

En mand fra Fyn var i det yderst gavmilde hjørne, da han vandt 6,2 millioner kroner i Eurojackpot.
Gevinsten var helt præcist på 6.239.523 kroner, og da først pengene stod på kontoen, gik der under en måned, før han havde slettet forældrenes gæld, installeret hele familien i nye boliger – og købt en ny og lækker bil til sig selv.
Rent praktisk har manden købt tre huse, han skal selv bo i det ene, mens han vil leje de to andre ud til sin bror og sine forældre. På den måde gør han ikke kun en god gerning – han har også foretaget en sund investering i mursten.
”Jeg har købt tre huse, men det er jo ikke tabte penge,” siger manden og forklarer:
”Familien har altid hjulpet mig, så jeg føler, at det er det rigtige, jeg har gjort. Hvorfor skulle det kun være mig, der har glæde af at vinde de penge? Nu havde jeg chancen for at give igen, og så skal de da heller ikke mangle noget. Mine forældre og min bror syntes, at jeg skulle investere pengene, men gevinsten gav mig jo også mulighed for at hjælpe familien: Så nu har jeg købt mine forældres gamle hus, mit barndomshjem, hvor jeg har boet til leje indtil nu. Så blev mine forældre gældfri. Så har jeg købt et nyt hus i et plan og med en ikke for stor have, som mine forældre kan leje. Og så har jeg købt et hus til mig selv, mens min bror skal bo til leje i vores barndomshjem,” fortæller manden – og lyder næsten helt forpustet.
”Så ja, der har været run på! Vi har kigget på mange huse, og jeg har købt tre på en måned. Så har jeg investeret en million, og så har jeg også købt en bil til en halv million til mig selv. Det var der lige penge til,” griner manden.
Alt sammen var helt efter planen. Også at han takkede ja til det gratis tilbud fra Danske Spil om millionærrådgivning – for lige at trykteste, om det var økonomisk bæredygtigt at købe så mange mursten på en gang.
”Jeg fik besøg af Danske Spils millionærrådgiver, og han spurgte mig, om jeg havde lagt en plan, og da jeg så fortalte ham, hvad jeg ville gøre, så smilede han bare og svarede med: ’Ja, så var der da nærmest ingen grund til, at jeg kom,’,” fortæller den glade fynbo.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Nordjyde vinder 1.000.000 i Lotto – sådan skal pengene bruges8.11.2025 09:10:00 CET | Pressemeddelelse
En gevinst på 1.000.000 kroner i Lotto åbner op for en masse muligheder. Her fortæller en kvinde fra Hjørring Kommune i Nordjylland meget præcist, hvordan hun vil gøre brug af sin milliongevinst.
Danske Spil: ”Det bliver dødtæt!”7.11.2025 09:05:03 CET | Pressemeddelelse
Oddssætterne hos Danske Spil forudser en rigtig gyser i fredagens afsnit af Vild med dans. Tre par skal danse for at undgå at ryge hjem.
Vinder million i Lotto: ”Det er vigtigt for mig, at de ikke bare bliver fyret af på gejl”5.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Vendsyssel drømmer om at bruge milliongevinst fra Lotto på at få sig et mindre tidskrævende arbejde. ”Det her er en kæmpe hjælp,” siger han.
Welling og SF stikker i udbrud i København4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre af Danske Spils kunder tror nu på SF og Sisse Marie Welling i København, mens både Ø og S ifølge Danske Spils tal sakker bagud.
Danske Spil efterlyser millionær fra supermarked på Frederiksberg3.11.2025 10:37:16 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere vandt milliongevinster i Eurojackpot fredag aften: Men hvem ligger inde med den ene kupon, som nu er 1.841.987 kroner værd?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum