44 millioner kr. skal accelerere dansk biosolutions
Den nye bevilling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal øge danske biosolutions-virksomheders muligheder for at komme hurtigere og mere sikkert fra ide til marked.

Teknologisk Institut og FermHub Zealand modtager i dag 44 mio. kr. fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. De to virksomheder skal i fællesskab udvide kapaciteten inden for biosolutions og strømline danske virksomheders muligheder for at komme hurtigere og mere sikkert fra ide til marked.
Erhvervsminister Morten Bødskov besøgte i dag FermHub Zealand i Gørlev ved Kalundborg for at markere investeringen:
- Vi skal tage dansk biosolutions til næste vægtklasse. Investeringer og samarbejde er helt afgørende. Nu styrker vi udviklingen af området på Sjælland med en millionindsprøjtning på 44 mio. kr. til FermHub Zealand og Teknologisk Institut. Det er et stort skridt mod at sikre, at de gode idéer kommer videre fra skrivebordet til produktionen, så vi også i fremtiden har verdensførende virksomheder, innovative iværksættere og stærke vidensinstitutioner inden for biosolutions på dansk jord, siger erhvervsminister Morten Bødskov.
Fleksible faciliteter fjerner flaskehalse
Med de nye midler udvides Teknologisk Instituts Biosolutions Technology Center med flere og større fermenteringstanke samt mere fleksible løsninger, der kan tilpasses de enkelte virksomheders specifikke behov.
- Finansieringen af vores nye partnerskab er afgørende for at flere biosolutions-virksomheder hurtigt og sikkert kan komme igennem den afgørende udviklingsfase hos Teknologisk Institut og mere gnidningsfrit videre til Fermhub Zealand og succesfuld opskalering, siger Anne-Lise Høg Lejre, direktør hos Teknologisk Institut.
Dokumenteret behov blandt danske virksomheder
Partnerskabet mellem Teknologisk Institut og Fermhub Zealand bygger på grundigt kendskab til SMV’erne samt omfattende på markedsanalyse. På ét år har Teknologisk Institut sparret med over 110 virksomheder og kortlagt klare behov for flere og bedre opskaleringsfaciliteter i Danmark.
Rigtige faciliteter i de rigtige størrelsesforhold
Med de nye midler udvides de eksisterende open-acces faciliteter til præcisionsfermentering på begge lokationer, så de i endnu højere grad kan imødekomme virksomhedernes behov for flere og større fermenteringstanke samt en øget specialisering. Således kan virksomhederne komme med deres råvare og slutte med en prototype, der lever op til produktmæssige specifikationer, samt en protokol, der kan anvendes i forbindelse med fuldskalaproduktion.
Bevillingen er en del af en pulje, som regeringen og en række af Folketingets partier har afsat til at booste biosolutions i Danmark. Puljen på 60 mio. kr. udmøntes af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, og de resterende midler vil blive afsat snarest.
Om FermHub Zealand
Fermhub Zealand arbejder med at skabe et vækstmiljø for opstartsvirksomheder indenfor biotek. De tilbyder faciliteter, hvor startups kan udvikle og opskalere biofermenterede produkter. De samarbejder med forskellige partnere for at støtte iværksættere og udvikle industrien i regionen, og er en central del af Erhvervsfyrtårnet for Biosolutions, som de også har modtaget støtte fra.
Om Biosolutions Technology Center - Teknologisk Institut
På Teknologisk Instituts Biosolutions Technology Center er det bl.a. muligt for danske SMV’er, der er aktive på området, at få adgang til danske test- og demonstrationsfaciliteter, så de kan komme sikkert fra idé til marked.
Nøgleord
Kontakter
Direktør Anne-Lise Høg Lejre via seniorkommunikationskonsulent Stine Heien Madsen: shma@teknologisk.dk eller 72 20 31 40.
Billeder

Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen. Se kontaktinfo her: www.teknologisk.dk/presse
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Nyt projekt bringer landmænds egne idéer til fremtidens landbrug i spil17.9.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Landmænd fra hele landet inviteres ind i nyt projekt til at idégenerere og afprøve nye og mere bæredygtige løsninger til fremtidens planteproduktion.
Fremtidens robotter skal bygge rumstationer2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut skal hjælpe European Space Agency (ESA) med at udvikle robotteknologi til byggeri og vedligeholdelse af alt fra rumstationer til solcelleanlæg i rummet.
Ny fugtvejledning skal understøtte kvaliteten i dansk træbyggeri1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut lancerer ny, praktisk fugtvejledning, der skal hjælpe til at sikre kvaliteten i fremtidens træbyggeri fra projektering til drift.
Danmark kan stadig blive førende i grøn teknologi til Power-to-X27.8.2025 10:31:58 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har et stærkt udgangspunkt for udvikling og eksport af grøn Power-to-X-teknologi – men uden målrettede tiltag risikerer vi at tabe førertrøjen.
Ny testbygning skal bane vej for mere træ i byggeriet22.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen har torsdag indviet ny test- og demonstrationsbygning for træ i byggeriet på Teknologisk Institut. Formålet er at øge brug af mindre klimabelastende byggematerialer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum