ARGOs formand: Staten må ændre rammerne for CO₂-fangst
23.9.2025 08:45:43 CEST | ARGO | Pressemeddelelse
På baggrund af et møde i borgmesterkredsen i ARGO sender borgmester i Roskilde Kommune og bestyrelsesformand i ARGO Tomas Breddam (S) et klart budskab til regeringen: Staten må ændre rammerne, hvis CO₂-fangst på affaldsenergianlægget i Roskilde skal være muligt. ARGO har et teknisk modent fangstprojekt, der kan levere dokumenterbare CO₂-reduktioner og blive en central brik i et klimaneutralt affaldsenergianlæg. De nuværende statslige krav og markedet for finansiering gør det dog vanskeligt at gennemføre.

I august indsendte ARGO et indikativt, ikke bindende tilbud til staten som et af otte bud i konkurrencen om statens støttepulje på 28,7 milliarder kroner til CO₂-fangst. På den baggrund går ARGO nu ind i forhandlinger med staten frem til ultimo november. Den endelige frist for en bindende ansøgning er den 17. december 2025. Målet med forhandlingerne er at sikre en model, der fritager kommunerne for milliardgarantier og giver en tids- og handleplan, der flugter med markedsforholdene.
”CO₂-fangst er en nødvendig og naturlig del af den grønne omstilling for affalds- og energisektoren. ARGO har et teknisk modent fangstprojekt, men staten må sikre en fair risikodeling og en realistisk tidsplan. Vi deler regeringens klimaambitioner, men rammerne og markedsforholdene skal hænge sammen, hvis vi skal lykkes,” siger Tomas Breddam (S), borgmester i Roskilde og formand for ARGO.
“Vi går konstruktivt ind i forhandlingerne med staten frem mod december. Vores ønske er klart: at finde en model, der gør CO₂-fangst muligt uden at vælte milliardrisikoen over på borgerne. Forhandlingerne bliver afgørende for, om vi kan levere,” tilføjer Tomas Breddam.
Hvis staten fastholder de nuværende vilkår, vil ARGO ikke kunne afgive bindende tilbud i december. Ambitionen om CO₂-fangst fastholdes, og ARGO står klar til at handle, når rammerne og markedet gør det muligt.
ARGOs bestyrelse drøfter sagen den 29. september 2025.
Kontaktperson: Tomas Breddam (S), borgmester i Roskilde og formand i ARGO.
|
Faktaboks ARGOs affaldsenergianlæg
|
Kontakter
Niko GrünfeldBæredygtighedschef
Tlf:20203244ngr@argo.dkOm ARGO:
ARGO er et fælleskommunalt affalds- og energiselskab, som omdanner affald til ressourcer. ARGO er ejet af Greve, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Odsherred, Roskilde, Solrød og Stevns Kommune med tilsammen cirka 438.000 borgere og 34.000 virksomheder. På vores kraftvarmeværk i Roskilde producerer vi fjernvarme og elektricitet ved at energiudnytte restaffald. Vi driver også 14 genbrugspladser, to genbrugsbutikker og et miljøcenter, hvor vi omlaster, sorterer og deponerer affald.
Følg pressemeddelelser fra ARGO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ARGO
ARGO ansætter ny økonomidirektør1.10.2026 09:09:37 CEST | Pressemeddelelse
Affalds- og energiselskabet ARGO ansætter Peder Kongsted som ny økonomidirektør. Han har tidligere haft ledende stillinger i Ørsted og Forsyningstilsynet.
ARGO skifter skilte, så du forstår, hvor affaldet ender7.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ARGO ændrer skiltene ved deponicontainerne på vores 14 genbrugspladser. Fremover står der “Til nedgravning”. For det er præcis, hvad der sker med affald som badedyr, haveslanger og asbestplader, når de ikke kan genanvendes eller nyttiggøres på anden måde.
Derfor graver vi dit badedyr ned i jorden19.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er dit badedyr gået i stykker og skal smides ud? Så ender det på et deponi. Her graves deponiaffald ned i jorden under kontrollerede forhold.
Ny genbrugschef i ARGO4.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver dag ruller biler og trailere ind på ARGOs 14 genbrugspladser med pap, haveaffald, gamle møbler og ting, der stadig har liv i sig. Det bliver til 1,7 millioner besøg om året. Det stiller krav til både drift, vejledning og blik for de ressourcer, borgerne afleverer. Fra august får Camilla Bjerg Pedersen ansvaret for området.
ARGO leverer positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion10.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter første år i ny selskabsstruktur leverer ARGO et positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion. Selskabet offentliggør nu sit første klimaregnskab og regnskabet for 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum