Central investeringsfigur i Industriens Pension vinder international ærespris for investeringer i infrastruktur
17.9.2025 10:46:10 CEST | Industriens Pension | Pressemeddelelse
Jan Østergaard, der har haft centrale positioner i Industriens Pension siden 1998, har netop fået æresprisen ”Outstanding Industry Contribution” af organisationen IPE (Investment & Pensions Europe) ved en stor international prisuddeling i Rotterdam.

Efter at have opbygget og udviklet Industriens Pensions afdeling for investeringer i infrastruktur og vist vejen for infrastrukturinvesteringers rolle i danske pensionsselskabers porteføljer har Jan Østergaard fra Industriens Pension nu modtaget æresprisen ”Outstanding Industry Contribution” ved den årlige internationale prisuddeling ’IPE Real Assets Infrastructure & Natural Capital Global Awards’.
Priserne er netop blevet uddelt i Rotterdam af en række eksperter og organisationen IPE (Investment & Pensions Europe), der hvert år samler institutionelle investorer fra hele verden til uddelingen af en række prestigefyldte priser for investeringer i infrastruktur og ejendomme.
Banebrydende investeringsprofil
Dommerpanelet ved IPE’s prisuddeling fremhæver, at Jan Østergaard har været bannerfører i en mangeårig udvikling, hvor infrastruktur har fået en gradvist større rolle i danske pensionsselskabers porteføljer.
”Jan Østergaard er en banebrydende investeringsprofil, hvis lederskab har formet Industriens Pension i over et kvart århundrede. Det gør ham til en ideel modtager af ’Outstanding Industry Contribution Award’. Både kolleger og branchen som helhed anerkender hans indflydelse på Industriens Pensions vedvarende succes og stærke langsigtede resultater,” lød det fra dommerpanelet ved IPE’s kåring tirsdag aften.
Jan Østergaard har haft en række forskellige nøgleroller i Industriens Pensions investeringsafdeling siden 1998. Han var bl.a. i en årrække investeringsdirektør i selskabet, og han arbejder i dag i en specialistrolle i Real Assets-afdelingen, som han selv har opbygget.
Tidlige investeringer i unoterede aktiver
Det var under Jan Østergaards ledelse, at Industriens Pension allerede i år 2000 begyndte at investere i Private Equity og i 2006 begyndte at investere i infrastruktur som et af de første danske pensionsselskaber. Det har gennem årene givet attraktive langsigtede afkast og samtidig været med til at sikre endnu større risikospredning i investeringerne.
”Selv efter at han i marts 2025 overgik til en specialistrolle, fortsætter Østergaard med at være mentor og med at inspirere med sin ekspertise, hvilket sikrer, at hans indflydelse giver genlyd langt ud over hans ansættelse (i Industriens Pension, red.),” fastslog dommerpanelet i begrundelsen for Jan Østergaards pris.
Dybtgående indflydelse
Prisen ’Outstanding Industry Contribution’ er en såkaldt platin-pris (den fineste kategori) og ”gives til en person, et koncept, en virksomhed eller en institution, der har udvist lederskab eller innovation, som har haft eller vil have en dybtgående indflydelse på institutionelle investorers Real Assets- og infrastrukturinvesteringer.”
Industriens Pensions infrastrukturinvesteringer udgør i dag lidt over 28 mia. kr., mens den samlede portefølje er på 252 mia. kr. Private Equity udgør ligeledes lidt over 28 mia. kr., mens ejendomme udgør 11,5 mia. kr.
Læs mere om priserne ved ’IPE Real Assets Infrastructure & Natural Capital Global Awards’ 2025 her:
Nøgleord
Kontakter
Laurits Harmer LassenPressechef
Direkte 33 66 81 26
Billeder


Om Industriens Pension
Industriens Pension er blandt Danmarks største arbejdsmarkedspensionsselskaber med ca. 440.000 medlemmer. Næsten 8.000 virksomheder inden for industri og fødevarebranchen i Danmark indbetaler til pensionsordningen. Hele overskuddet går til medlemmerne. De samlede investeringer udgør 242 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Industriens Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Pension
Nyt kontordomicil i Københavns Nordhavn tager form5.3.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt platin-certificeret domicil til advokatfirmaet Bruun & Hjejle i Københavns Nordhavn er nu oppe i fuld højde. Bygherren Industriens Pension, totalentreprenøren Nordstern og Bruun & Hjejle markerer milepælen med rejsegilde.
Industriens Pension ansætter erfaren lederprofil som ny juridisk chef17.2.2026 08:35:00 CET | Pressemeddelelse
Industriens Pension har ansat Dorthe Bundgaard, der kommer med over 25 års erfaring fra pensionsbranchen, som ny juridisk chef. Senest har hun gennem mange år været juridisk direktør i PFA.
Industriens Pension sælger ejendom i ambassadekvarteret på Østerbro i København9.2.2026 11:30:14 CET | Pressemeddelelse
Industriens Pension har indgået aftale om salg af ejendommen beliggende på Dag Hammarskjölds Allé 13 på Østerbro i København. Prisen lyder på et trecifret millionbeløb. Køber er Copenhagen Capital, som overtager ejendommen den 1. marts 2026 i et delt ejerskab med Tokara Ventures. Fornuftigt afkast til medlemmerne Ejendommen, der omfatter i alt 3.213 kvm kontorareal, blev erhvervet af Industriens Pension i 2015. Salget gennemføres som led i at tilpasse pensionsselskabets ejendomsportefølje til strategien. “Industriens Pension købte Dag Hammarskjölds Allé 13 i 2015, og ejendommen har gennem årene leveret et fornuftigt afkast til medlemmerne. Vi sælger den som led i vores arbejde med at optimere porteføljesammensætningen, og samtidig er timingen god i forhold til, at en ny ejer kan videreudvikle ejendommen,” siger Søren Tang Kristensen, ejendomschef i Industriens Pension. Velbeliggende ejendom med udviklingspotentiale Ejendommen ligger attraktivt i ambassadekvarteret på Østerbro i Københa
Industriens Pension skruer op for udbetalingerne til pensionisterne i 20267.1.2026 08:40:00 CET | Pressemeddelelse
De månedlige udbetalinger til pensionisterne fra Industriens Pension er blevet løftet betydeligt i 2026. Den altovervejende del har fået opreguleret udbetalingerne med mellem 3 og 9 procent, og en del har fået løftet udbetalingerne endnu mere.
Industriens Pension klar med ny milliardinvestering i udlån til europæiske virksomheder22.12.2025 09:50:17 CET | Pressemeddelelse
Industriens Pension har netop givet et milliard-tilsagn til en ny kreditfond fra Goldman Sachs Asset Management, der fokuserer på udlån til hovedsageligt mellemstore europæiske virksomheder i vækst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum