Slagterprisen 2025 er uddelt på Hindsgavl Slot
I et meget stærkt felt af dygtige slagtermestre på tværs af de to kategorier, kunne de bedste i slagterfaget lade sige hylde til Landbrug & Fødevarers Fødevaredag på Hindsgavl Slot, hvor slagtermester Anders Kjeldbjerg fra MENY i Herning og slagtermestrene Steffen Vammen Kolstrup & André Kjelkvist-Born fra Kjelkvist og Born Rødovre Centrum kunne træde frem som vindere af Slagterprisen 2025.
Prisen er en anerkendelse af håndværk, faglighed og nytænkning i slagterfaget.

Slagterprisen er en af branchens mest markante anerkendelser og gives til de slagtermestre og teams, der formår at kombinere solidt håndværk med lederskab, nytænkning og stærke kundeoplevelser.
Bag enhver vinder står et engageret team, der i fællesskab skaber kvalitet og kundeservice i særklasse, og samtidig tager ansvar for at uddanne næste generation af slagtere.
Prisen uddeles i to kategorier: den bedste slagterafdeling i et Supermarked/Hypermarked og den bedste Privatslagter, og det har i år været et stærkt felt med hård konkurrence.
Slagterprisen 2025 - en hyldest til branchens bedste
Slagterprisen hylder faglighed og håndværk på højeste niveau. Samtidig har prisen et tydeligt fremadskuende fokus på den grønnere tallerken, på innovation i faget og på rekruttering af nye talenter.
For at komme i betragtning skal de indstillede slagtermestre derfor have mindst én elev og være anerkendt som et stærkt lærested for fremtidens fagfolk.
Eva Kunnerup Mohrsen, chefkonsulent hos Landbrug & Fødevarer, udtaler
-Slagterprisen er en hyldest af branchens bedste, og håndværket og passionen er fundamentet, samtidig med at man tager ansvar for elever og det være et godt lærested. Vi hylder derfor en nytænkende og dynamisk tilgang til faget – en fælles holdindsats, der ligger bag ved de gode kundeoplevelser, siger hun.
Steffen Vammen Kolstrup & André Kjelkvist-Born, Kjelkvist og Born Rødovre Centrum vinder i kategorien privatslagter.
De siger:
- Det har været en vild rejse! Og når man får et skulderklap af den her størrelse, så bliver man stolt og glad. Det er noget vi tager med hjem - dem derhjemme har været lige så meget en del af det som vi har, så stor tak.
Det var en berørt Anders Kjeldberg, der tog imod Slagterprisen 2025 i kategorien Supermarked/Hypermarked.
Slagtermester, Anders Kjeldbjerg, MENY, Herning, vinder i kategorien "Supermarked/Hypermarked", udtaler:
- Vi har kæmpet meget rigtig meget for det her. Så at stå her i dag, betyder virkelig meget! Vi har så sejt et team - så nu glæder vi os til at komme hjem og fejre det med vores kunder og resten af vores kollegaer.
NOMINEREDE
I kategorien Privatslagter
- Kødsnedkeren, Vejby – Slagtermester Flemming Høeg
- Slagter Friis, Frederiksberg – Slagtermester Peter Lindholm
- Born og Kolstrup Rødovre centrum - Slagtermestre Steffen Vammen Kolstrup og André Kjelkvist-Born
De tre nominerede i kategorien Privatslagter repræsenterer på fornemmeste vis fremtiden og ambitionerne for slagterfaget i Privatslagter og samtidig tager de ansvar for rekruttering til branchen.
I kategorien ”Slagter i supermarked/hypermarked”
- Bilka, Odense – Slagtermester Allan Granly
- Løvbjerg, Esbjerg – Slagtermester Dennis Gaardsted
- MENY Herning– Slagtermester Anders Kjeldbjerg
De tre nominerede i kategorien Supermarked/Hypermarked er passionerede slagtermestre, der har helt fod på håndværket og faget. Samtidig har de min. én elev, og tager ansvar for udvikling og rekruttering til branchen.
Slagterprisen 2025 er finansieret af Svineafgiftsfonden.
For yderligere information, kontakt:
Landbrug & Fødevarers presseafdeling
Mail: presse@lf.dk
Telefon: +45 33 39 45 20
Eva Kunnerup Mohrsen, Chefkonsulent, Marked, Fødevarer & Gastronomi og ansvarlig for Slagterprisen 2025
Landbrug & Fødevarer
Mail: ekmo@lf.dk
For flere billeder og mere information besøg: www.goderaavarer.dk/aktuelt/priser-konkurrencer/foedevarepriser/slagterprisen/
Billeder


Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Mejeriprisen 2025 uddelt til ambitiøse aktører17.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Til Fødevaredagen 2025, arrangeret af Landbrug & Fødevarer, blev Mejeriprisen 2025 uddelt. Det hele fandt sted i skønne omgivelser på Hindsgavl Slot. I et stærkt felt af butikskæder, der alle har sat barren højt for mejerikategorien, var det til sidst Sebastian Vinther, regionschef i Netto og Kristine Pilgaard, kommercial direktør i MENY, der kunne lade sig hylde som vindere og modtage branchens anerkendelse.
Vinderen af Kantineprisen 2025 er fundet16.9.2025 18:38:22 CEST | Pressemeddelelse
Der var feststemning og faglig stolthed, da Landbrug & Fødevarer samlede fødevarebranchen til Fødevaredagen2025. Her blev Kantineprisen 2025 uddelt foran en fyldt sal af madkyndige, producenter og gode branchekolleger på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence blandt landets dygtigste kantiner kunne Normal A/S, Hedensted, ledet af køkkenchef Christian Lundsgaard træde frem som vindere - hædret for deres evne til at kombinere bæredygtighed, velsmag og kreativitet i deres daglige drift.
Landbrug & Fødevarer: Der er brug for klare rammer for virksomhedernes emballagehåndtering – godt regeringen handler11.9.2025 17:08:57 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har truffet beslutning, som indebærer et loft over kommunernes emballagegebyrer samt statslig dækning af en række administrative gebyrer.
EU’s landbrugsministre lader sig inspirere af dansk landbrug8.9.2025 16:54:45 CEST | Pressemeddelelse
EU's landbrugsminstre er samlet i Danmark. På programmet er både landbrugsbesøg og besøg hos en række virksomheder, der tilsammen viser dansk landbrug og fødevareindustriens styrker, når det kommer til kvalitet, teknologi og klimaomstilling.
Forbrugerne mangler viden om økologisk produktion1.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte dansker ville købe mere økologi, hvis de fik mere viden om forholdene i økologisk produktion. Det viser en ny analyse fra Landbrug & Fødevarer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum