Nu skifter elregningen til vintertarif
17.9.2025 07:48:47 CEST | TREFOR | Pressemeddelelse
Hos elnetselskaberne i TREFOR El-net i Trekantområdet og TREFOR El-net Øst på Bornholm overgår man fra 1. oktober til vinterens nettariffer.

Nettariffen er den pris, som elforbrugere betaler for at få strømmen transporteret, og for private og mindre erhverv i Trekantområdet og på Bornholm ændres tariffen som udgangspunkt to gange om året – 1. oktober og 1. april.
I vinterhalvåret ligger nettariffen på et højere niveau, da der generelt bliver brugt mere strøm i den mørke og kolde tid. I sommerperioden, når længere og varmere dage fører til mindre efterspørgsel på strøm til opvarmning og lys, skifter elnetselskaberne igen til sommertarif.
Over et døgn varierer nettariffen i en fast model. Prisen er lavest om natten, og højst i elnettets ”kogespids” fra klokken 17 til 21, hvor mange kommer hjem fra arbejde, laver mad og bruger strøm i hjemmene.
Både TREFOR El-net og TREFOR El-net Øst benytter denne model for at motivere elkunder til at flytte det elforbrug, der kan flyttes, til timer uden for spidsbelastningen med lav tarif.
Se de aktuelle nettariffer på trefor.dk


Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt venligst:
Elforsyningsdirektør i TREFOR El-net, Per Sørensen på telefon 2835 7346
Billeder


Følg pressemeddelelser fra TREFOR
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TREFOR
TREFOR El-net Øst renoverer højspændingsledning på Bornholm4.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TREFOR El-net Øst gennemfører den kommende uge et presserende vedligeholdelsesarbejde af en højspændingsledning på en strækning fra Østerlars til Olsker. Arbejdet påvirker ikke elforsyningen på Bornholm.
TREFOR nedtager elmaster i Kolding Ådal18.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den natursmukke ådal i Kolding bliver endnu smukkere, når TREFOR El-net i løbet af sommeren har fjernet de udtjente elmaster i området. Mens de 16 højspændingsmaster på strækningen fra Harteværket til Ålegården pilles ned, vil stierne gennem ådalen blive spærret. Plovfuren mellem Seest og Alpedalen vil være åben for trafik i hele perioden.
Større erhverv og store forbrugere på Bornholm må fortsat vente på strøm27.5.2026 16:04:33 CEST | Pressemeddelelse
Kapaciteten i Energinets transmissionsnet er tæt på opbrugt i hele landet. Det samme gælder søkablet fra Bornholm til Sverige, og dermed vil nye projekter fortsat ikke kunne tilsluttes elnettet hos TREFOR El-net Øst på Bornholm. Der er indtil videre kapacitet hos TREFOR El-net Øst til privatforbrug.
Større erhverv og store forbrugere i Trekantområdet må fortsat vente på strøm27.5.2026 14:29:07 CEST | Pressemeddelelse
Kapaciteten i Energinets transmissionsnet er tæt på opbrugt i hele landet. I Trekantområdet betyder det, at større virksomheder i øjeblikket ikke kan blive tilsluttet elnettet hos TREFOR El-net. Der er fortsat kapacitet hos TREFOR til privatforbrug og mindre erhvervsprojekter.
TREFOR sænker tariffen i Trekantområdet27.3.2026 10:27:34 CET | Pressemeddelelse
Elnetselskabet TREFOR El-net justerer priserne den 1. april. Elforbruget stiger i Trekantområdet, og det er en af årsagerne til, at nettariffen sænkes, idet elnetselskabets udgifter til transport af strømmen fordeles over det samlede forbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum