Københavns Universitet

Motion i naturen er byen og fitnesscenteret overlegen

Del

Motion i grønne omgivelser give bedre humør, lavere stressniveauer og bedre hjerterytme end træning i byen eller indendøre. Det viser ny forskning fra Københavns Universitet. Studiet giver nye indsigter som kan bruges til at forbedre folkesundheden.

Forskerne anbefaler, at kommuner og sundhedsaktører i højere grad tænker grønne områder ind i folkesundhedsstrategier og tilbud om motion til fx overvægtige og personer med psykiske lidelser. Foto: Getty
Forskerne anbefaler, at kommuner og sundhedsaktører i højere grad tænker grønne områder ind i folkesundhedsstrategier og tilbud om motion til fx overvægtige og personer med psykiske lidelser. Foto: Getty

En times rask gang i skoven, ved stranden eller i en grøn park reducerer stresshormoner, forbedrer humøret og gør motionen lettere at nyde. Det viser et nyt studie fra forskere på Københavns Universitet og Universitetet i Verona.

25 unge mænd deltog i forsøget, hvor de skulle gå i samme tempo i tre forskellige omgivelser: Et naturområde, en by-rute og et indendørs fitnessmiljø. Efter hver gåtur blev deres humør, stressniveau og fysiske belastning målt – og resultaterne var klare.

“Deltagerne følte sig markant mere afslappede og havde lavere niveauer af stresshormonet kortisol efter at have gået i naturen. Samtidig rapporterede de større glæde og mindre træthed,” siger lektor Stefano De Dominicis fra Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet.

Studiet er blandt de første, der kombinerer fysiologiske målinger med deltagernes egne oplevelser i både grønne, urbane og indendørs miljøer og undersøger sammenhængen mellem de tre.

”Det er ikke nyt eller overraskende, at naturen er god for vores sundhed. Men der har manglet forskning, der både undersøger de psykiske og fysiske effekter af motion i naturen sammenlignet med byen og indendøre. Vores studie viser, at naturen er de to andre miljøer overlegen på flere områder,” siger lektor Stefano De Dominicis.

Vores hjerne elsker natur

Studiet viser, at motion i naturen giver større mentale fordele end både by- og indendørs omgivelser. Deltagerne vurderede naturen som mest genopladende, og de oplevede flere positive følelser som glæde, tilfredshed og optimisme end i både by og indendørs omgivelser.

Samtidig var negative følelser som angst, irritation og kedsomhed markant lavere i naturen. For eksempel steg følelsen af kedsomhed efter en gåtur indendørs, mens den faldt i naturen. Også oplevelsen af ro var størst i naturen, mens den faldt mest indendørs.

”Mennesket er født i naturen, og vi har gennemgået det meste af vores evolution i den. Derfor er det ikke så underligt, at vi får det godt af at opholde os i den,” siger Stefano De Dominicis.

Endelig havde deltagerne markant større lyst til at gentage aktiviteten i naturen, hvor lysten til at fortsætte var på et mindre niveau ved træning i byen og indendøre.

”Tallene viser, at naturen ikke bare giver et kortvarigt løft i humøret – den reducerer også negative følelser og øger motivationen for at fortsætte med at være fysisk aktiv,” siger forskeren.

Brug naturen en gang om ugen

De fysiologiske målinger bakkede op om deltagernes oplevelse af at motionere i naturen. Her kunne forskerne blandt andet måle, at deltagernes hjerterytme faldt hurtigere efter en gåtur i naturen.

Samtidig var hjerterytme-variationen, som viser hvor godt kroppen aktiverer det parasympatiske nervesystem, der hjælper kroppen med at falde til ro og restituere, 20-30 procent højere i naturen end ved gåturen indendørs. 

Forskeren understreger dog, at der også er en masse fordele ved at træne indenfor. F.eks. det sociale element ved at dyrke en holdsport eller small talk i fitnesscentret. Han mener dog, at det er oplagt at tænke den udendørs træning ind i sit ugentlige motionsprogram.

”De psykiske og fysiske gevinster ser ud til at være væsentlig større ved at træne i naturen, og derfor kan folk få meget ud af at erstatte bare en enkelt af deres ugentlige inde-træninger med 30 minutters træning i grønne omgivelser,” siger han.

Kan gavne folkesundheden mere end vi troede

Studiet peger også på, at omgivelserne spiller en større rolle for vores motivation og restitution end hidtil antaget, da deltagernes oplevelse af motionen i de tre miljøer nu bakkes op af fysiske målinger. Det giver nye vigtige indsigter, som forskerne håber kan gavne både folkesundheden og fremtidens byplanlægning.

“Vi ser et stort potentiale i at bruge naturen som en drivkraft for fysisk aktivitet – især for dem, der har svært ved at komme i gang,” siger Stefano De Dominicis fra Københavns Universitet.

Forskerne anbefaler, at kommuner og sundhedsaktører i højere grad tænker grønne områder ind i folkesundhedsstrategier og tilbud om motion til fx overvægtige og personer med psykiske lidelser.

Fakta: Naturen som motionsrum

Studiet ”Evaluating the benefits of green exercise: A randomized controlled trial in natural and

built environments assessed for their restorative properties” er offentliggjort i:

Psychology of Sport and Exercise, september 2025 

Forskningsdesign: Randomiseret crossover-studie med 25 unge mænd

Undersøgte miljøer: Naturligt miljø (skovpark), Byområde (urbant gåmiljø) Indendørs

(laboratorie med løbebånd)

Aktivitet: 1 times gang i rask tempo (6 km/t) i hvert miljø

Målinger inkluderede: Psykologiske: stress, humør, glæde, intention om at gentage motion

Fysiologiske: hjerterytme, hjerterytmevariabilitet (HRV), kortisolniveau i spyt

Hovedresultater:

Naturmiljøet gav størst følelse af afslapning og velvære

Kortisol og hjerterytme faldt mest i naturen

Deltagerne nød motionen mest i det grønne og følte sig mindre udmattede

Naturen øgede motivationen for at motionere igen

Bag forskningen: Studiet er et samarbejde mellem forskere fra bl.a. Universitetet i Verona og Københavns Universitet

Finansiering: Støttet af EU’s NextGenerationEU-program og iNEST-initiativet

Nøgleord

Kontakter

Stefano De Dominicis
Lektor
Institut for Idræt og Ernæring
Københavns Universitet
sdd@nexs.ku.dk
Telefon +45 35 32 60 16
Mobil: +45 41 43 99 99

Michael Skov Jensen
Presserådgiver
KU kommunikation
msje@adm.ku.dk 
+45 93 56 58 97

Billeder

Foto: Getty
Foto: Getty
Download
De tre miljøer som deltagerne gik en times rask gang i.
De tre miljøer som deltagerne gik en times rask gang i.
Download

Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet

Colossal collisions in space send shockwaves through the universe: Gravitational waves break records with new observations15.9.2025 08:06:00 CEST | Press release

Gravitational waves shake the very fabric of the universe when black holes collide. Today we measure these events and use them to understand the cosmos. Now University of Copenhagen researchers and their international collaborators have published a treasure trove of new gravitational waves that may challenge our fundamental understanding of black holes, gravity, and the universe itself. Among them the strongest signal and the largest collision ever recorded.

Kolossale kollisioner i rummet sender chokbølger gennem universet: Tyngdebølger slår rekord med nye observationer15.9.2025 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse

Tyngdebølger rusker i selve universet, når sorte huller kolliderer. I dag kan vi måle disse begivenheder og bruge dem til at forstå universet. Nu har forskere fra Københavns Universitet og internationale kollegaer offentliggjort et overflodhorn af nye tyngdebølge-målinger, der kan udfordre vores fundamentale forståelse af sorte huller, tyngdekraften og universet selv. Blandt dem er det stærkeste signal og det største sammenstød hidtil målt.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye