Oxfam Danmarks reaktion på melding om folkedrab i Gaza
En uafhængig FN-undersøgelseskommission har blandt andet konkluderet, at Israel siden oktober 2023 har begået folkedrab i Gaza.
Oxfam Danmarks reaktion på, at en uafhængig FN-undersøgelseskommission konkluderer, at Israel siden oktober 2023 har begået folkedrab i Gaza.
Lars Koch, generalsekretær i Oxfam Danmark udtaler:
"Kommissionen bekræfter, hvad vores ansatte og partnere inde i Gaza har været vidner til i snart to år. Israel er i gang med at begå et folkedrab mod palæstinensere i Gaza. Det er helt forfærdelige scener, der udspiller sig inde i Gaza hver dag. Civile sulter, bliver dræbt og er spærret inde. Det er på tide, at vi gør mere for at standse det."
”Ifølge folkedrabskonventionen er vi forpligtet til at forhindre folkedrab. Derfor mener vi, at Danmark bør øge presset for at få suspenderet associeringsaftalen mellem EU og Israel og samtidig stoppe for vores våbeneksport til Israel. Vi er medskyldige, hvis vi ikke gør mere for at stoppe det, der foregår."
Kontakter
Amanda HolmenPressemedarbejder, Oxfam Danmark
Tlf:28198122aho@oxfam.dkFølg pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Ny rapport: EU’s handel med israelske bosættere finansierer deres fortsatte voldelige udvidelser på Vestbredden15.9.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom de israelske bosættelser er ulovlige ifølge international lov, bliver varer og ydelser derfra solgt til europæiske forbrugere i stor stil. En ny rapport fra over 80 organisationer kaster lys over, hvordan den fortsatte europæiske handel bidrager til at finansiere bosætternes voldelige fremfærd på Vestbredden.
Oxfam Danmarks reaktion på Israels ordre om evakuering af Gaza By9.9.2025 15:36:47 CEST | Pressemeddelelse
Israel har tidligere i dag udsendt en evakueringsordre for hele Gaza By.
Oxfam Danmark: Den rigeste 1 procents formuefremgang siden 2015 kunne have udryddet global fattigdom 22 gange26.6.2025 11:46:31 CEST | Pressemeddelelse
Forud for afgørende forhandlinger om finansieringen af FN’s Verdensmål advarer Oxfam, at vi er ”katastrofalt på afveje”.
Oxfam Danmark: Mærsks beslutning om at trække sig fra bosættelseshandel er et vigtigt skridt – men ansvaret stopper ikke her24.6.2025 15:17:30 CEST | Pressemeddelelse
A.P. Møller - Mærsk har meddelt, at koncernen vil stoppe samarbejdet med virksomheder, der opererer i ulovlige israelske bosættelser i de besatte palæstinensiske områder. Beslutningen er et direkte resultat af massivt pres fra civilsamfundsorganisationer, herunder Oxfam Danmark, og er et vigtigt gennembrud i arbejdet for ansvarlig virksomhedsføring i forhold til Israels ulovlige besættelse af Palæstina.
Oxfam Danmark om ny udviklingspolitisk strategi: Afgørende med bredt flertal for at fastholde 0,7% bistand20.6.2025 12:46:30 CEST | Pressemeddelelse
I en tid med historisk store nedskæringer i bistanden på det globale plan, sender den nye udviklingspolitiske strategi et vigtigt signal om, at man i Danmark ikke har tænkt sig at løbe fra sit internationale ansvar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum