Særlige mælkesyrer reducerer antibiotikaresistens hos spædbørn
Forskere fra DTU dokumenterer, at en særlig undergruppe af naturligt forekommende bifidobakterier spiller en afgørende rolle for at nedbringe antibiotikaresistens hos spædbørn.

Spædbørn med høje niveauer af antibiotikaresistente bakterier har en større sundhedsrisiko, hvis de skal behandles med antibiotika, når de får infektionssygdomme i løbet af deres første leveår. Nu har forskere ved DTU fundet en måde at bekæmpe antibiotikaresistente bakterier på ved at nære en særlig undergruppe af bifidobakterier, der findes naturligt i tarmen.
Forskningsprojektet Temporal dynamics and microbial interactions shaping the gut resistome in early infancy er blevet offentliggjort i det anerkendte tidsskrift Nature Communications og peger på en ny, naturlig strategi til bekæmpelse af antibiotikaresistens: at støtte de gode bakterier i tarmen fra de allerførste måneder af livet.
"Vi dokumenterer, at specielle mælkesyrer produceret af bifidobakterier spiller en nøglerolle i at holde antibiotikaresistente bakterier i skak, hvilket er vigtigt for at reducere risikoen for, at resistensgener overføres til andre bakterier i tarmen. Resistensgener kan springe fra en bakterietype til en anden, og jo flere resistente bakterier der er i tarmen, jo større er chancen for, at de møder andre bakterier og overfører resistensgener til dem," siger postdoc Ioanna Chatzigiannidou fra DTU Bioengineering, der har deltaget i forskningsprojektet.
Undersøgelsen af tarmbakterier er baseret på 547 afføringsprøver fra 56 børn og deres mødre, som blev fulgt over en periode på fem år.
Et spørgsmål om liv og død for spædbørn
Professor Susanne Brix Pedersen fra DTU Bioengineering er leder af forskningsprojektet og forklarer, at den nye viden om bifidobakterier kan udnyttes bedre i samfundet, når forskerne har udviklet en hurtig-test til brug i de første uger af et barns liv, så forældrene kan kontrollere, om deres barn allerede har disse bifidobakterier naturligt, eller vil have gavn af at få et tilskud med dem.
"Det vil være meget vigtigt, hvis vi kan styrke deres evne til at håndtere antibiotikaresistente bakterier fra de første uger af et barns liv. Det gælder især i det første leveår, hvor spædbørn er udsat for mange smitsomme sygdomme på grund af et umodent immunforsvar, og hvor det er et spørgsmål om liv og død, hvis de har mange antibiotikaresistente bakterier, for eksempel lungebetændelsesbakterien Klebsiella pneumoniae, som gør det vanskeligt at behandle lungebetændelse med visse antibiotika," siger Susanne Brix Pedersen.
Der forskes meget i antibiotikaresistens, og Susanne Brix Pedersen er også involveret i et andet studie, BEGIN, der er baseret på børneafdelingen på Aarhus Universitetshospital, hvor forskere undersøger, om et kosttilskud med gavnlige bifidobakterier kan styrke nyfødte babyers immunsystem. Indtil videre har forsøget omfattet 300 kvinder og deres nyfødte babyer, som enten får placebo eller et kosttilskud med de specielle bifidobakterier.
FAKTA
Resistente bakterier, der ikke kan slås ned med antibiotika, er et voksende globalt problem, og selvom Danmark generelt har lavere resistensrater end mange andre lande, er der bekymrende tendenser – også i behandlingen af spædbørn. I Danmark overvåges antibiotikaforbrug og resistensudvikling i både mennesker og dyr i DANMAP-programmet, som administreres i et samarbejde mellem Statens Serum Institut og DTU Fødevareinstituttet. Danmark har traditionelt haft en restriktiv tilgang til antibiotikabrug, hvilket har begrænset resistensudviklingen. Der er dog fundet antibiotikaresistente bakterier hos danske spædbørn, hvilket understreger, at problemet også eksisterer her.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn ammes fuldt, til de er seks måneder, hvorefter delvis amning anbefales til 12 måneder eller længere. Fordelene ved amning og modermælk strækker sig fra nedsat spædbørnsdødelighed og delvis beskyttelse mod akutte sygdomme som diarré, lungebetændelse, mellemørebetændelse og overvægt i barnealderen.
Kontakter
Susanne Brix PedersenProfessorDTU Bioengineering
Tlf:45252784Tlf:21604264sbrix@dtu.dkDTU Presse
Pressekontakten varetages alle hverdage fra kl. 9-16
DTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Ny modgift er effektiv mod 17 afrikanske slangearter29.10.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
DTU-forskere står bag potentielt banebrydende modgift, der kan revolutionere behandlingen af giftige slangebid i Afrika.
Ny iværksætterhub skal gøre hver tiende DTU-startup til en vækstvirksomhed9.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
DTU vil tage innovationssucces til nyt niveau med øget fokus på startups med skaleringspotentiale. For at støtte op i længere tid skabes DTU SkyFactory, hvor startups kan udvikle sig og styrke Europas konkurrenceevne.
DTU etablerer uddannelser på DTU Risø Campus3.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Diplomingeniøruddannelsen i Industriel teknologi vil være den første på DTU Risø Campus.
Invitation: Uddannelses- og Forskningspolitisk Topmøde 2025 på DTU2.10.2025 09:46:40 CEST | Pressemeddelelse
Den nye geopolitiske virkelighed står øverst på dagsordenen, når politikere, erhvervsliv og studerende mødes til det årlige Uddannelses- og Forskningspolitiske Topmøde den 8. oktober 2025.
DTU-forskere er ”tættere end nogensinde før” på at bevise, at der har været liv på Mars10.9.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Leopardplettede aflejringer i forstenet mudder på Mars kan være efterladt af levende organismer. Men for at være helt sikre, må vi have prøverne ned på Jorden, skriver forskere fra DTU og NASA i det videnskabelige tidsskrift Nature.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum