Rekordstor medaljehøst til Danmark ved EuroSkills Herning 2025
13.9.2025 22:45:00 CEST | SkillsDenmark | Pressemeddelelse
Det danske Skillslandshold har gjort en eminent indsats på hjemmebane under EuroSkills Herning 2025 og er kommet hjem med hele 27 medaljer - 1 guld, 6 sølv, 6 bronze og 14 Medallion for Excellence.

43 danske fagatleter har med aftenens medaljeoverrækkelse sat det sidste punktum for EuroSkills Herning 2025, der har været afholdt i MCH Messecenter Herning fra den 10. til den 12. september. Her har 597 fagatleter fra 32 lande konkurreret inden for 38 fag.
Det danske Skillslandshold har konkurreret på hjemmebane og mange vender nu hjem med medaljer om halsen. På samme tid er der blevet sat rekord for antal danske medaljer til en international Skillskonkurrence.
Den danske guldmedalje gik til Louise Søltoft Pedersen, der med sin flotte præstation i konkurrencen 'Floristry' nu kan kalde sig Europas bedste blomsterdekoratør.
Formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, der naturligvis har været til stede under eventet, er i den grad stolt over det danske landshold.
”Det er kun de allerbedste, der kvalificerer sig til EuroSkills, så jeg er enormt stolt over, at det blev til så mange danske medaljer. Fagatleterne har leveret på et ekstremt højt niveau, og jeg vil gerne sende dem et kæmpestort skulderklap for at have repræsenteret Danmark på så flot vis”, fortæller Søren Heisel.
Også næstformand for SkillsDenmark, Michael Boas Pedersen, er overvældet over den danske medaljehøst.
”Det er overvældende, at landsholdet har gjort det så godt. Årets landshold er en fantastisk dygtig gruppe unge mennesker, der har nogle dedikerede virksomheder i ryggen. Både deltagere og deres virksomheder fortjener den største hyldest fra hele Danmark", fortæller han.
Det er første gang nogensinde, at der er blevet afholdt EuroSkills på dansk jord, og i løbet af konkurrencedagene har der været mere 100.000 besøgende for at opleve konkurrencerne. Eventet sluttede med et brag en afslutningsceremoni i Jyske Bank Boxen, hvor medaljerne blev overrakt til fagatleterne.
Guld
Louise Søltoft Pedersen – Blomsterdekoratør (Floristry)
Sølv
Andreas Fredberg Pedersen – VVS (Plumbing and Heating)
Kasper Arnfred Toustrup Zacho – Kok (Cooking)
Gustav Klinkby Jensen – Landbrugsmaskinmekaniker (Heavy Vehicle Technology)
Tobias Kjærgaard Madsen – Lastvognsmekaniker (Truck and Bus Technology)
Andreas Skeldal Winther – Elektriker (Industry 4.0)
Malte Naundrup Nielsen – Elektriker (Industry 4.0)
Augusta Lynge Jensen – Tjener (Restaurant Service)
Bronze
Casper Kærvang Pedersen – Elektriker (Electrical Installations)
Kaja Lorentzen – Social- og sundhedsassistent (Health and Social Care)
Lukas Danmark Sørensen – Bygningssnedker (Joinery)
Line Munk Erikslev – Bager (Bakery)
Emilie Striboll – Konditor (Pâtisserie and Confectionery)
David Spicker Bruhn – Robotteknologi (Electronics Prototyping)
Medallion for Excellence
Julie Suarez Jørgensen – Frisør (Hairdressing)
Camilla Lindholm Gelmer – Bygningsmaler (Painting and Decorating)
Frida Byrgiel Foli – Mediegrafiker (Graphic Design Technology)
Magnus Franch Hald – Anlægsgartner (Landscape Gardening)
Nikolaj Bohnfeldt – Anlægsgartner (Landscape Gardening)
William Ulsted Hesel Jensen – Handel (Entrepreneurship/Business Development)
Iben Lang Nielsen – Handel (Entrepreneurship/Business Development)
Niels Næraa-Nicolajsen – Møbelsnedker (Cabinetmaking)
Magnus Holmgaard Jørgensen – Automatiktekniker (Mechatronics)
Sofie Nørremark Rasmussen – Automatiktekniker (Mechatronics)
Magnus Skov Nielsen – Personvognsmekaniker (Automobile Technology)
Jakob Østergaard Nielsen – Smed (Welding)
Carl Lee Ladefoged – Datateknik (Software Applications Development)
Nicolai Rosted Callesen – Køletekniker (Refrigeration and Air Conditioning)
Noah Borup Thayssen – Industriktekniker (CNC Milling)
Tobias Ringberg Andreasen – Murer (Bricklaying)
Tjalfe Kaster Mortensen – Flisemurer (Wall and Floor Tiling)
Nøgleord
Kontakter
Kamille Hede UlrikKommunikations- og pressekonsulentSkillsDenmark
Tlf:60465979khu@skillsdenmark.dkRudi Raahauge DamkjærKommunikationschef, SkillsDenmarkSkillsDenmark
Tlf:+4520923464rda@skillsdenmark.dkFølg pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret25.4.2026 16:22:00 CEST | Pressemeddelelse
Klapsalverne og hurraråbene har lydt. Knapt 300 talentfulde unge fra 48 forskellige konkurrencefag har gennem de seneste tre dage kæmpet om guldet – og nu er medaljerne uddelt.
Mumle åbner DM i Skills 2026 i Hjørring22.4.2026 14:15:51 CEST | Pressemeddelelse
Når DM i Skills 2026 skydes i gang, bliver det med både energi, stjernestøv og skarpt fokus på fremtidens faglærte. Åbningsceremonien finder sted onsdag den 22. april kl. 19.00 i Park Vendia i Hjørring.
Presseinvitation: Velkommen til DM i Skills 202620.4.2026 16:17:06 CEST | Pressemeddelelse
DM i Skills 2026 bliver skudt i gang ved en flot Åbningsceremoni onsdag den 22. april kl. 19.00 i Fiberhallen i Park Vendia, Hjørring.
Storm ramte DM i Skills – men arrangementet står klar som planlagt9.4.2026 18:53:05 CEST | Pressemeddelelse
To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og Ørsted Telte har knoklet i døgndrift siden da, og det er nu lykkes at genskabe eventområdet.
Videnskonference onsdag: EuroSkills Herning 2025 har løftet erhvervsuddannelsernes status24.2.2026 08:47:24 CET | Pressemeddelelse
Pressen inviteres til vidensdelingskonference på Christiansborg den 25. februar 2026. EuroSkills Herning 2025 påvirkede unges og forældres syn på erhvervsuddannelserne – ny undersøgelse dokumenterer effekt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum