Rekordmange badegæster i havnen denne sommer
Københavns Havn er for alvor blevet byens blå rekreative rum, hvor københavnere og besøgende mødes om vand, leg og afslapning. Antallet af besøgende på havnens badefaciliteter er steget markant i år, og sommeren 2025 ser ud til at blive det hidtil mest besøgte år.

Badning i Københavns Havn er mere populært end nogensinde. Sommermånederne i år har budt på et rekordstort antal besøgende på byens badefaciliteter.
Nye data viser, at havnens havnebade og badezoner oplever betydelige stigninger i antallet af besøgende. Ser man samlet på de seks af kommunens badeanlæg – de tre havnebade Islands Brygge, Fisketorvet og Sluseholmen samt de tre badezoner Halfdansgade, Sandkaj og Søndre Refshalebassin - er der tale om en stigning på næsten 40 procent i forhold til 2024.
"Havnen har i mange år været et sted, hvor københavnerne og byens gæster hopper i for en forfriskende dukkert. Vi har de seneste år gjort en lang række ting for at gøre det til et endnu bedre rekreativt og blå byrum, hvor der er plads til, at alle kan færdes trygt - fra de badende til de sejlende. Blandt andet har kommunen om sommeren sejlende havneværter, som hjælper til med at opretholde den gode havnekultur, hvor tryghed og sikkerhed er i højsædet. De nye tal viser, at havnen er blevet en del af hverdagslivet i byen. Og det forpligter os til at fastholde og udvikle rammerne, så endnu flere kan få glæde af at bruge vandet,” siger kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard (RV).
Badeanlæg i markant fremgang
Udviklingen viser tydeligt, at badning i havnen ikke længere er en nicheaktivitet, men et centralt element i københavnernes fritidsliv.
Havnebadene Islands Brygge, Fisketorvet og Sluseholmen samt badezonerne Sandkaj, Halfdansgade og Søndre Refshalebassin har oplevet en eksplosiv udvikling. I perioden fra 1. juni til 31. august 2025 havde anlæggene tilsammen 475.298 registrerede besøgende – en stigning på næsten 40 % i forhold til samme periode sidste år, hvor tallet var 341.739 besøgende.
Mest populær er Sandkaj Badezone, som i år står for de 202.000 af de registrerede besøg de i de tre sommermåneder.

Flere københavnere søger mod vandet
Det gode sommervejr har uden tvivl haft betydning for fremgangen, men stigningen skyldes også, at flere og flere københavnere i alle aldre vælger havnen som sted for rekreation og fritid. Havnen fungerer i dag som et levende byrum, hvor leg, motion og socialt samvær går hånd i hånd.
”2025 ser ud til at blive året, hvor havnen for alvor slår igennem som et centrum for byens fritidsliv. Tallene taler deres tydelige sprog. Havnen er især i sommermånederne i stigende grad blevet et epicenter for københavnernes foretrukne fritidsliv, selv om københavnere søger ned til vandet uanset årstid,” siger serviceområdechef i Københavns Kommunes Kultur- og Fritidsforvaltning Lars Amelang.
Fremtidige investeringer og udvikling af havnen
Københavns Kommune planlægger allerede at styrke havnens faciliteter yderligere. Nye badezoner, forbedrede adgangsforhold og øget fokus på sikkerhed og bæredygtighed skal sikre, at endnu flere borgere kan nyde havnens blå byrum.
I aftalen om Københavns Kommunes budget for 2026 afsat penge til etablering af to nye bade- eller dyppezoner samt til at etablere en livreddertjeneste ved Sandkaj Badezone i de to kommende sommerperioder
Initiativerne skal gøre det endnu mere attraktivt at tage en dukkert, nyde solen eller opholde sig langs vandet – året rundt.

Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:23 27 44 70kffpresse@kk.dkBilleder




Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Lundehus Basketball er Årets Idrætsforening i København10.12.2025 21:34:16 CET | Pressemeddelelse
Unge frivillige, stærk medlemsvækst og et lokalt fællesskab i rivende udvikling sikrer Lundehus Basketball prisen som Årets Idrætsforening.
Københavns Kommune har sendt 2000 unge i teatret10.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Teaterbilletter til unge har åbnet dørene til kulturen for endnu flere som en del af satsningen København som børne- og ungekulturhovedstad
Her er de nyvalgte medlemmer af Københavns Borgerrepræsentation20.11.2025 14:03:21 CET | Pressemeddelelse
De personlige stemmer ved kommunalvalget i København er talt op, og de 55 nye medlemmer af Borgerrepræsentationen er på plads.
Over 42.000 københavnere har brevstemt til kommunalvalget17.11.2025 22:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næsten otte procent af de københavnske vælgere har allerede afgivet deres stemme før valgdagen løber af stablen i morgen.
Husk at tjekke dit valgsted før du stemmer i morgen17.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om københavnerne først går til stemmeurnerne ved kommunal- og regionsrådsvalget i morgen, kan der være god grund til allerede i dag at dobbelttjekke, hvor man skal stemme. Som meldt ud tidligere har op mod 77.000 borgere fået tildelt et nyt valgsted i forhold til sidste valg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum