Rekordmange badegæster i havnen denne sommer
Københavns Havn er for alvor blevet byens blå rekreative rum, hvor københavnere og besøgende mødes om vand, leg og afslapning. Antallet af besøgende på havnens badefaciliteter er steget markant i år, og sommeren 2025 ser ud til at blive det hidtil mest besøgte år.

Badning i Københavns Havn er mere populært end nogensinde. Sommermånederne i år har budt på et rekordstort antal besøgende på byens badefaciliteter.
Nye data viser, at havnens havnebade og badezoner oplever betydelige stigninger i antallet af besøgende. Ser man samlet på de seks af kommunens badeanlæg – de tre havnebade Islands Brygge, Fisketorvet og Sluseholmen samt de tre badezoner Halfdansgade, Sandkaj og Søndre Refshalebassin - er der tale om en stigning på næsten 40 procent i forhold til 2024.
"Havnen har i mange år været et sted, hvor københavnerne og byens gæster hopper i for en forfriskende dukkert. Vi har de seneste år gjort en lang række ting for at gøre det til et endnu bedre rekreativt og blå byrum, hvor der er plads til, at alle kan færdes trygt - fra de badende til de sejlende. Blandt andet har kommunen om sommeren sejlende havneværter, som hjælper til med at opretholde den gode havnekultur, hvor tryghed og sikkerhed er i højsædet. De nye tal viser, at havnen er blevet en del af hverdagslivet i byen. Og det forpligter os til at fastholde og udvikle rammerne, så endnu flere kan få glæde af at bruge vandet,” siger kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard (RV).
Badeanlæg i markant fremgang
Udviklingen viser tydeligt, at badning i havnen ikke længere er en nicheaktivitet, men et centralt element i københavnernes fritidsliv.
Havnebadene Islands Brygge, Fisketorvet og Sluseholmen samt badezonerne Sandkaj, Halfdansgade og Søndre Refshalebassin har oplevet en eksplosiv udvikling. I perioden fra 1. juni til 31. august 2025 havde anlæggene tilsammen 475.298 registrerede besøgende – en stigning på næsten 40 % i forhold til samme periode sidste år, hvor tallet var 341.739 besøgende.
Mest populær er Sandkaj Badezone, som i år står for de 202.000 af de registrerede besøg de i de tre sommermåneder.

Flere københavnere søger mod vandet
Det gode sommervejr har uden tvivl haft betydning for fremgangen, men stigningen skyldes også, at flere og flere københavnere i alle aldre vælger havnen som sted for rekreation og fritid. Havnen fungerer i dag som et levende byrum, hvor leg, motion og socialt samvær går hånd i hånd.
”2025 ser ud til at blive året, hvor havnen for alvor slår igennem som et centrum for byens fritidsliv. Tallene taler deres tydelige sprog. Havnen er især i sommermånederne i stigende grad blevet et epicenter for københavnernes foretrukne fritidsliv, selv om københavnere søger ned til vandet uanset årstid,” siger serviceområdechef i Københavns Kommunes Kultur- og Fritidsforvaltning Lars Amelang.
Fremtidige investeringer og udvikling af havnen
Københavns Kommune planlægger allerede at styrke havnens faciliteter yderligere. Nye badezoner, forbedrede adgangsforhold og øget fokus på sikkerhed og bæredygtighed skal sikre, at endnu flere borgere kan nyde havnens blå byrum.
I aftalen om Københavns Kommunes budget for 2026 afsat penge til etablering af to nye bade- eller dyppezoner samt til at etablere en livreddertjeneste ved Sandkaj Badezone i de to kommende sommerperioder
Initiativerne skal gøre det endnu mere attraktivt at tage en dukkert, nyde solen eller opholde sig langs vandet – året rundt.

Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:23 27 44 70kffpresse@kk.dkBilleder




Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rekordmange internationale borgere forventes til velkomstarrangement i København12.9.2025 15:04:15 CEST | Pressemeddelelse
Når International Citizen Days løber af stablen i Øksnehallen den 19.-20 september, vil over 5.000 nye københavnske borgere blive præsenteret for byens tilbud indenfor job, bolig, kultur, fritid og demokratisk deltagelse.
"Vinter i København" skal styrke erhvervs- og kulturlivet4.9.2025 14:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 10,5 millioner kroner ønsker København at give mere liv og kultur i årets mørke vintermåneder.
Ny spil- og filmfond skal styrke København som kreativt centrum i Europa4.9.2025 14:30:54 CEST | Pressemeddelelse
Fonden skal understøtte film-, spil- og mixed media brancherne for skabe arbejdspladser, tiltrække og uddanne nye talenter samt sikre branchernes intellectual properties.
Politikere sender over 800 millioner kroner til kultur- og fritidsområdet i København4.9.2025 10:45:20 CEST | Pressemeddelelse
En mere levende by i vintermånederne, styrkelse af de københavnske biblioteker og en ny film- og mediefond. Det er nogle af de initiativer, som partierne bag Københavns Kommunes budget for 2026 har fundet penge til.
Nu kan udsatte voksne få støtte til kontingentet til idræt og motion29.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. september kan voksne københavnere med få midler søge om økonomisk støtte til idræt og motion i fællesskab med andre. Med ordningen ønsker kommunen både at fremme sundhed og at styrke sociale relationer på tværs af byen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum