Stigende interesse for investeringsfonde har sendt de danske detailfonde på rekordkurs
Investorerne har udnyttet årets sidste sommermåned til igen at handle danske investeringsfonde. Globale og europæiske aktier er fortsat blandt de mest populære, men også obligationsfondene har i august genvundet investorernes interesse. 2025 nærmer sig rekorden for største årlige nettokøb i danske detailfonde.
I august er der netto blevet købt danske detailfonde for knap 7 mia. danske kroner. Gennem 2025 har samtlige af årets måneder budt på et positivt nettokøb, som samlet set lyder på godt 74 mia. kr. Tallene vidner om en stærk og voksende interesse for investeringsfonde blandt de danske investorer. Det nærmer sig endda et rekordår for investeringsfondene. For nuværende har 2020 rekorden for det største årlige nettokøb i danske detailfonde - dengang blev der købt fonde for 79 mia. kr.
Det er i særdeleshed fonde med globale aktier, som trækker investorer til sig. Men investorerne har så sandelig også genfundet interessen for europæiske aktier i 2025. I august lander nettokøbet af fonde i de to kategorier på henholdsvis 923 mio. kr. og 846 mio. kr.
Det er da også blandt fondene med europæiske aktier, at man har kunnet finde pæne afkast i 2025. I gennemsnit har disse fonde leveret et afkast på 11,1 pct. siden årets begyndelse. Dette er kun overgået af kategorien ’Aktier Kina’, som tegner sig for et afkast på 15,5 pct. over perioden. I toppen blev fondene med kinesiske aktier gjort selskab af fonde med japanske aktier, som begge leverede afkast i omegnen af 5 pct. i august.
Den stigende interesse for aktiefonde er dog gået ud over obligationsfondene, som der er blevet solgt ud af for 10 mia. kr. gennem året. Men tendensen blev brudt i august, hvor der blev købt obligationsfonde for 3,4 mia. kr. Det er særligt ’Obligationer Emerging Markets’, som investorerne har solgt. Dette på trods af, at kategorien har leveret det højeste afkast blandt obligationskategorierne, både i august og for året som helhed.
Alt i alt tegner der sig positive tendenser for investorerne og de danske detailfonde. Med en værdi på 1.284 mia. kr. ved udgangen af august, er der investeret mere formue i detailfondene end nogensinde før. Udviklingen imponerer særligt i lyset af den usikkerhed og volatilitet, som har præget markederne i 2025.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar - EBA Consultation on Guidelines on product oversight and governance arrangements for retail banking products to take into account products with ESG features and greenwashing risks31.10.2025 16:12:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EBA Consultation
Restancer på boliglån i bund – laveste niveau siden 200731.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort de nyeste tal, som viser, hvor stor en andel af de samlede ydelser der ikke er betalt senest 3½ måned efter terminen. Opgørelsen dækker over både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og fritidshuse.
Tal bekræfter ny type svindelsager under sommerens festivaler24.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Du er fuld og kan ikke rigtig huske alt fra gårsdagens festival eller turen hjem fra byen i en pirattaxa. Men du kan se, at der er overført rigtig mange penge fra din konto, som du absolut heller ikke husker noget om. Tyveri af betalingsmidler på festivaler og under transport i pirattaxaer og flere tilfælde, der involverer drugging, er steget markant i sommer, viser nye tal fra Finans Danmark. Især mænd er ofre.
Efter ni år: Variabel rente tilbage i førertrøjen20.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere danske boligkøbere vælger nu lån med variabel rente. I tredje kvartal 2025 valgte 52 pct. et lån med variabel rente – det er første gang siden 2016, at denne type lån overgår fastforrentede lån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Investeringer i forsvarsaktier vokser markant: 17-dobling på tre år19.10.2025 12:30:14 CEST | Pressemeddelelse
Banker, kapitalforvaltere og pensionsselskaber tilbyder i stigende grad danskerne målrettede muligheder for at investere i forsvar og sikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum