If Forsikring

Stor stigning i danske hjem: Her er 6 gode råd til at undgå farlige batteribrande

Del

If, Nordens største forsikringsselskab, opfordrer til øget opmærksomhed og deler konkrete råd til brandsikring af danske hjem.

Batterier til elcykler bliver stadig mere udbredte i danske hjem, hvilket kan øge risikoen for brandfare.
Batterier til elcykler bliver stadig mere udbredte i danske hjem, hvilket kan øge risikoen for brandfare.

Danskerne har taget batteridrevne produkter til sig i stor stil – fra elcykler og løbehjul til robotplæneklippere og avanceret haveværktøj. Men med den stigende brug af litium-ion-batterier følger også en alvorlig risiko.

Nye tal fra Beredskabsstyrelsen og Danske Beredskaber viser, at antallet af brande forårsaget af litium-ion-batterier i danske hjem er steget markant. I 2024 blev der registreret 143 batteribrande, hvilket er næsten tre gange så mange som i 2020.

Hos If, Nordens største forsikringsselskab, genkender man udviklingen.

"Vi ser en bekymrende udvikling, hvor flere og flere danskere oplever alvorlige brande i hjemmet som følge af batterier, der overopheder eller eksploderer. Det er afgørende, at vi får udbredt viden om, hvordan man kan forebygge disse brande," siger Helene Ibsen, boligchef i If.

Pas på, når batteriet lader op
En stor del af brandene sker under selve opladningen, da den kan give risiko for kortslutning, brand og afgivelse af giftige gasser.

”Brande i litium-ion-batterier opstår typisk under opladning, ved fysisk skade på batteriet eller ved forkert opbevaring. I værste fald kan det føre til eksplosionsagtige brande, som spreder sig hurtigt og er vanskelige at slukke. Det er ikke kun en risiko for hjemmet – også virksomheder oplever stigende udfordringer med batteribrande. Vi vil derfor opfordre til, at privatpersoner og virksomheder så vidt muligt ikke oplader batterier om natten uden opsyn,” siger Helene Ibsen.

If har i en årrække arbejdet målrettet med brandsikring og risikoforebyggelse og har således en masse viden om, hvordan litium-ion-batterier opfører sig. Derfor deler If nu seks konkrete råd, som kan hjælpe danskerne med at undgå batteribrande.

6 gode råd fra If – sådan undgår du batteribrande i hjemmet

  • Overvåg opladning af batterier: Oplad så vidt muligt ikke batterier om natten eller uden opsyn. Brug kun originale opladere.
  • Undgå overophedning: Sørg for god ventilation omkring batterier og undgå opladning på bløde underlag som senge og sofaer.
  • Hold batterier væk fra flugtveje: Undgå at oplade batterier i gange og trapperum, hvor de kan blokere flugtveje ved brand.
  • Tjek batterier for skader: Brug aldrig batterier med synlige skader, buler eller lækager.
  • Installer røgalarmer og pulverslukkere: Hav dem på hver etage og test dem regelmæssigt – især i rum hvor batterier oplades.
  • Følg producentens anvisninger: Læs og følg sikkerhedsinstruktionerne for batteridrevne produkter og opladere.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Helene Ibsen, boligchef i If.
Helene Ibsen, boligchef i If.
Download

If – Nordens største forsikringsselskab

If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra If Forsikring

Betydelig samlet vækst og fortsat fremgang inden for personforsikring i Q2 20256.8.2025 07:42:16 CEST | Pressemeddelelse

If leverede en markant vækst i andet kvartal understøttet af høj kundeloyalitet og en voksende kundebase. Inflationen og skadeudviklingen var lavere sammenlignet med samme periode sidste år, som var påvirket af enkelte store skader. En fortsat disciplineret tilgang til omkostninger og prissætning bidrog til den positive udvikling i kvartalet. “Vores størrelse og stærke markedsposition er ikke kun en konkurrencefordel – det kommer også vores kunder til gavn. Det giver os langt bedre muligheder for at styrke vores digitale løsninger på tværs af markeder, hvilket vi ved, at vores kunder værdsætter. De seneste seks måneder er vores digitale salg steget med 12 % inden for forretningsområdet Privat, mens 65 % af vores kunder har anmeldt deres skader digitalt,” siger Morten Thorsrud, koncernchef i If. Fortsat stærk vækst i personforsikring If oplever stigende efterspørgsel efter personforsikringer med en vækstrate på 11 procent i første halvår blandt privatkunder samt stor interesse fra erhve

Sommerferie giver boom i online lægehjælp: Her er de typiske symptomer5.8.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse

Når sommerferien rammer, og danskerne rejser ud, følger behovet for lægehjælp med i bagagen. Topdanmark – en del af Nordens største forsikringsselskab, If – har i sommerferieperioden oplevet en markant stigning i kunders brug af den digitale lægetjeneste Hejdoktor. I juli var der 25 procent flere digitale konsultationer sammenlignet med gennemsnittet for årets første seks måneder, og mere end hver fjerde henvendelse kom fra udlandet. ”Vi ser en klar tendens til, at flere danskere søger online lægehjælp i ferien. Det handler både om praktiske behov som receptfornyelser og om at få hurtig vurdering af symptomer, mens man er på farten,” siger Jonas Smith Christophersen, produktchef i If. Varme, vand og virus Kunderne kontakter især Hejdoktor med symptomer relateret til varme, vand og virus. Det gælder blandt andet dehydrering og varmeslag i juli, feriediarré fra rejser til Sydeuropa samt øreproblemer efter badning. Insektstik, fodinfektioner og øjenbetændelse er også blandt de hyppigste å

Opgraderer nu advarsel: Sender SMS til over 100.000 kunder21.7.2025 13:32:13 CEST | Pressemeddelelse

If og Topdanmark har besluttet at opgradere deres varsling. Det betyder, at over 100.000 kunder nu får SMS-varsling, mens både If og Topdanmark har lagt information og gode råd øverst på deres hjemmesider. ”Vi har besluttet at opgradere vores advarsel og sende over 100.000 SMS-varsler efter den seneste varsling om særdeles kraftig regn og lokale oversvømmelser. Vi ved af erfaring, at vi kan være med til at forebygge skader eller begrænse omfanget, hvis vi kommer på banen med gode råd før et markant vejrskifte,” siger Helene Ibsen, boligchef i If. Ifølge DMI ventes der fra mandag eftermiddag og frem til tirsdag aften op mod 120 mm regn i dele af landet – særligt i Østjylland, på Fyn, Vestsjælland samt Lolland og Falster. Det svarer til næsten det dobbelte af den normale nedbør for hele juli måned. DMI har derfor udsendt varsler i kategori 2 og 3 for kraftig og særdeles kraftig regn samt risiko for lokale oversvømmelser. Hos If og Topdanmark følger man situationen meget tæt. ”Det markant

If og Topdanmark advarer om kraftig regn og skybrud21.7.2025 08:56:12 CEST | Pressemeddelelse

Et markant vejrskifte er i gang over Danmark. Prognoserne viser, at store mængder nedbør kan ramme i løbet af de kommende døgn, og at den varme og ustabile luft over landet kan føre til kraftige regnskyl og lokale skybrud. På den baggrund har DMI mandag morgen udsendt en varsling om kraftig regn og risiko for skybrud i hele landet – med undtagelse af Bornholm. Forsikringsselskaberne If og Topdanmark opfordrer derfor boligejere til at tage deres forholdsregler. “Det markante vejrskifte rammer, mens mange danskere er bortrejst på ferie. Kraftig regn og skybrud kan føre til skader på kort tid – især hvis ingen er hjemme til at reagere. Derfor er det vigtigt at sikre sin bolig i tide og forebygge eller begrænse skader,” siger Helene Ibsen, boligchef i If. “Har man værdifulde genstande i kælderen, bør de flyttes op i højden eller til et andet rum. Det er ofte de små forberedelser, der gør den store forskel,” tilføjer Helene Ibsen. Ifølge DMIs varsling kan der lokalt falde over 24 mm regn på

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye