To nye vandreruter sætter fokus på danske flagermus
I Sønderjylland har WWF Verdensnaturfonden og Dansk Flagermus Forening skabt to vandreruter, der gør danskerne endnu klogere på de fredede flagermus. Ruterne blev indviet onsdag den 10. september.

I Søgård Skov og Hostrup Krat syd for Aabenraa lever hele ti ud af 17 danske flagermusarter. Derfor har WWF Verdensnaturfonden og Dansk Flagermus Forening også udpeget området til et hotspot for flagermus.
Nu sætter organisationerne yderligere fokus på de fascinerende, flyvende pattedyr med to vandreruter, der ved hjælp af informationstavler gør vandrerne endnu klogere på områdets mange flagermus.
Onsdag den 10. september indviede WWF Verdensnaturfonden og Dansk Flagermus Forening den 2,5 kilometer lange vandrerute i Søgård Skov sammen med skovrider Inge Gillesberg fra Naturstyrelsen.
Foruden gåturen i skoven fik deltagerne også mulighed for at prøve kræfter med termisk udstyr, der gør det muligt at se flagermusene i skumringen, samt lytte til dyrenes høje skrig, som ikke kan høres af det menneskelige øre.
”Åbningen af ruterne er kulminationen på flere års arbejde for flagermusene i Søgård Skov og Hostrup Krat. Derfor er vi også utroligt glade for endelig at kunne invitere danskerne ud i skoven for at opleve flagermusene på egen hånd,” siger Andreas Andersen, formand for Dansk Flagermus Forening, og fortsætter:
”Flagermus er en ofte overset og misforstået art, som mange endda er skræmte over. Men flagermus er meget fascinerende dyr, som spiller en vigtig rolle i vores økosystemer. Derfor håber jeg, at vandrerne på de nye ruterne går hjem med en større forståelse for dyrene.”
Der findes også en flagermusrute på 2,5 kilometer i Hostrup Krat.
Hjælp til fredede flagermus
Foruden vandreruterne har Dansk Flagermus Forening og WWF Verdensnaturfonden blandt andet opsat flagermuskasser og eksperimenteret med revner i træerne, som skal gøre det endnu mere attraktivt for flagermus at tage ophold i skovene.
”Det er meget unikt at have så mange flagermusarter repræsenteret på ét sted, som det er tilfældet her i Søgård Skov og omegn. Derfor skal vi naturligvis gøre, hvad vi kan for, at området fortsat er attraktivt for flagermus.
Samtidig vil vi gøre danskerne endnu klogere på, hvordan de kan være med til at hjælpe arten, som faktisk er fredet. Mange af flagermusarterne er i tilbagegang, og det gælder desværre også flere af de arter, der lever her,” siger Line Gylling, biolog og chef for dansk natur i WWF Verdensnaturfonden.
Vandreruterne er åbne for alle danskere, der lægger vejen forbi Søgård Skov og Hostrup Krat. Find mere information om ruterne på www.wwf.dk/flagermus.
Dansk Flagermus Forening tilbyder jævnligt guidede ture i området. Læs mere på www.daflaf.dk
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
WWF, DN og Dyrenes Beskyttelse: Fiskeriministeren holder torskens fremtid i sine hænder4.12.2025 11:29:54 CET | Pressemeddelelse
Under de kommende kvoteforhandlinger for Nordsøen og Skagerrak har den danske fiskeriminister en mulighed for at udvise rettidig omhu for torsken, der af forskere anbefales totalfredet i alle danske farvande i 2026.
Vilde dyr rykker ind på Værnedamsvej i december1.12.2025 12:37:47 CET | Pressemeddelelse
WWF åbner pop-up-butik på én af hovedstadens travleste julegader. Her kan man i hele julemåneden købe en ikonisk dyrebamse og samtidig støtte organisationens arbejde for en vildere natur.
WWF: Naturen spiller en afgørende rolle under COP3010.11.2025 14:42:47 CET | Pressemeddelelse
Som formandsland for EU repræsenterer Danmark unionen under klimatopmødet, og det er en enestående mulighed for at vise, at vi stadig er et grønt foregangsland. Derfor bør Danmark også støtte op om en ny skovfond, der belønner lande for at bevare tropisk skov, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
Ny klimarapport: Verden rammer første tipping point inden for 10 år13.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koralrev vil med stor sandsynlighed kollapse inden for et årti, mens også Amazonas, havstrømmen AMOC og gletsjere kan kollapse som følge af klimaforandringer. Det vil forandre vores planet for altid, konkluderer en ny klimarapport udgivet af Exeter University sammen med WWF, der udkommer kort før COP30.
Danskernes fiske-favorit er truet: Makrellen er på katastrofekurs30.9.2025 13:36:59 CEST | Pressemeddelelse
Makrellen er i årevis blevet overfisket i en sådan grad, at Det Internationale Havforskningsråd ICES nu advarer mod et decideret kollaps. Det er på høje tid, at Danmark og de øvrige lande, som fisker makrel, bliver enige om kvoter, der følger de videnskabelige anbefalinger, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


