Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’
Onsdag den 10. september var fødevareleverandøren Dagrofa Foodservice værter for inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Der var i år rekordstor opbakning til arrangementet med over 160 udstillere og 1.700 deltagere.

En stor del af den danske fødevarebranche satte hinanden stævne til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’, som fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice står bag.
Onsdag den 10. september blev TAP1 i København omdannet til et decideret madmekka med all day masterclasses, smagsprøver og nye innovative fødevareprodukter.
Mere end 160 leverandører til foodservicebranchen var på plads som udstillere sammen med Dagrofa Foodservices egne specialister HKI Ost, Grambogård, Grøn Fokus og Prima Frugt.
Arrangementet tiltrak i 2024 over 1.400 madentusiaster, og det antal vækstede i år med ca. 20%, da 1.700 personer tog del i dette års udgave.
Asger Rothenborg, salgs- og marketingdirektør i Dagrofa Foodservice fortæller:
-Det er et kæmpe skulderklap, at der hele vejen rundt har været stigende opbakning til at tage del i ’Madscenen – for professionelle’. I år har vi skruet for det kulinariske aspekt ved at have endnu flere faglige masterclasses på programmet. Samtidig har vi gjort bedre plads til f.eks. de lokale producenter og til løsninger, der gør det nemmere at drive et professionelt køkken.
Han fortsætter:
-I Dagrofa har vi i år taget hul på vores meget offensive vækststrategi Gro’27. Den indeholder en klar ambition om, at vi skal vinde 2.000 nye lokale kunder, og et vigtigt skridt i den retning er, når vi er værter for ’Madscenen – for professionelle’. Den store interesse for arrangementet vidner om, at vores måde at gøre tingene på vækker genklang i branchen, og det gør mig optimistisk i forhold til at realisere vores strategiske mål.
De besøgende til ’Madscenen – for professionelle’ kunne i år bl.a. opleve:
- All day masterclasses om fermentering, madspild, chokolade, korn, bælgfrugter, pizzadej mm. – de kulinariske indspark blev bl.a. faciliteret af Aarstiderne, DAVA Foods, Valsemøllen, Endless Food Co., Meyers, Foodpeople og Agrain.
- Over 160 leverandører (herunder en række upcoming danske producenter) som diskede op med produktnyheder, smagsprøver og koncepter -
- Udstillingsstande med fokus på Dagrofa Foodservices egne specialister inden for kød, ost, mejeri, frugt, grønt, vin, private label m.fl. – samt Cash & Carry-kæden
- Præsentation af det nye DGFS Maduniverset – en digital assistent til det professionelle køkken
Da messen blev afsluttet sent onsdag eftermiddag, så rykkede Stop Spild Lokalt ind med frivillige i Tap1 for at indsamle gode overskudsvarer, som organisationen samme dag delte ud i lokale madoaser til økonomisk trængte personer og familier.
Næste store arrangement i Dagrofa Foodservice-regi målrettet professionelle køkkener er ’Julens madscene’ den 23. oktober, som bliver afholdt hos Axel Månsson i Brande.
Fakta om Dagrofa Foodservice:
- Dagrofa Foodservice er en ledende totalleverandør til foodservicesektoren i Danmark og en del af Dagrofa-koncernen.
- Vi står stærkt i markedet inden for kantiner og hoteller, og vi leverer til mange forskellige kundesegmenter – fra den lokale café til Michelin-restauranter.
- Vi har 30 Cash&Carry-butikker over hele landet og specialisterne HKI Ost, Grambogård, Grøn Fokus og Prima Frugt.
- Læs mere på www.dgfs.dk.
Nøgleord
Kontakter
Lars Hall Bæk FarsøeDagrofa Foodservice
Tlf:42332811lar@dgfs.dkBilleder




Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
MENY og Gamst Blomster indgår stort samarbejde11.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende blomsterkæde findes allerede i en række MENY-butikker. Nu skal samarbejdet udvides, styrkes og skabe en fælles kundeoplevelse
YouGov-undersøgelse: MENY vinder på tilfredshed, vækst og loyalitet10.11.2025 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Supermarkedskæden MENY tager endnu en førsteplads i en uafhængig undersøgelse. Det er ”YouGov shopper grocery retail award 2025”, som sætter MENY først på væksten i kunder, loyalitet og kundetilfredshed
Dagrofa Logistik indgår stor transportaftale med DSV10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dagrofa Logistik har indgået en flerårig transportaftale med DSV. Transport- og logistikkoncernen vil fra 2026 stå for Dagrofa koncernens distribution af varer ud af Herning terminalen samt fødevarekoncernens eksport.
MENY vinder Medarbejderprisen ved årets FMCG Fast Forward Awards 20257.11.2025 09:46:07 CET | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden blev i dag hædret ved Retail Institutes prestigefyldte konference og awardshow på Arken Museum i Ishøj.
SPAR i Vindinge inviterer til demokratiaften med politikerne31.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Roskilde Kommunes politikere lægger vejen forbi SPAR Vindinge til demokratiaften den 8. november. Alle borgere er velkomne til at møde politikerne og drøfte de emner, der betyder mest i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum