Alm. Brand Group ansætter ny direktør i Skade med ansvar for Indbo, Rejse & Dyr
Mathias Kjær Sigvaldason er fra 1. november 2025 ny direktør i Alm. Brand Group. Han kommer fra en stilling som skadedirektør i Alka og får i sit nye job ansvar for Indbo, Rejse & Dyr i Skade.

Siden juli 2025 har koncerndirektør for Skade Britta Bjerregaard varetaget direktøransvaret interimt for Indbo, Rejse & Dyr, men fra 1. november 2025 overtager Mathias Kjær Sigvaldason ansvaret.
Mathias Kjær Sigvaldason kommer med solid erfaring fra forsikringsbranchen – bl.a. i de helt unge år fra både Codan og Alm. Brand – og senest fra en stilling som skadedirektør i Alka.
”Jeg er virkelig glad for, at denne mulighed er opstået. Det er lidt som at komme hjem igen, og jeg ser frem til at være med til at gøre en forskel der, hvor det hele startede for mig,” fortæller Mathias Kjær Sigvaldason. Han fortsætter:
”Jeg glæder mig til sammen med de mange gode kolleger i koncernen og i særdeleshed i Skade at være med til at styrke skadeoplevelsen endnu mere i den retning, hvor den er en integreret del af den samlede kundeoplevelse.”
Ser frem til at få ny direktør med om bord
”Jeg er rigtig glad for, at Mathias har sagt ja til at blive en del af Alm. Brand Group. Han kommer både med det rette mindset og de rette kompetencer i forhold til den udvikling, vi står foran hos os de kommende år,” siger Britta Bjerregaard, Koncerndirektør for Skade i Alm. Brand Group. Hun fortsætter:
”Det handler for os om at blive endnu bedre til at møde kunden på rette tid på rette sted, sikre høj kvalitet i skadebehandlingen og anvende data og AI til at løfte kundeoplevelsen via mere intelligente og automatiserede skadeprocesser. Det har Mathias Kjær Sigvaldason allerede indgående kendskab til.”
Privat er Mathias Kjær Sigvaldason gift og har to børn. Familien bor i Brøndby. Ved siden af familielivet bliver der også plads til lidt træning og løb, og så holder Mathias fortsat fast i engang imellem at være handicapmedhjælper for en autistisk mand. Et bierhverv han har haft de sidste 12 år.
CV – Mathias Kjær Sigvaldason
2024-nu: Skadedirektør, Alka Forsikring
2023-2024: Chef for ledelsessupport, Alka Forsikring
2021-2023: Business Manager, Alka Forsikring
2019-2021: Salgs- og Performance Manager, Alka Forsikring
2018-2019: Forsikringsrådgiver og senere Business Development Manager, Alm. Brand
2017-2018: Mødebooker, Codan
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkOm Alm. Brand Group
Alm. Brand Group er en af Danmarks største forsikringskoncerner med 800.000 kunder. Vi består af fire brands Alm. Brand, Codan, Privatsikring og Erhvervssikring.
Sammen har vi flere hundrede års erfaring med at tage vare på danskerne og deres behov for at være godt og ordentligt forsikrede, og vi leverer forsikringer til privatkunder, landbrug og virksomheder i alle størrelser.
Se Alm. Brand Forsikrings nyhedsrum
Se Codan Forsikrings nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Group
Alm. Brand Group lancerer klimasikringsplan til udsatte huskunder12.6.2025 07:29:45 CEST | Pressemeddelelse
Alm. Brand Group styrker nu indsatsen med at forebygge vejrskader og introducerer et nyt tilbud, der skal hjælpe kunder, der tidligere har haft vejrskader, med at klimasikre deres hus.
Forsikringsselskab advarer mod store mængder regn søndag: Sender SMS’er til kunder med forebyggende råd mod skader31.5.2025 12:28:37 CEST | Pressemeddelelse
TV2 Vejret varsler kraftig regn med risiko for skybrud i særligt Øst- og Nordjylland fra søndag morgen og frem mod aftenen. Forsikringsselskabet Alm. Brand Group opfordrer derfor danskerne til at tage deres forholdsregler for at beskytte deres bolig og ejendele.
Alm. Brand Group og Greenmind giver nyt liv til tusindvis af mobiltelefoner7.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringskoncernen Alm. Brand Group har som del af bæredygtighedsstrategien styrket deres fokus på at reparere beskadigede elektronikprodukter fremfor at erstatte det med nyt. Siden 2024 er knap 5.000 mobiltelefoner blevet repareret til gavn for kunderne og miljøet.
50 år i dag: Fra bankelev til IR-direktør: “Du rykker dig først, når du tør slippe kontrollen"30.4.2025 09:27:59 CEST | Pressemeddelelse
Fødselsdagsportræt: Mads Thinggaard, direktør for Investor Relations & ESG i Alm. Brand Group, fylder 50 år.
Kommerciel direktør i Alm Brand Group bliver ny forperson i Børneulykkesfonden23.4.2025 14:07:23 CEST | Nyhed
Et velkendt ansigt er igen trådt ind i Børneulykkesfondens bestyrelse. Camilla Amstrup, kommerciel direktør i Alm. Brand Group, er tilbage i bestyrelsen og har netop genindtaget sin tidligere rolle som forperson i fonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum