Industriens UddannelserIndustriens UddannelserIndustriens Uddannelser

Elektronikfagtekniker David fra Aarhus vinder bronze på hjemmebane i Herning

Del

Efter tre intense konkurrencedage til EuroSkills 2025 i Herning står det klart, at elektronikfagtekniker David Spicker Bruhn fra Terma Group med en bronzemedalje er blandt Europas allerbedste fagatleter.

Foto: SkillsDenmark
Foto: SkillsDenmark

21-årige David Spicker Bruhn er blandt Europas allerbedste elektronikfagtekniker. Han opnåede en bronzemedalje ved EuroSkills på hjemmebane i Herning. 

Medaljen fik han hængt om halsen ved en storslået afslutningsceremoni i BOXEN i Herning lørdag aften, hvor tilskuere fra hele Europa fyldte salen med et væld af europæiske flag.
David Spicker Bruhn stillede op i kategorien Electronics Prototyping og beviste altså her, at han er en af de bedste til sit fag i Europa. 

- Jeg nåede slet ikke at opdage, at jeg havde vundet. Pludselig stod jeg på podiet, og det var fuldstændig fantastisk. I går lavede jeg en grum fejl, og jeg troede, at jeg havde tabt det hele. Men der tog jeg fejl. Jeg kan være tilfreds med, at hele konkurrencen samlet set gik godt. Og det bekræfter en bronzemedalje tydeligt, lyder det fra en glad David.

Danmark hører til i den internationale elite
Den flotte placering vækker begejstring hos Metalindustriens Uddannelsesudvalg (MI), som er ansvarlig for metalindustriens fagatleters deltagelse i EuroSkills. 

- I Dansk Metal er vi utrolig glade og stolte over, at det lykkedes David Spicker Bruhn at vinde en bronzemedalje ved EuroSkills i Herning. 17 ud af 43 deltagere på Skillslandsholdet er fra metalindustrien, og det er med til at vise bredden i vores fag. At vi tager medaljer med hjem fra Herning er endnu et bevis på, at man hører til i den internationale elite, når man tager en erhvervsuddannelse i Danmark, siger Peter Faber, formand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg (MI) og forbundssekretær i Dansk Metal.

Næstformand for MI og vicedirektør i DI, Signe Tychsen Philip deler stoltheden og glæden over præstationerne hos metalindustriens fagatleter. 

- Det er noget helt særligt at tage medaljer på hjemmebane til det største uddannelsespolitiske event på dansk grund nogensinde og blandt 31 andre nationer. Derfor er jeg pivstolt over det flotte resultat, vores deltagere har leveret her i Herning. Vi har en unik uddannelsesmodel i Danmark, hvor virksomheder og erhvervsskoler deler uddannelsesansvaret, og netop det har vi også set frem til ved EM, hvor alle er rykket helt sammen om den enkelte fagatlet for sikre de bedste rammer for gode resultater, siger Signe Tychsen Philip.

Flotte resultater fra industriens deltagere
Konkurrencerne blev skudt i gang onsdag den 10. september og forløb over tre dage med deltagelse af 597 unge fagatleter fra 32 lande fordelt på 38 fag.
Metalindustrien har aldrig stillet med så mange deltagere før og i alt har Metalindustrien 17 deltagere med fordelt på 13 konkurrencefag. 

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye