Ny kampagne: Unge kan mere. Nu må de også mere.
Unge under 18 år har fået flere muligheder for fritidsjob, efter at reglerne for unges arbejde i år er blevet ændret. Arbejdstilsynet lancerer i dag en ny kampagne og et nyt ungeunivers på at.dk, der skal udbrede viden om regler og muligheder.

Vil du være hjælpetræner i en sportsklub, arbejde i en isbutik – eller måske i en børnehave, på et plejehjem eller på et værksted? Unge, i alderen 13-17 år, har fået flere muligheder for fritidsjob. Det vil Arbejdstilsynet gerne udbrede viden om med kampagnen: ”Unge kan mere. Nu må de også mere.”
De nye muligheder for fritidsjob er kommet efter, at Arbejdstilsynets regler for unges arbejde i år er blevet ændret – til gavn for både de unge og arbejdspladserne. Sofie Bisbjerg, kontorchef i Arbejdstilsynets jurakontor, fortæller:
”Vi ved, at fritidsjob ofte har stor værdi for de unge. Ud over at tjene deres egne penge får de vigtig erfaring, udvikler sig og bliver en del af et arbejdsfællesskab. Samtidig er det en stor gevinst for arbejdspladserne, at de kan ansætte unge til mange typer af fritidsjob og opgaver.”
Styrket kommunikation om unges arbejdsliv
Målet med kampagnen er at sætte fokus på de mange muligheder, der er for at få et fritidsjob og gøre opmærksom på reglerne. Samtidig styrker Arbejdstilsynet sin kommunikation om unges arbejdsliv målrettet ledere og lancerer et nyt ungeunivers på at.dk/unge:
”Hvis unge skal trives i deres fritidsjob, er det afgørende, at de har et sikkert og sundt arbejdsliv – og det vil vi gerne støtte op om. Derfor lancerer vi i dag et nyt ungeunivers, hvor ledere, de unge og deres forældre kan få viden om regler, gode råd og inspiration til et godt arbejdsmiljø,” siger Sofie Bisbjerg.
På det nye ungeunivers kan ledere bl.a. lære om god modtagelse og oplæring af unge og blive inspireret af andre arbejdspladsers erfaringer med at have unge i fritidsjob. Samtidig kan unge få viden om, hvordan det er at have et fritidsjob, og få indblik i andre unges oplevelser og bedste råd til en god start.
Du kan møde Arbejdstilsynets kampagne på sociale medier i september måned og besøge det nye ungeunivers på at.dk/unge.
|
Hvad må unge i alderen 13-17 år arbejde med?
|
|
Der er mange gevinster ved fritidsjob Kilde: Cabi videnshus |
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Arbejdstilsynet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Arbejdstilsynet
Ny kampagne: Kontakt Arbejdstilsynet, hvis du er bekymret for, at ansatte udfører farligt arbejde3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny landsdækkende kampagne sætter fokus på muligheden for at kontakte Arbejdstilsynet, hvis man oplever, at ansatte udfører farligt arbejde. Henvendelserne udgør en hjælp til at løfte arbejdsmiljøet i Danmark.
Efter Black Friday: Sikkerhed for chauffører og bude får særlig opmærksomhed i den travle højsæson2.12.2025 12:04:11 CET | Pressemeddelelse
Efter Black Friday sætter Arbejdstilsynet og beskæftigelsesminister Kaare Dybvad fokus på arbejdsmiljø for de chauffører og bude, der knokler for at levere danskernes pakker.
Medvirker børn og unge i dine opslag på sociale medier? Det skal du være opmærksom på29.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der gælder en række regler, når børn og unge medvirker i opslag på sociale medier – også når det er dine egne børn. Her kan du læse mere om, hvad du skal være opmærksom på i forhold til arbejdsmiljøloven.
Anbefalinger skal bidrage til at færre kommer til skade, når de arbejder med maskiner i landbruget8.5.2025 11:22:36 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens Ekspertgruppe for Arbejdsulykker anbefaler, at aktørerne i branchen går sammen i et partnerskab for at styrke sikkerhedskulturen i landbruget. Det skal understøtte en stabil drift, hvor man ikke går på kompromis med sikkerheden.
Er du sikker på, dine chauffører er sikre nok, når de håndterer gods og varer?31.3.2025 09:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Chauffører spiller en afgørende rolle for, at vi kan få fragtet vigtigt gods og varer rundt i Danmark. Men tre chauffører kommer i gennemsnit til skade hver dag, mens de udfører arbejdet. Arbejdstilsynet sætter derfor fokus på god sikkerhedskultur i godstransport med bl.a. nye virksomhedsforløb og opsøgende møder der, hvor chaufførerne læsser af og på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum