I juli 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til juni. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,1 pct.
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,3 pct. i juli i forhold til juni i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2,2 pct. og tjenesteeksporten steg med 4,9 pct.
Stigningen i vareeksporten fra juni til juli skyldtes især vækst i eksporten af varer, der ikke krydser dansk grænse på 9,5 pct., mens tjenesteeksporten var trukket op af øget eksport af Søtransport og Øvrige tjenester, som bl.a. omfatter rejser og kultur. Eksporten af varer og tjenester i de første syv måneder af 2025 i forhold til samme periode året før steg med 4,4 pct., og var især trukket op af eksport af varer, jf. tabel 1.

I de seneste tre måneder steg den samlede eksport 2,8 pct. i forhold til tre måneder forud. Stigningen skyldes øget eksport af varer der krydser dansk grænse, som steg med 5,5 pct., mens eksport af tjenester faldt svagt med 0,1 pct. Set på årsbasis steg eksporten med 8,1 pct., på baggrund af stigninger i især eksporten af varer der ikke krydser dansk grænse.

I de første syv måneder af 2025 var den samlede vækst i eksporten 50,6 mia. kr. i forhold til samme periode året før. Eksporten til USA steg mest med 14,1 mia. kr. (7,6 pct.), mens eksporten til EU27 steg med 17,6 mia. kr. (3,5 pct.), jf. tabel 2.
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til Specialkonsulent Hans H. G. Magnussen,
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers13.10.2025 11:50:04 CEST | Nyhed
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers on tackling climate change and implementing the Paris Agreement commitments.
Joint statement: Shadow Fleet Task Force11.10.2025 02:06:09 CEST | Nyhed
On October 8, 2025, Canada and Denmark convened a meeting of the Shadow Fleet Task Force.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn10.10.2025 10:41:04 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 10. oktober 2025 kl. 13.30
Danmark giver 375 millioner kroner til bekæmpelse af aids, tuberkulose og malaria10.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark støtter succesfuld fonds bekæmpelse af en række af verdens mest udbredte og smitsomme sygdomme.
Dansk eksport i august 20259.10.2025 12:33:06 CEST | Pressemeddelelse
I august 2025 faldt Danmarks samlede eksport 5,3 pct. i forhold til juli. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 7,2 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum