Alle gode gange tre: Danske Spil sender IGEN milliongevinst til Bornholm
Økuller? Danske Spil gjorde tre øboere fra tre forskellige øer til millionærer i sidste uge – en af dem kommer fra Bornholm, lige som de to fra sidste weekend.

Hvis man bor på Bornholm, så må der efterhånden være en ret pæn chance for, at man kender en millionær. På to weekender er antallet af millionærer i hvert fald forøget med tre.
Det er Danske Spils og Lottos ekstratrækning, Millionærchancen, som har været på spil. I sidste weekend landede begge millioner på Bornholm, mens det i denne weekend kun var en af dem.
Den heldige vinder havde spillet Lotto via web, og der var ingen gevinster udover millionen – så der er nok allerede gået 1.000.000 kroner ind på kontoen.
Den anden heldige vinder kommer også fra en ø, dog en noget større en af slagsen. Vinderkuponen er nemlig købt i købmanden Pilersuisoq i den sydgrønlandske by Narsaq. Den kupon var der heller ikke yderligere gevinster på, så her var den samlede præmie også 1.000.000 kroner.
Allerheldigst var dog en Danske Spil-kunde, som bor på en ø, der er lidt større end Bornholm, og meget mindre end Grønland: Lolland. Vedkommende spillede onsdag med i Vikinglotto, og selv om det ikke blev til en førstepræmie, så går det nok alligevel: Det blev nemlig til en andenpræmie til ikke mindre end 4.723.974 kroner.
Hos Danske Spil glæder de sig over, at millionerne bliver spredt ud over hele riget.
“Selvom vi uddeler milliongevinster hver uge, er det aldrig blevet rutine. Hver ny vinder er en ny glædelig historie, og det er vi stolte over at være en del af i Danske Spil,” siger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Da der heller ikke var nogen, der vandt førstepræmien i Lotto i denne uge, så er puljen efterhånden blevet rigtigt, rigtigt stor: Der er 20.000.000 til en enlig vinder i næste uge. Hvis man spiller med i Vikinglotto, spiller man med om en præmie på 33 millioner kroner.
Lotto, vindertal 6. september
8, 9, 11, 17, 18, 32, 35
Lotto, tillægstal, 6. september
34
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Tidlig julegave fra Danske Spil: Dansker vinder 8 millioner i Lotto21.12.2025 08:12:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker kan gå julen i møde med 8.000.000 skattefrie kroner på kontoen – to mere kan kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor millionerne landede.
Folket i tvivl som aldrig før: Hvad vil kongen sige?20.12.2025 09:45:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil melder om større spredning end normalt i danskernes gæt på, hvad kongens nytårstale vil indeholde. ’Søens folk’ stadig langt nede på listen på Oddset.
Mindst 25 danskere bliver millionærer første juledag19.12.2025 08:29:42 CET | Pressemeddelelse
Sjappet jul: Første juledag regner det med millioner, når Danske Spil uddeler 25 ekstra gevinster á 1 million kroner i Det Store Jule Lotto. Det er – sammen med Påske Lotto – årets største millionærchance i Lotto.
Danske Spil sender over 10 millioner ud til heldige danskere15.12.2025 09:49:15 CET | Pressemeddelelse
Millionerne rullede lystigt af sted i Danske Spils lotterier i sidste uge. Både Lotto og Eurojackpot gjorde danskere til millionærer. Se her, hvor gevinsterne landede.
Svært at finde grimasse, der kan passe: - vinder million i Lotto på vej til skæld ud-møde13.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Tab og vind med samme sind,’ siger man: Men det kan godt være svært at være sur, når man lige har vundet en million i Lotto…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum