Flere forsikrer deres dyre cykler
7.9.2025 09:30:00 CEST | Alm. Brand Forsikring A/S | Pressemeddelelse
Danskerne investerer i stigende grad i dyre cykler som gravel- og mountainbikes og racercykler, og det kan blive en dyr fornøjelse, hvis forsikringen ikke følger med. Hos forsikringsselskabet Alm. Brand oplever man en kraftig vækst i antallet af kunder, der vælger at udvide deres cykelforsikring.

En almindelig indboforsikring hos forsikringsselskabet Alm. Brand dækker typisk cykler over 22.427 kr, men flere og flere danskere køber markant dyrere cykler, end hvad den typiske dækning dækker, og derfor vælger mange at købe en udvidelse.
Siden 2021 er antallet af udvidede forsikringer på cykler over standarddækningen steget med 166 procent.
Sidste år blev der anmeldt mere end 48.000 stjålne cykler i Danmark, hvor august og september topper over de måneder, hvor der sker flest cykeltyverier. Og tyvene går i stigende grad efter de mest værdifulde modeller. Den tendens mærker man tydeligt hos Alm. Brand.
”Vi ser en kraftig stigning i, at danskerne vil sikre deres dyre cykler. Det er ærgerligt, at det er nødvendigt, men tyvene går i høj grad efter de mest kostbare modeller,” siger Britta Bjerregaard, skadedirektør i Alm. Brand.
Hun understreger, at udviklingen hænger sammen med en bredere tendens:
”Vi ser desværre flere og flere organiserede tyverier af dyre cykler. Det er ikke kun et problem for den enkelte cykelejer, men også for samfundet generelt,” siger Britta Bjerregaard og påpeger, at der er mange danskere, der er dækket af standarddækninger på begrænsede beløb.
For at mindske risikoen for cykeltyveri anbefaler skadedirektøren altid at låse cyklen fast til noget, så den er sværere at tage med sig. Cyklen skal altid være forsvarligt aflåst, og man skal registrere stelnummeret.
”Vi ved, at forebyggende tiltag som en forsikringsgodkendt kædelås eller at stille cyklen i et skur eller baggård kan gøre en reel forskel. Samtidig kan det afskrække tyve i at forsøge at stjæle din cykel, hvis det er for ’besværligt’,” siger Britta Bjerregaard.
Gode råd
- To låse
Det er en god idé at supplere din fastmonterede cykellås med f.eks. en solid kædelås eller bøjlelås, så du kan låse din cykel fast til et skilt, cykelstativ eller lignende
- Parkér et sikkert sted
Vær opmærksom på, hvor du parkerer din cykel. Undgå nattelivet og vælg så vidt muligt et sted, hvor der er oplyst. Hvis du kan, så tag cyklen med ind i huset/lejligheden - Undgå øde togstationer og busstoppesteder
Hvis du er pendler så undgå at parkere ved øde togstationer og busstoppesteder, hvor cykeltyvene kan gå til værks uforstyrret. Alternativt kan du vælge at bruge en gammel/værdiløs cykel til netop pendlerturene - Gør cyklen uinteressant
En flot cykel er i høj kurs og appelerer til mange, mens en cykel, som for eksempel er malet eller mangler sadel eller luft i dækkene er mindre interessant - Tag batteri og display af elcyklen
Tilbehør til elcykler er dyrt og bliver ofte stjålet, så tag batteri og evt. display med dig, når du parkerer din elcykel. Så er cyklen mindre interessant for tyvene, og du undgår at skulle ud og købe nyt batteri/display
Fakta
- Antallet af udvidede cykelforsikringer til cykler over 22.427 kr. er steget 166 % fra 2021 til 2025
- I 2024 blev der anmeldt 48.178 stjålne cykler i Danmark, hvilket svarer til mere end 130 hver dag
- August og september er de måneder, hvor der sker flest cykeltyverier på året
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Næsten halvdelen af danskerne har aldrig prøvet online lægehjælp30.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online lægehjælp kan spare tid og give hurtig adgang til sundhedsydelser. Alligevel viser en ny undersøgelse fra forsikringsselskabet Alm. Brands kundepanel, at hele 45 pct. af danskerne ikke har prøvet den digitale læge.
Hver anden dansker bekymrer sig om ubudne gæster, når de rejser22.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
For mange danskere er ferie lig med afslapning og frihed. Men når kufferterne er pakket, melder bekymringerne sig. En ny undersøgelse fra Alm. Brands kundepanel viser, at 48 pct. bekymrer sig om indbrud, mens de er væk hjemmefra.
Alm. Brand og Andel Energi indgår strategisk partnerskab4.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alm. Brand og Andel Energi går sammen i et strategisk partnerskab, der giver begge selskabers kunder en række fordele.
Alm. Brand advarer om vildt vejrskifte, der kan koste dig store skader19.2.2026 15:02:40 CET | Pressemeddelelse
DMI varsler et markant vejrskifte i weekenden, hvor frost og sne bliver afløst af plusgrader og regn. Den kombination øger risikoen for vandskader markant. Forsikringsselskabet Alm. Brand opfordrer nu boligejere til at fjerne sne og tjekke loftet for at undgå skader på boligen.
Alm. Brand oplever stor vækst i forsikringer mod vandskader19.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser en markant stigning i antallet af danskere, der sikrer deres hjem mod vandskader. Fra 2021 til 2025 er antallet af udvidet vandskadeforsikringer steget med 172 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum