Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg
5.9.2025 08:00:00 CEST | 3F | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen
I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
Kongressen åbner lørdag den 27. september kl. 13.00 og nogle timer senere (ca. kl. 15.30) holder 3F’s formand Henning Overgaard sin beretning for de godt 800 delegerede.
Gæstetalere ved kongressen vil bl.a. være:
- Susan Khumalo, formand for SACTWU, Sydafrikas tekstilarbejderforbund, søndag ca. kl. 13.00
- FH’s formand Morten Skov Christiansen, mandag ca. kl. 13.00
Ved kongresvalg tirsdag eftermiddag (med forventet start ca. kl. 16.15) indstilles forbundsledelsen til genvalg: Formand Henning Overgaard, næstformand Tina Christensen, forbundssekretærerne Lene Krabbe Dahl og Søren Heisel samt hovedkasserer Kenneth Hove.
Onsdag er der gruppekonferencer for 3F’s seks medlemsgrupper inden for hhv. industri, transport, byggeri, det grønne område, den offentlige sektor samt privat service, hotel & restauration.
Torsdag den 2. oktober er der delegeretmøde i 3F’s a-kasse, 3FA, i forlængelse af forbundets kongres.
Forretningsfører Eva Obdrup holder sin beretning ca. kl. 10.55 og er – som to a-kassesekretærer – indstillet til genvalg på delegeretmødet, mens der vil ske nyvalg til posten som viceforretningsfører og til en post som a-kassesekretær. Der er pt. tre kandidater til den ledige a-kassesekretærpost.
Under 3F’s kongres overrækkes bl.a. følgende priser:
- Basel Kamals mindepris, søndag ca. kl. 13.25 (som påskønnelse for en særlig indsats for integration, inklusion og mangfoldighed i det danske samfund)
- Årets tillidsvalgte, tirsdag ca. kl. 9.15 (der tildeles en tillidsrepræsentant/arbejdsmiljørepræsentant fra hver region, som har gjort en særlig indsats for kollegerne på arbejdspladsen)
- Årets arbejdsplads, tirsdag ca. kl. 13.00 (hvor de tre finalister præsenteres, og vinderen kåres – det er kun 3F’s medlemmer, som kan indstille (deres egen arbejdsplads), og herefter vurderer en dommerkomite indstillingerne og besøger de nominerede med fokus på arbejdsmiljø, uddannelse mv.
Information om kongres og delegeretmøde, program, den skriftlige beretning for kongresperioden 2022-25 samt live-streaming fra kongres og delegeretmøde vil være tilgængelig på https://www.3fkongres.dk/
Repræsentanter for medierne er velkomne til at være fysisk til stede og overvære hele eller dele af kongressen og delegeretmødet. I så fald vil det være en stor hjælp og lette adgang til kongressen (udlevering af personligt adgangskort), hvis I på forhånd melder jeres ankomst.
Det kan I gøre ved senest 15. september at sende mail til pressekonsulent Mads Mose Vikkelsø, mail: mads.vikkelso@3f.dk – og angive navn(e), medie og hvilke dage, I forventer at være til stede.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 8892 8892
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Gode takter i finansloven9.10.2026 12:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt at regeringen vil forbedre Tidlig (Arne) pensionen og positivt, at regeringen genindfører Store Bededag og lægger op til forbedringer på en række velfærdsområder.
Stor fond har spillet fallit efter den har fejlet i 10 år1.10.2026 12:00:09 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede (AFU-fonden) skulle sikre udenlandske arbejdstagere deres løn og skærpe virksomhedernes ansvar for deres underleverandører. Efter 10 år har fonden spillet fallit og ikke levet op til formålet. Hvis ordningen ikke forbedres markant, bør Danmark indføre et egentligt kædeansvar i byggeriet.
3F: Husk landbrugets medarbejdere!30.9.2026 17:04:26 CEST | Pressemeddelelse
I dag er kommissoriet for og deltagerne i grisefirparten offentliggjort. Formand for 3F’s Grønne Gruppe, Allan Busk, hilser begge dele velkommen: ”Det er kompetente folk, som skal i gang med de her drøftelser, og vi er enige i den sammensætning, som er præsenteret.” Allan Busk kommer dog i lyset af den offentlige debat om dansk landbrugs fremtid med en klar opfordring til politikerne, kommentatorer og andre interessenter:
3F: Ny stor sejr for almindelige lønmodtagere12.9.2026 06:33:11 CEST | Pressemeddelelse
Vi står over for en voldsom og uacceptabel social ulighed i danskernes levetid, derfor er det afgørende, at regeringen nu styrker Ret til Tidlig Pension, lyder det fra 3F.
3F: God ordning om udenlandsk arbejdskraft3.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny ordning gør det lettere for danske virksomheder med en overenskomst at rekruttere internationale medarbejdere fra udvalgte tredjelande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum