Burde stoppe i lyskrydset, men så mange kører over alligevel.
4.9.2025 06:05:00 CEST | Rådet for Sikker Trafik | Pressemeddelelse
Når bilister og cyklister kører frem mod et lyskryds, og de egentlig burde stoppe, er der mange, som alligevel kører over. Samtidigt er begge grupper bekymrede for at ende i en ulykke med hinanden.

Når cyklister og bilister kører frem mod et lyskryds, bliver mange fristede til at køre over for gult, selvom de egentlig burde standse. Og der er ikke rigtigt noget, som den ene gruppe kan lade den anden høre for.
Det er nemlig samlet set 26 procent af cyklisterne, som enten holder farten eller øger hastigheden for at nå over lyskrydset, der er ved at blive gult, mens det er 30 procent af bilisterne, som gør det samme.
Hvis trafikken skal fungere sikkert for alle, er det naturligvis vigtigt at både cyklister og bilister stopper i lyskryds, når der bliver rødt. At så stor en andel vælger at køre, selvom de burde stoppe, er i bedste fald til gene for medtrafikanterne og i værste fald kan der opstå farlige situationer, siger Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik.
At det er vigtigt at holde sig til reglerne i kryds understreges af, at det er to ud af tre alvorlige, politiregistrerede cyklistulykker, som sker i kryds. 1.861 cyklister er de sidste fem år kommet alvorligt til skade, eller har mistet livet i en krydsulykke.
Det svarer til, at 66 procent af dræbte og alvorligt tilskadekomne cyklister i perioden 2020-2024 er kommet til skade i en krydsulykke. Det viser tal fra Vejdirektoratet.
Derfor opfordrer Rådet for Sikker Trafik i den aktuelle kampagne ”Brug 2 sek.” til, at både bilister og cyklister ser sig godt for i krydsene og afstemmer hastigheden herefter efter forholdende.
De alvorlige krydsulykker fylder meget i ulykkesstatistikken med cyklister, og det kan have alvorlige konsekvenser med tab af førlighed og hjerneskader. Selvom det heldigvis for det meste går godt, kan konsekvensen være meget voldsom, når ulykken sker. Så brug to sekunder mere på at orientere dig i kryds, så travlt har du heller ikke, siger Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik.
Kampagnen kører i 51 af landets kommuner i de første tre uger af september.
Cyklister og bilister bekymrer sig om hinanden
Selvom der sker mange alvorlige cyklistulykker i kryds, skyldes det ikke, at bilisterne og cyklisterne ikke tænker på hinanden. Det kan man også se i undersøgelsen, som Epinion har gennemført for Rådet for Sikker Trafik i august 2025.
54 procent af bilisterne svarer nemlig, at cyklister er dem, de er mest bekymrede for at støde sammen med.
Det samme gør sig gældende for cyklister, hvor 69 procent svarer, at biler er den type trafikant, de er mest bekymrede for, når de cykler i bytrafik.
Det er positivt, at både bilister og cyklister er opmærksomme på hinanden og risikoen for at ende i en ulykke. Når det er sagt sker der stadig alt for mange ulykker mellem biler og cyklister, så hvis alle brugte lidt mere tid på at se sig for og sikre sig, at man er opmærksom på de andre trafikanter og deres intentioner, så kunne mange ulykker undgås, siger Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik.
For bilisterne var 30 procent mest bekymrede for at ende i en ulykke med en anden bil, mens 19 procent af cyklisterne var mest bekymrede for at ende i en ulykke med en anden cykel.
Fakta:
66% af dræbte og alvorligt tilskadekomne cyklister er i perioden 2020-2024 kommet til skade i en krydsulykke. Kilde Vejdirektoratet.
Undersøgelse blandt 1.016 danskere i alderen 18-60 år, der cykler og kører bil minimum én gang om måneden blev stillet følgende spørgsmål:
Tænk på et af de lyskryds, som du ofte kører/cykler lige over. Hvordan gør du som regel, hvis du er på vej mod krydset, og lyssignalet skifter til gult?
Svar: Jeg sætter farten op for at nå over krydset.
- Bilist: 17 procent
- Cyklist: 19 procent
Svar: jeg fortsætter med uændret fart og kører over krydset.
- Bilist: 13 procent
- Cyklist: 7 procent
Svar: Jeg stopper medmindre, der er en lige bag ved mig.
- Bilist: 68 procent
- Cyklist: 72 procent
Svar: Ved ikke.
- Bilist: 3 procent
- Cyklist: 2 procent
Kontakter
Rådet for Sikker Trafiks pressekontakt
Tlf:39163969presse@sikkertrafik.dkRådet for Sikker Trafik er en privat sammenslutning af offentlige myndigheder og private organisationer, der arbejder for at øge trafiksikkerheden. Medlemmerne af Rådet er dels offentlige myndigheder og dels private organisationer.
Rådet for Sikker Trafiks arbejde omfatter bl.a. kampagner, undervisningsmaterialer og rådgivning. Administrerende direktør for Rådet for Sikker Trafik er Jakob Bøving Arendt.
Se mere på www.sikkertrafik.dk
Følg pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Denne ene ting har reddet tusindvis af liv på de danske veje1.2.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
I januar er det 50 år siden, at det blev lovpligtigt at bruge sikkerhedssele på forsæderne i bilerne. Beslutningen blev i sin tid mødt af heftig modstand, men har over årene reddet tusindvis af liv.
Kæmpe opbakning til skolepatruljernes frivillige arbejde22.1.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arbejde i frivillighedens navn er noget, som danskerne bakker op om. Når der er tale om skolepatruljernes frivillige arbejde for at få de mindste børn sikkert i skole, er det hele 93 procent af de adspurgte danskere, som synes godt om arbejdet.
Ny undersøgelse: Hver niende ung har kørt på ulovlig elcykel21.1.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Alt for mange unge kører på ulovlige elcykler, viser en ny undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik. Det kan få alvorlige konsekvenser – både i forhold til ulykker og forsikringsmæssigt (regionale tal).
Husk disse otte vigtige råd, hvis du skal køre i snevejr3.1.2026 08:56:54 CET | Pressemeddelelse
Bliver du fanget i en snestorm i din bil, er det vigtigt, at du har forberedt dig grundigt. Så kan du bedre klare dig, til hjælpen når frem.
Julefrokost: Uanset hvor langt du skal i Danmark, er taxa billigst*11.12.2025 06:07:00 CET | Pressemeddelelse
Når danskerne skal hjem fra julefrokost, er det langt billigere at tage en taxa end at blive stoppet af politiet for spritkørsel. Få styr på hjemtransporten, inden du tager hul på øl og snaps, lyder rådet fra Sikker Trafik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum