Vejdirektoratet

Rute 29 får ny asfalt ved Stenild og Nørager

Del

Trafikanter anbefales at finde alternative ruter, mens Vejdirektoratet udskifter ti kilometer asfalt på Rute 29 i Himmerland. 

Beboere langs den berørte strækning vil i hele perioden have mulighed for at komme til og fra deres hjem. Foto: Vejdirektoratet
Beboere langs den berørte strækning vil i hele perioden have mulighed for at komme til og fra deres hjem. Foto: Vejdirektoratet

Fordi asfalten trænger til udskifning, udfører Vejdirektoratet i øjeblikket arbejde på cirka ti kilometer af Rute 29 ved Stenild og Nørager. 

Arbejdet udføres i dagtimerne, og mens det pågår, reguleres trafikken med lyssignaler Det giver længere rejsetid og risiko for kø, så derfor anbefaler Vejdirektoratet, at trafikanterne i området finder alternative ruter. 

Arbejdet forventes afsluttet ved udgangen af uge 38, men da det er vejrafhængigt, kan det blive forsinket i tilfælde af dårligt vejr. 

Sådan foregår arbejdet

Belægningsarbejdet foregår i flere faser og begynder med fræsning af den gamle asfalt.

Herefter følger reparationer af underlaget, dernæst udlægges der ny asfalt, og til sidst påføres nye vejstriber.

Resultatet bliver en mere jævn kørebane og en bedre køreoplevelse for trafikanterne.  

Information til trafikanter og vejens naboer

Beboere langs den berørte strækning vil i hele perioden have mulighed for at komme til og fra deres hjem. Dette skal dog ske med forsigtighed og efter anvisning fra entreprenøren.

Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanter og beboere i området.

På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.

Læs mere på Trafikinfo.dk

Nøgleord

Kontakter

Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon

Tlf:33 38 10 43

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye