Fodbold, fællesskab og fede minder: Hjertebørn spillede bold med F.C. København
8.9.2025 10:31:58 CEST | Hjerteforeningen | Pressemeddelelse
I weekenden blev den årlige fodboldskole for hjertebørn afholdt. Fodboldskolen var arrangeret i et samarbejde mellem Hjerteforeningen og F.C. København, DGI Fodbold, Rigshospitalet samt Comwell Copenhagen Portside.

I weekenden summede Fælledparken af liv og glæde, da 52 hjertebørn og deres familier deltog i årets udgave af fodboldskolen Hjertebold. Arrangementet foregik i samarbejde mellem Hjerteforeningen, F.C. København, DGI Fodbold og Rigshospitalet og med Comwell Copenhagen Portside som sponsor for overnatning inkl. forplejning for hjertebørnene og deres familier. De fodboldmæssige udfoldelser fandt igen i år sted på Boldklubben Viktorias bane i Fælledparken - lige over for F.C. Københavns hjemmebane, Parken.
Formålet med den årlige fodboldskole er at give børn med medfødt eller tidligt erhvervet hjertesygdom mulighed for at mærke glæden ved fysisk aktivitet og fællesskab på deres egne præmisser.
Weekenden bød på fodboldtræning, venskaber og uforglemmelige oplevelser. Børnene kom helt tæt på F.C. København, da de besøgte Parken, fik en rundvisning og til sidst spillede en ’Champions League’-turnering på nationalarenaens græstæppe. Der blev også lejlighed til at hilse på førsteholdsspillerne Sara Rasmussen, Julie Børkop, Emma Brandt, Frederikke Benfeldt samt Oliver Højer.
Derudover var der om aftenen fodboldlandskamp på storskærm og særlig træning i jubelscener - anført af den tidligere kongelige balletdanser Magnus Christoffersen. Et indslag, der vakte stor begejstring hos såvel børn som voksne.
- Med Hjertebold vil vi gerne vise, at fysisk aktivitet ikke kun handler om præstation, men om at være med, mærke kroppen og opleve glæde og fællesskab. Når vi ser, hvor meget det betyder for hjertebørnene og deres familier, er det hele indsatsen værd, siger Anne Kaltoft, adm. direktør i Hjerteforeningen.
Bag initiativet til Hjertebold står den tidligere elitefodboldspiller Sara Juhl, som selv er født med en hjertefejl, da hendes ene hjerteklap er todelt i stedet for tredelt. Hun er i dag klubudvikler i F.C. København og har stået i spidsen for fodboldskolen fra starten.
Jacob Lauesen, CEO i F.C. København, glæder sig over klubbens rolle i det meningsfulde projekt:
- Fodbold har en helt særlig evne til at samle mennesker, og det mærker man tydeligt under Hjertebold. Vi er stolte over at kunne være med til at skabe rammer, hvor børnene føler sig set, hørt og inkluderet - på og uden for banen.
DGI Fodbold har været med siden begyndelsen, og for landsformand Lars Møller er formålet helt i tråd med DGI’s kerneværdier:
- Når vi giver børn en god oplevelse med bevægelse tidligt i livet, planter vi et frø, der kan vokse til et livslangt forhold til idræt og foreningsliv. Hjertebold er et fantastisk eksempel på, hvordan sport kan være inkluderende og give varige minder.
Fodboldskolen blev afholdt på Boldklubben Viktorias bane i Fælledparken, som også i år stillede deres anlæg til rådighed.
- Det er en fornøjelse at kunne støtte op om Hjertebold. Vi ser det som en vigtig opgave at åbne vores baner og fællesskab for børn, der måske ikke altid har helt nem adgang til idrætstilbud. Vi håber, weekenden har givet dem mod på mere, siger klubbens formand, Claus Holbeck.
Om fodboldskolen
Fodboldskolen er arrangeret af Hjerteforeningen, F.C. København, DGI Fodbold og Rigshospitalet og fandt sted hos Boldklubben Viktoria i Fælledparken og med ophold på Comwell Copenhagen Portside. 52 hjertebørn deltog, og de havde følgeskab af en eller begge forældre. Fodboldskolen var organiseret og drevet af et frivilligt trænerteam med Sara Juhl i spidsen.
Om hjertebørn
Der fødes ca. 500 børn om året, som inden for de første tre måneder får konstateret en hjertesygdom/hjertefejl, hvilket svarer til 0,8 procent af alle fødsler. Det gør hjertesygdom til den hyppigste af alle medfødte misdannelser. Takket være forskning, bedre behandling og opsporing overlever ca. 85 procent af alle hjertebørnene til voksenalderen i dag. Det har medført, at fokus har ændret sig fra, om børnene overlever, og til, hvordan børnene lever med en hjertesygdom, og Hjerteforeningen ønsker derfor at højne livskvaliteten for de ramte familier.
Nøgleord
Kontakter
Kristian JakobsenSeniorpresserådgiver
Tlf:33669969kjakobsen@hjerteforeningen.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Danmark går i rødt tirsdag28.9.2026 09:14:01 CEST | Pressemeddelelse
Når World Heart Day markeres i morgen, tirsdag 29. september, bliver Danmark farvet rødt. Hjerteforeningen inviterer alle til at gå i rødt for at sætte fokus på hjertesundhed, forebyggelse og de mange mennesker, der lever med hjertesygdom som patient eller pårørende.
Danmark går i rødt på World Heart Day16.9.2026 09:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Når World Heart Day markeres tirsdag 29. september, bliver Danmark ramt af en bølge af rødt. Hjerteforeningen inviterer hele landet til at gå i rødt for at sætte fokus på hjertesundhed, forebyggelse og de personer, der lever med hjertesygdom som patient eller pårørende.
Fodbold, fællesskab og store oplevelser: Hjertebørn i fodboldskole hos F.C. København7.9.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden blev den årlige fodboldskole Hjertebold afholdt, hvor 50 hjertebørn og forældre mødtes til en weekend med fodbold, fællesskab og oplevelser. Fodboldskolen er et samarbejde mellem Hjerteforeningen, F.C. København, DGI Fodbold, Rigshospitalet og Comwell Copenhagen Portside.
Hjertegalla 2026 blev en kæmpesucces6.9.2026 23:58:08 CEST | Pressemeddelelse
Det store indsamlingsshow Hjertegalla på TV 2 Charlie og TV 2 Play søndag aften var både rørende og underholdende og resulterede i et samlet indsamlingsbeløb på 26.215.188 kr.
Hjerteforeningen støtter ny forskning med 28,7 mio. kr.29.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Syv hjerteforskningsprojekter bliver nu sat i søen og skal skabe mere hjertesundhed for alle danskere. Forskningen skal styrke forebyggelse af hjerte-kar-sygdom hos især unge og danskere i høj risiko, og skabe bedre rammer for rehabilitering til danskere med hjertesygdom.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum