E45 får ny asfalt ved Hobro
Arbejdet starter søndag den 7. september og vil blive udført i aften- og nattetimerne for at give færrest gener for trafikanter på strækningen.

Søndag den 7. september går Vejdirektoratet i gang med at udskifte cirka fem kilometer asfalt på E45 ved Hobro.
Arbejdet vil foregå i nordgående retning på strækningen ved afkørslerne 36 Onsild og 37 Handest, og det vil strække sig over cirka to uger. Dog er arbejdet vejrafhængigt og kan blive forsinket i tilfælde af dårligt vejr.
For at give færrest gener for trafikken udføres arbejdet i aften- og nattetimerne mellem 17.30 og 6.30 samt i weekenderne. Mens arbejdet udføres, vil trafikken blive ledt over i de sydgående spor, så der er ét farbart spor i hver retning.
I tidsrummene, hvor der ikke arbejdes, er der åbent for trafik i fuldt omfang i begge retninger – dog med nedsat hastighed i nordgående retning.
Sådan foregår arbejdet
Belægningsarbejdet foregår i flere faser og begynder med fræsning af den gamle asfalt.
Herefter følger reparationer af underlaget, dernæst udlægges der ny asfalt, og til sidst påføres nye vejstriber.
Resultatet bliver en mere jævn kørebane og en bedre køreoplevelse for trafikanterne.
Information til trafikanter
I de tidsrum, hvor arbejdet pågår, spærres til- og frakørslerne ved 36 Onsild og 37 Handest i nordgående retning, og trafikanterne må benytte afkørslerne før eller efter.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanter og beboere i området.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Læs mere på Trafikinfo.dk
Nøgleord
Kontakter
Anders VestergaardEntrepriselederVejdirektoratet
Tlf:72 44 26 54anve1@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 29 får ny asfalt ved Stenild og Nørager3.9.2025 15:26:04 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter anbefales at finde alternative ruter, mens Vejdirektoratet udskifter ti kilometer asfalt på Rute 29 i Himmerland.
Sønderjyske Motorvej får ny asfalt ved Frøslev3.9.2025 10:09:08 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 7. september begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Sønderjyske Motorvej ved Frøslev. Arbejdet forventes at tage tre dage.
Rute 11 får ny asfalt ved Koldby1.9.2025 12:09:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet begynder arbejdet den 2. september, og undervejs vil det være nødvendigt at etablere omkørsler og afspærringer.
E45 spærres forbi <58> Hedensted i aften- og nattetimerne29.8.2025 08:01:42 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej vil i to aftener og nætter blive ledt via motorvejsramperne, når de kører forbi <58> Hedensted. Arbejdet starter søndag den 31. august.
Rute 9 ved Rudkøbing får ny asfalt29.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 1. september begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 9 ved Rudkøbing. Arbejdet forventes at tage omkring to uger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum