Rødovre kommune fortsætter med at styrke erhvervsvenligheden
Hvert år måler Dansk Industri erhvervsvenligheden i alle landets kommuner, og i år kommer Rødovre Kommune ind på en plads som nr. 63. ud af i alt 91. Det er er ikke prangende, men dog en forbedring ift. de foregående år, og den fjerdebedste placering i de 16 år DI har gennemført undersøgelsen.

Der er flere forklaringer på, at Rødovre har fået en lidt bedre placering på DI’s rangliste over erhvervsvenligheden i kommunerne end tidligere år. DI’s måling baserer sig både på en rundspørge blandt over 7.500 virksomheder på landsplan og på en række statistiske indikatorer. Fremgangen skyldes bl.a. virksomhedernes vurdering af kvaliteten i byggesagsbehandlingen, kommunens fokus på at fremme bæredygtig transport og kommunens formidling af væsentlig information til virksomhederne. Her har der været markant fremgang, som viser, at det godt kan lade sig gøre at flytte kommunens erhvervsvenlighed.
- Det er positivt at det også i år er fremgang i erhvervsvenligheden i Rødovre kommune, men de er langt fra i mål. Med en placering som nummer 63 ligger kommunen fortsat i den tunge ende og dårligere placeret end flere af nabokommunerne, siger bestyrelsesleder for DI Hovedstaden, Peter Lanng Nielsen.
- Rødovre Kommune har mange gode forudsætninger for at være en erhvervsvenlig kommune, men på spænder desværre ben for sig selv. Det gælder bl.a. ift. det manglende hensyn til erhvervslivet i den lokale planlægning og ift. dækningsafgiften, hvor kommunen har vendt det blinde øje til, at omlægningen af ejendomsskatterne har medført en stigning i ejendomsskatterne for de lokale virksomheder, fortsætte Peter Lanng Nielsen.
Peter Lanng Nielsen opfordrer til, at Rødovre Kommune i højere grad sætter erhvervslivets vilkår på dagsordenen.
- Jeg kan kun opfordre til, at man mere strategisk begynder at arbejde med, hvordan Rødovre kan blive et bedre sted at drive virksomhed, og en kommune der bidrager til jobskabelsen og væksten i regionen, siger han.
Fakta om Lokal Erhvervsvenlighed 2025
•
DI’s undersøgelse, Lokal Erhvervsvenlighed 2025, er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsvenlighed. Det er 16. år i træk DI foretager en undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed.
•
7.514 virksomheder indenfor DI’s brancher, blandt andet fremstilling, byggeri, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service har svaret på undersøgelsen.
•
Undersøgelsen er sammensat af to typer af indikatorer: Et spørgeskema til virksomheder og statistik. Resultaterne er opdelt i fire temaer, der belyser forskellige centrale områder i de lokale erhvervsvilkår. Dette gør det muligt at se, hvordan kommunerne klarer sig på forskellige områder og ikke kun samlet set. Hver kategori vægter 25 procent.
•
91 ud af landets 98 kommuner er inkluderet i undersøgelsen. De syv kommuner Dragør, Fanø, Langeland, Læsø, Samsø, Vallensbæk og Ærø deltager ikke, da det ikke er muligt at indhente et tilstrækkeligt antal svar i disse kommuner.
Kontakter
Lisa Maria Frendved Christensen, presserådgiver i DI tlf. 9388 3611
Nils Askær-Hune, chefkonsulent i DI Hovedstaden, tlf. 5219 6848
Peter Lanng Nielsen, bestyrelsesleder i DI Hovedstaden, tlf. 4046 4790
Følg pressemeddelelser fra DI Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Hovedstaden
Allerød Kommune rammer foreløbig bund i måling af erhvervsvenligheden4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år måler Dansk Industri erhvervsvenligheden i alle landets kommuner, og i år kommer Allerød Kommune ind på en plads som nr. 84. ud af i alt 91. Allerød Kommune ligger dermed fortsat i bunden.
Brøndby Kommune forbedrer erhvervsvenligheden markant4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år måler Dansk Industri erhvervsvenligheden i alle landets kommuner, og i år kommer Brøndby Kommune ind på en plads som nr. 57. ud af i alt 91. Brøndby kommune ligger dermed i midterfeltet.
Gentofte opnår dårligste placering nogensinde i måling af kommunernes erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år måler Dansk Industri erhvervsvenligheden i alle landets kommuner, og i år kommer Gentofte Kommune ind på en plads som nr. 66. ud af i alt 91. Det er den dårligste placering for Gentofte i de 16 år, DI har gennemført målingen.
Høje-Taastrup fastholder status quo i måling af erhvervsvenligheden4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år måler Dansk Industri erhvervsvenligheden i alle landets kommuner, og i år kommer Høje-Taastrup Kommune ind på en plads som nr. 35. ud af i alt 91. Det er en lille fremgang ift. placeringen i 2024.
Hørsholm kommune ligger igen i bunden i måling af erhvervsvenligheden4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år måler Dansk Industri erhvervsvenligheden i alle landets kommuner, og i år kommer Hørsholm Kommune ind på en plads som nr. 83. ud af i alt 91. Det er er ikke prangende, men dog en væsentlig forbedring ift. 2024 hvor kommunen var bundproppen som nr. 91.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum