Lolland tager et skridt frem i erhvervsvenlighed
Virksomhederne kvitterer kommunen for indsats på arbejdskraft og administration – men udfordringerne på uddannelse og infrastruktur består.

Lolland Kommune rykker i Dansk Industris årlige undersøgelse af lokal erhvervsvenlighed fra en 64. plads i 2024 til en 61. plads i 2025. Det er et lille, men positivt, skridt fremad for kommunen, som de senere år har arbejdet målrettet med at styrke dialogen med erhvervslivet og skabe bedre rammer for virksomhederne.
- Det er glædeligt, at Lolland Kommune nu igen bevæger sig i den rigtige retning. Resultaterne viser, at virksomhederne især anerkender indsatsen på arbejdsmarkedsområdet og i den kommunale administration. Det er et klart signal om, at dialogen virker, og at der er taget konkrete skridt for at understøtte erhvervslivet, siger Johnny Hansen, bestyrelsesleder for DI Lolland-Falster.
Ifølge en rapport, udarbejdet af COWI og bestilt af Lolland Kommune, er der generelt sket en stigning i antallet af arbejdspladser siden 2021, trods en tidligere lang periode med tilbagegang. Denne stigning tilskrives i særlig grad byggearbejde på Femern Bælt-forbindelsen.
Heldigvis viser årets undersøgelse da også, at kommunen spiller en vigtig rolle i udviklingen. Virksomhederne vurderer i højere grad end tidligere, at kommunen gør en væsentlig indsats for at sikre og tiltrække kvalificeret arbejdskraft, og Lolland går i alt tyve pladser frem i forhold til sidste år og lander på en samlet 38. plads i den kategori. Når det handler om at tiltrække og tilknytte internationale medarbejdere, ligger kommunen i top-ti som nummer 6.
Hurtigere byggesagsbehandling Et særligt positivt resultat er kommunens store fremgang på byggesagsområdet. På bare ét år er den gennemsnitlige sagsbehandlingstid blevet halveret fra næsten 100 dage til blot 40 dage, og virksomhedernes tilfredshed med byggesagsbehandlingen er steget markant.
- Tallene viser, at Lolland er i forandring. Kommunen har både halveret sagsbehandlingstiderne, styrket dialogen med virksomhederne og skabt tusindvis af nye arbejdspladser gennem Femern-projektet. Men der er stadig udfordringer med uddannelsesniveauet og tilstrækkelig arbejdskraft. Det er derfor afgørende, at vi fastholder det gode samarbejde og bygger videre på de resultater, der allerede er skabt, siger Johnny Hansen.
FAKTA OM LOKAL ERHVERVSVENLIGHED 2025
•
DI’s undersøgelse, Lokal Erhvervsvenlighed 2025, er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsvenlighed. Det er 16. år i træk, DI foretager en undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed.
•
7.514 virksomheder indenfor DI’s brancher, blandt andet fremstilling, byggeri, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service har svaret på undersøgelsen.
•
Undersøgelsen er sammensat af to typer af indikatorer: Et spørgeskema til virksomheder og statistik. Resultaterne er opdelt i fire temaer, der belyser forskellige centrale områder i de lokale erhvervsvilkår. Dette gør det muligt at se, hvordan kommunerne klarer sig på forskellige områder og ikke kun samlet set. Hver kategori vægter 25 procent.
•
91 ud af landets 98 kommuner er inkluderet i undersøgelsen. De syv kommuner Dragør, Fanø, Langeland, Læsø, Samsø, Vallensbæk og Ærø deltager ikke, da det ikke er muligt at indhente et tilstrækkeligt antal svar i disse kommuner,
Kontakter
- Erhvervskonsulent i DI Lolland-Falster, Gordon Trier Holm, tlf. 2949 4606, e-mail gth@di.dk
- Presserådgiver Maria Runøe Møller, tlf. 2024 3987, e-mail mrm@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI Lolland-Falster
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Lolland-Falster
Guldborgsund falder i måling af erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune er i år rykket ned på en samlet 58. plads i Dansk Industris landsdækkende undersøgelse af Lokal Erhvervsvenlighed. Set over en længere periode har kommunen dog oplevet en positiv erhvervsudvikling og bedre dialog med virksomhederne.
Han gør en forskel for hele fabrikken – Johnny Rex Kancaie får DI’s Lærlingepris 20258.8.2025 11:18:23 CEST | Pressemeddelelse
Han er lærlingen, der udfordrer vaner, skaber resultater og løfter både kolleger og kultur. Med nysgerrighed, stærk faglighed og et ekstraordinært engagement blev Johnny Rex Kancaie fredag den 8. august hædret med Lærlingeprisen 2025 fra DI Lolland-Falster.
DI: Hvor skal de ældre på Lolland-Falster bo?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Lolland og Guldborgsund kommuner steget med op mod 40 procent, viser nye tal. Det kræver flere plejehjem og ældreboliger, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI Lolland-Falster.
Der er blevet længere mellem busserne på Lolland-Falster17.2.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er skruet ned for antallet af timer, som busserne kører på landevejene i Lolland og Guldborgsund kommuner, samtidig med at over 30 procent af familierne ikke har bil. Busdriften er afgørende for virksomhedernes mulighed for at finde medarbejdere og lærlinge, lyder det fra DI Lolland-Falster.
Samarbejdet mellem virksomheder og skoler er i top på Lolland-Falster16.10.2024 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervspraktik og klassebesøg hos lokale virksomheder er allerede en del af skoleskemaet på mange skoler på Lolland-Falster. Det er en god start, når alle elever i enten 7., 8. eller 9. klasse fra næste år skal i en uges erhvervspraktik, men der er brug for at udpege en erhvervsplaymaker til at stå for den store opgave, lyder opfordringen fra DI Lolland-Falster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum