Regionerne sætter ind mod brugen af speciallæger i langtidsvikariater i psykiatrien
2.9.2025 10:04:24 CEST | Danske Regioner | Pressemeddelelse
Danske Regioner stopper for brugen af psykiatere i langtidsvikariater i hospitalspsykiatrien. Det gælder både i børne- og ungdomspsykiatrien og voksenpsykiatrien. Målet er at få flere psykiatere over i faste stillinger. Udfasningen af de lange vikariater skal ske i 2026.

Fra 1. april 2026 vil der ikke blive indgået nye aftaler med psykiatere i langtidsvikariater i psykiatrien. Det har regionerne besluttet.
Hospitalspsykiatrien i de fem regioner har store udfordringer med at rekruttere og fastholde psykiatere i faste stillinger. Det har medført en stigende anvendelse af aftaler med vikarbureauer om længerevarende vikariater.
- Vi ønsker en stærk og robust psykiatri – og en af vores absolutte hovedprioriteter er fastansatte psykiatere i hospitalspsykiatrien. Vi arbejder allerede med at gøre psykiatrien til en attraktiv arbejdsplads med arbejdstilrettelæggelse og andre forhold, der styrker arbejdsmiljøet. Men hvis vi skal nå helt i mål, er det nødvendigt med mere markante skridt, siger Jacob Klærke, der er formand for Psykiatri- og Socialudvalget i Danske Regioner og tilføjer:
- Der er mange dygtige vikarer i psykiatrien, og dem vil vi rigtig gerne have over i faste stillinger.
Et langtidsvikariat betragtes som et vikariat på over tre måneder. Der var pr. 1. januar 2025 89 psykiatere i langtidsvikariater i den regionale psykiatri på tværs af landet.
Erfaringer viser effekt
Regionerne har tidligere taget lignende tiltag. I 2022 blev der indført en handleplan for at begrænse brugen af dyre vikarer i plejesektoren. Det førte til flere faste medarbejdere og en halvering af udgifterne – fra ca. 280 til 140 millioner kroner årligt.
- Vi har set, at det virker. Hovedformålet er at sikre stabilitet og høj kvalitet i behandlingen, men det kan også frigøre økonomi til bedre normeringer og øget kvalitet. Vi vil gøre psykiatrien til en attraktiv arbejdsplads for både nuværende og kommende læger, siger Jacob Klærke og fortsætter:
Det kræver, at vi investerer i et godt arbejdsmiljø og stærke faglige miljøer. Samtidig skal det bidrage til at patienterne oplever kontinuitet i behandlingen.
Mere faglighed og bedre arbejdsmiljø
Den stigende brug af langtidsvikariater er med til at skabe et arbejdsmiljø, der udfordrer det faglige fællesskab, der er nødvendigt for at opretholde en høj faglig standard.
Det påvirker arbejdsmiljøet, når man ser kollegaer gå over i et vikarbureau og arbejde uden de forpligtelser, som andre har på arbejdspladsen, siger Jacob Klærke.
- Man kan blive presset af en struktur, hvor psykiatere fra vikarbureauer får højere løn og samtidig ikke på samme måde bidrager til det faglige og kollegiale fællesskab, der er helt afgørende for, at afdelingerne kan få driften til at hænge sammen.
Vikarstoppet er en del af en bredere indsats for at styrke psykiatrien – herunder implementeringen af den nationale 10-årsplan for psykiatrien. Målet er at gøre psykiatrien til en mere attraktiv arbejdsplads med bedre muligheder for faglig udvikling, supervision og efteruddannelse.
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Nyt tilbud skal hjælpe børn og unge med angst og depression hurtigere8.10.2026 16:48:53 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge med angst og depression skal fremover have hurtigere adgang til hjælp. Med en ny behandlingsret får unge ret til behandling inden for 30 dage, men regionerne overtager samtidig en venteliste på over 5.000 unge.
Danske Regioner efter kritik: Demensområdet skal tænkes forfra5.10.2026 13:40:49 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange venter for længe på at blive udredt for demens. 84 procent med mistanke om demens er i løbet af de seneste år ikke blevet udredt inden for udredningsretten på 30 dage, viser Rigsrevisionens netop udsendte rapport.
Danske Regioner: Kræftpatienternes rettigheder er fundamentale23.9.2026 17:18:23 CEST | Pressemeddelelse
Overholdelse af de maksimale ventetider for kræftpatienter er afgørende. - Alle overskridelser skal selvfølgelig indberettes til Sundhedsstyrelsen, siger formand for Danske Regioners Sundhedsudvalg, Christoffer Buster Reinhardt.
Rekordmange besøgte Åbent Hospital 20266.9.2026 17:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Søndag afholdt de fem regioner Åbent Hospital på 25 hospitaler, hospitalsbyggerier, ambulancebaser og andre sundhedstilbud landet rundt. 2026 blev et tilløbsstykke, som slog deltagerrekord med 21.398 deltagere.
Kom til Åbent Hospital på søndag d. 6. september2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Grib chancen. På søndag inviterer regionerne alle nysgerrige indenfor på en række hospitaler landet rundt. Velkommen til en unik dag med læring og sjove aktiviteter i dit sundhedsvæsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum