HOFOR A/S

7 ud af 10 danskere er bekymrede for pesticider i drikkevandet

Del

Ny undersøgelse viser, at 7 ud af 10 danskere er bekymrede for kemikalier i drikkevandet. De lokale grønne treparter giver lige nu en unik mulighed for at beskytte grundvandet, konstaterer HOFOR. Senest 31. oktober skal treparterne have sendt deres omlægningsplaner til Ministeriet for Grønt Trepart.

Om blot 15 år kan hovedstadsområdet mangle store mængder drikkevand. Årsagerne er blandt andet øget tilflytning, længere tørker, og forurening af grundvandet. 

Det viser en analyse fra HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, som slår fast, at hovedstadsområdet kan mangle, hvad der svarer til hele Odenses årlige forbrug allerede i 2040. 

Og især forureningen af grundvandet står højt på danskernes dagsorden. En ny Epinion-undersøgelse viser, at 7 ud af 10 danskere er bekymrede for, at der er pesticider i drikkevandet. Undersøgelsen viser også, at 4 ud af 5 af danskerne mener, at drikkevandet bedst sikres ved at forebygge forurening gennem for eksempel sprøjteforbud og forbud mod kemikalier og pesticider. 

Et signal til de grønne treparter 
De lokale grønne treparter er lige nu i gang med at omlægge store dele af Danmark fra landbrug til natur, og her har de en unik mulighed for at tænke drikkevandet med også. 

Områdechef og ekspert i drikkevand i HOFOR Anne Scherfig, mener, at Epinion-undersøgelsens resultater understreger vigtigheden af, at de lokale grønne treparter prioriterer drikkevandet højt under omlægningen. 

Senest 31. oktober skal de lokale grønne treparter have sendt deres omlægningsplaner til verificering i Ministeriet for Grønt Trepart. Områdechefen er spændt på, hvor meget drikkevandet er tænkt ind: 

“HOFOR har i over 20 år forsøgt at beskytte grundvandet, men er trods vedvarende indsatser kun lykkedes med at beskytte knapt 20 procent af det nødvendige areal. Derfor er jeg spændt på at se, om de lokale grønne treparter udnytter denne unikke mulighed også for at beskytte grundvandet,” siger Anne Scherfig og konstaterer: 

“Hvis grundvandet ikke bliver tænkt ind nu, vil det blive markant vanskeligere at beskytte de nødvendige områder, da parterne så at sige skal begynde forfra med at vurdere de arealer, der allerede er vurderet og forhandlet om én gang,” siger vandeksperten. 

Finder flere og flere forurenende stoffer i grundvandet 
Anne Scherfig forsikrer, at vandet, der kommer ud af hanen, overholder alle de strenge krav til drikkevandskvalitet. 

Men samtidig kan hun konstatere, at HOFOR og andre vandforsyninger rundt om i landet finder flere og flere forurenende stoffer, som fx pesticider, i det grundvand, som vandværkerne omdanner til drikkevand, og derfor bliver der mindre og mindre grundvand at tage af. 

“Vores drikkevand er godt og sundt i dag, og sådan skal det blive ved med at være. Derfor skal vi sætte alvorlig fart på beskyttelsen af grundvandet nu, så vi kan fortsætte med at levere drikkevand af rette kvalitet,” siger Anne Scherfig. 
 


FAKTA Om undersøgelsens resultater 

Epinion har spurgt borgere i hele Danmark om deres holdninger til drikkevand. Et repræsentativt udsnit på 1017 har deltaget i undersøgelsen: 

  • 70 procent af danskerne er bekymrede for pesticider i drikkevandet og 64 procent for PFAS 

  • 80 procent af danskerne mener, at drikkevandet bedst sikres ved at forebygge forurening, fx gennem sprøjteforbud og forbud mod kemikalier og pesticider 

  • Undersøgelsen er foretaget af Epinion for HOFOR.

  • Læs mere om drikkevand her: hofor.dk/drikkevand 
     

FAKTA Vandet i hanen overholder alle krav 

  • HOFOR tager hvert år ca. 23.000 vandprøver 

  • Alle prøver bliver analyseret på et akkrediteret laboratorium  

Kontakter

Billeder

Værket ved Thorsbro er et af HOFORs regionale vandværker, der producerer drikkevand til borgere i hovedstadsområdet
Værket ved Thorsbro er et af HOFORs regionale vandværker, der producerer drikkevand til borgere i hovedstadsområdet
Download
Anne Scherfig, områdechef, HOFOR
Anne Scherfig, områdechef, HOFOR
Download

Om HOFOR

HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.

Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye