Sparekassen Kronjylland

Sparekassen Kronjylland går ind i kampen mod spilafhængighed: Vil begrænse reklamer for betting i sport

Del

Sparekassen Kronjylland møder alt for mange kunder, der er afhængige af spil – nu vil pengeinstituttet se politisk handling.

Alt for mange danskere kæmper med spilafhængighed, og problemet er vokset markant de seneste år. Sparekassen Kronjylland ser de alvorlige konsekvenser på tæt hold og tager nu et klart standpunkt: Reklamer for betting bør begrænses i forbindelse med sport.

- Som pengeinstitut med kunder over hele landet ser vi, hvordan spilafhængighed ødelægger både økonomi og livskvalitet – ikke kun for den enkelte, men for hele familier. Vi er sat i verden for at sikre kunderne økonomisk tryghed, og spilafhængighed fører til det stik modsatte, siger Klaus Skjødt, administrerende direktør i Sparekassen Kronjylland.

Ifølge den seneste store undersøgelse foretaget af Rambøll for Spillemyndigheden i 2021 har næsten én ud af ti voksne danskere et problematisk forhold til spil. Det svarer til en halv million mennesker, hvilket er en fordobling på bare fem år. Blandt børn og unge er der også tusinder, der allerede har udviklet spilleproblemer, og der er bred enighed om, at problemet kun er blevet større siden.

Samtidig med at problemerne er vokset, er antallet af spilreklamer eksploderet – særligt i sportens verden. På ti år er mængden af spilreklamer på TV steget med 165 procent, og i dag er det næsten umuligt at følge en fodboldkamp uden at blive eksponeret for betting.

- Vi må gøre op med, at sport og betting hænger så tæt sammen. Vi elsker sport, og vi mener, at man skal kunne opleve den uden at blive bombarderet med opfordringer til at spille for penge, siger Klaus Skjødt.

Regeringen har tidligere varslet, at der vil komme lovgivning på området, men hidtil er intet sket. Sparekassen Kronjylland opfordrer dem til hurtigst muligt at indføre lovgivning, der begrænser reklamer for betting.

- Nu skal der handling bag ordene, siger Klaus Skjødt.

Sparekassen Kronjylland indfører samtidig selv tiltag, der skal gøre en forskel. Alle ansatte bliver tilbudt et kursus, der giver dem indsigt i problemet – herunder hvordan de kan hjælpe mennesker omkring dem. Samtidig opfordrer Sparekassen de klubber og foreninger, som de samarbejder med, til at være kritiske overfor partnerskaber med spilselskaber.

- Vi bør alle gøre vores del, men vigtigst er det dog, at politikerne kommer på banen. Der skal gøres mere for at beskytte særligt de unge fra at ende i en afhængighed, der ødelægger deres liv. Det starter med, at vi begrænser eksponeringen, siger Klaus Skjødt.

Baggrundstal:

  • 10,9 % af den voksne befolkning havde i 2021 som minimum et lavt niveau af pengespilsproblemer (ca. 478.000 personer) – mod 212.000 fem år tidligere.
  • 24.500 børn og unge i alderen 12-17 år havde i 2021 som minimum et lavt niveau af problemer med spil.
  • Ca. 29.500 voksne danskere og 2.600 børn har alvorlige spilproblemer.

(Kilde: Rambøll for Spillemyndigheden, 2021)

Kontakter

Adm. direktør Klaus Skjødt via 89 12 24 13

Billeder

Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland

Otte grønne initiativer får støtte fra Garant-millionen23.6.2025 08:09:12 CEST | Pressemeddelelse

Sparekassen Kronjylland har netop uddelt midler fra Garant-millionen – denne gang under temaet ”Den nære natur”. Otte projekter får sammenlagt 174.000 kr. i støtte til at skabe naturoplevelser, der kommer både børn og voksne til gode. – Vi har modtaget over 120 indstillinger, og jeg er glad for, at så mange ønsker at styrke naturen omkring os. De otte modtagere gør alle noget særligt for at give mennesker bedre adgang til naturen – uanset om det handler om at beskytte, formidle eller skabe natur, siger Marlene Bay Møller, områdedirektør for HR og Kommunikation i Sparekassen Kronjylland. Med temaet ’Den nære natur’ har Sparekassen Kronjylland netop ønsket at støtte nogle af de mange organisationer og ildsjæle, der hver dag arbejder for at gøre naturen tilgængelig for flere. Natur for alle – også dem, der har begrænset adgang Blandt modtagerne er foreninger, der arbejder med naturformidling til børn, grønne fællesskaber og projekter, der skaber nye naturrum. – Det har været vigtigt for o

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye