Blå Kors’ møbelbutik i Sæby lukker
Blå Kors holder ophørsudsalg med 50 procent på alle varer i genbrugsbutikken med møbler de sidste tre uger frem til lukningen den 20. september.

Blå Kors’ genbrugsbutik med møbler på Sæbygaardvej 2 lukker med udgangen af september. Sidste åbningsdag bliver lørdag den 20. september, og i ugerne 36, 37 og 38 er der 50 procent rabat på alle varer i butikken.
Gennem årene har mange kunder lagt vejen forbi butikken for at finde gode genbrugsmøbler – alt fra sofaer, spiseborde og stole til reoler og kommoder. Ophørsudsalget giver nu kunderne en sidste mulighed for at gøre en god handel på brugte møbler og interiør, samtidig med at man støtter Blå Kors’ sociale arbejde.
"Vi vil gerne sige tak til både kunder og frivillige for deres støtte gennem årene. Vi håber, at mange fortsat vil kigge forbi vores tøjbutik i Sæby," siger Thomas Højgaard, funktions- og områdeleder for møbelbutikken i Sæby.
Efter lukningen overtager Lars Severinsen, der i forvejen driver Sæby Cykler og Severinsen Service, lokalerne, hvor han planlægger at åbne en cykelforretning.
Ved overtagelsen støtter Sæby Cykler Blå Kors med en donation på 25.000 kroner og fritager samtidig butikken for husleje i september.
"Vi er meget glade for donationen, som er med til at støtte Blå Kors’ sociale arbejde for udsatte børn, unge og voksne i Danmark", siger Thomas Højgaard.
Blå Kors fraflytter adressen ved udgangen af september, hvorefter Sæby Cykler tager over.
Udover møbelbutikken driver Blå Kors også en genbrugsbutik på Gl. Aalborgvej, som fortsætter uændret med et godt udvalg af tøj og ting til hjemmet.
Kontakter
Anette HelligsøPresse- og kommunikationsansvarlig i Blå Kors Danmark
Tlf:31 37 38 16ahe@blaakors.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Kim sælger sine tegninger til fordel for Den Blå Viol19.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter flere år har Kim Berndorff genfundet glæden ved at tegne. Nu vil han sælge ud af sine mange værker og støtte Blå Kors’ værested i Skive, der har gjort en stor forskel for ham.
Vejle får nyt tilbud til børn, der har det svært12.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Blå Kors Danmark åbner et nyt tilbud i Vejle til børn i alderen 7-12 år, som har brug for et pusterum i en svær hverdag. De mødes første gang den 17. januar, og det er gratis at deltage.
To ud af tre danskere kender ikke til gratis alkoholbehandling6.1.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at mange danskere ikke ved, at de har ret til gratis alkoholbehandling og krav på hjælp inden for 14 dage. Det er bekymrende, lyder det fra hjælpeorganisation.
Lidl og Blå Kors sikrer udsatte familier mad på bordet i julen17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter lukketid den 23. december henter frivillige fra Blå Kors Danmark overskudsmad i en række af Lidls butikker i hele landet. Gennem samarbejdet sikres det, at overskudsmad uddeles direkte til familier, der har ekstra brug for en håndsrækning i julen.
Blå Kors uddeler julehjælp til knap 11.000 familier16.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et rekordhøjt antal ansøgninger uddeler Blå Kors Danmark i år julehjælp til knap 11.000 familier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

