Taulovmotorvejen får ny asfalt ved Fredericia
28.8.2025 08:21:15 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Mandag den 1. september begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Taulovmotorvejen ved Fredericia. Arbejdet forventes at tage omkring fire uger.

Asfalten på Taulovmotorvejen ved Fredericia er slidt, og derfor går Vejdirektoratet mandag den 1. september i gang med at udskifte asfalten på strækningen. Vejdirektoratet forventer, at arbejdet kommer til at vare i omkring fire uger.
Arbejdet finder sted i både øst- og vestgående retning, hvor østgående retning er mellem Motorvejskryds Fredericia og Den Ny Lillebæltsbro, og vestgående retning er mellem frakørsel 59 Fredericia S og Motorvejskryds Fredericia.
Sådan foregår arbejdet
Først bliver den gamle asfalt fjernet, så man kan reparere den underliggende belægning. Derefter bliver der udlagt ny asfalt og påført nye vejstriber.
Resultatet bliver en mere jævn kørebane og en bedre køreoplevelse for trafikanterne.
Information til trafikanterne
For at påvirke trafikken mindst muligt, vil arbejdet blive udført som aften- og natarbejde.
I vestgående retning mellem rampeanlæg 59 Fredericia S og Motorvejskryds Fredericia vil der blive arbejdet i tidsrummet fra klokken 20.00 til klokken 05.30, hvor vejen bliver indsnævret fra tre til et spor. Nordgående spor mod Skærup ved Motorvejkryds Fredericia bliver spærret. Trafikanter fra Taulov mod Vejle vil i stedet skulle tage en omkørsel via frakørsel 61 Taulov og retur til Østjyske Motorvej ved 60b Taulov N.
I østgående retning mellem Motorvejskryds Fredericia og Den Ny Lillebæltsbro kommer arbejdet til at foregå i tidsrummet mellem klokken 19.30 og 05.30, hvor vejen ligeledes bliver indsnævret fra tre til et spor. Tilkørselsrampe 60a Fredericia V samt fra- og tilkørselsramperne ved rampeanlæg 59 Fredericia S i østgående retning vil i perioder være spærrede, mens der arbejdes.
Ved spærring af ramperne vil der være skiltet med omkørsel. I dagtimerne, hvor der ikke arbejdes på strækningen, vil alle ramper og spor være åbne for normal trafik.
Arbejdet betyder, at der er risiko for kødannelser og forlænget rejsetid. Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet kan medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Bo WamslerEntrepriselederVejdirektoratet
Tlf:72 44 71 88bow@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet inviterer til markedsdialog om tunnelbyggeri under Marselis Boulevard i Aarhus2.2.2026 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet indleder en dialog med markedet for at finde de bedste løsninger til byggeriet af en tunnel under en af de mest trafikerede indfaldsveje til Aarhus by - Marselis Boulevard.
Kom til nabomøde og mød Vejdirektoratet i forbindelse med motorvejen fra Klode Mølle til Løvel29.1.2026 09:14:38 CET | Pressemeddelelse
Efter Folketingets vedtagelse af anlægsloven for Midtjyske Motorvej fra Klode Mølle til Løvel ønsker Vejdirektoratet at indgå i tæt dialog med særligt de borgere, som bliver direkte berørte af den kommende motorvej. Derfor afholdes tre nabomøder i februar og marts.
Kom til informationsmøde om nye støjskærme langs Helsingørmotorvejen i Gentofte27.1.2026 08:32:03 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal etablere nye støjskærme langs Helsingørmotorvejen ved Kildegårds Plads i Gentofte Kommune. Nu inviteres naboer og borgere til et informationsmøde om projektet. Mødet bliver afholdt på Gentofte Rådhus torsdag den 5. februar kl. 17.00-18.30.
En weekend med reparation af fuge på Vejlefjordbroen16.1.2026 09:29:30 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem fredag den 16. januar og søndag den 18. januar for at genere trafikanterne mindst muligt.
Vejdirektoratet udfører broarbejde på Kalundborgmotorvejen15.1.2026 10:41:55 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet vil betyde nedsat hastighed og indsnævrede kørebaner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum