Finans Danmark

Høringssvar - vejledning om kreditværdighedsvurdering

Del

Finanstilsynet og Forbrugerombudsmanden har sendt udkast til vejledning om kreditværdighedsvurdering i høring.

Finans Danmark har afgivet høringssvar til høring over udkast til vejledning om kreditværdighedsvurdering.

Vi finder det hensigtsmæssigt, at den reviderede vejledning er mere eksplicit i forhold til det skøn, kreditgiver er tillagt i kraft af reglerne i forhold til, hvad der udgør fyldestgørende oplysninger og fyldestgørende dokumentation, ligesom den også åbner for anvendelse af estimater. Vi finder det afgørende, at denne proportionalitet også afspejler sig i tilsynspraksis. Det er vores opfattelse, at vejledningen samt myndighedernes praksis hidtil har været unødig restriktiv - også set i forhold til praksis i andre nordiske lande - og at den i flere situationer ikke har givet mulighed for kreditgivere at tilpasse vurderinger til den enkelte kunde, rådgivningssituation og produkt. 

Derudover finder vi behov for yderligere klarhed, herunder i forhold til kravet om beregning af rådighedsbeløb, m.v.

Læs høringssvar

Nøgleord

Finans Danmark

Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark

Finans Danmark bakker op om forslag, der styrker adgangen til boligfinansiering7.11.2025 06:53:50 CET | Pressemeddelelse

Regeringen lægger op til at gøre det lettere for boligkøbere uden for vækstområderne at købe deres egen bolig. Det skal ske ved at lempe kravene til udbetaling og gældsfaktor og samtidig lade bankernes lokalkendskab fylde mere i kreditvurderingen. Forslaget møder ros fra Finans Danmark, der ser forslaget som et vigtigt skridt mod at gøre boligmarkedet mere tilgængeligt.

Finans Danmarks kommentar til regeringens boligudspil: Gode initiativer, der har fokus på flere boliger og øget fleksibilitet i kreditvurderingen5.11.2025 09:23:10 CET | Pressemeddelelse

Finans Danmark roser regeringen for at komme med en række balancerede forslag, som både har øje for behovet for flere boliger og samtidig øger fleksibiliteten i kreditvurderingen særligt i forhold til adgang til boligmarkedet for førstegangskøbere. Finans Danmark har tidligere foreslået lignende initiativer.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye