Forslag: 12 millioner til Naturmødet i Hirtshals og Klimafolkemødet i Middelfart

Del

Regeringspartierne foreslår at støtte Naturmødet i Hirtshals og Klimafolkemødet i Middelfart i de kommende år for at styrke den lokale forankring i den grønne omstilling.

Foto: Frank Cilius/Klimafolkemødet

Lokal forankring er fuldstændigt afgørende for den grønne trepart. Derfor er der i aftalen afsat en ramme på 10 mio. kr. årligt i 2025-2028 til lokale indsatser. De tre regeringspartier (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) vil foreslå aftalepartierne, at både Naturmødet i Hirtshals og Klimafolkemødet i Middelfart årligt modtager 2 mio. kr. i tilskud fra 2026 til 2028 fra denne ramme.

 

Møderne formår at engagere civilsamfundet i den grønne omstilling og udgør en platform, der fremmer den offentlige debat om den grønne trepart. Det er med til at gøre den grønne omstilling til et fælles anlæggende – en folkesag.

Minister for Grøn Trepart Jeppe Bruus siger: 

”Vi har mere end nogensinde brug for at snakke sammen om den grønne omstilling. Jeg er kisteglad for, at lokale ildsjæle hvert år stabler inddragende og demokratiske begivenheder som Klimafolkemødet og Naturmødet på benene. Den grønne trepart fylder i år meget på begge folkemøder, hvilket formentlig også vil være gældende de kommende år. Det er vigtigt, fordi den grønne trepart er Danmarks største samarbejdsøvelse. Derfor er det godt, at den grønne trepart også kan være med til at bevare og udvikle de to store begivenheder i årene, der kommer.”

 

Økonominister Stephanie Lose siger:

”Store forandringer kræver dialog, engagement og lokal forankring. Naturmødet og Klimafolkemødet er gode eksempler på, hvordan vi fremmer lige præcis det. Og så er det helt oplagt, at den grønne trepart vil fylde meget til begge arrangementer i de kommende år. For med de store ambitioner og forandringer, der kendetegner den grønne trepart, så hører den helt naturligt hjemme på både Naturmødet og Klimafolkemødet. Jeg glæder mig over, at der nu bliver endnu bedre mulighed for at skabe gode rammer om den folkelige involvering i den grønne trepart ”

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard siger:

”Den grønne omstilling er en holdsport – og vi kommer kun i mål, hvis der er flere med på holdet. Derfor er det fedt at se lokale initiativer som for eksempel Klimafolkemødet og Naturmødet, som sætter klima og natur på plakaten. Selv glæder jeg mig til, når kursen lige om lidt bliver sat mod Klimafolkemødet.”

 

Tal og fakta

  • Det fremgår af Aftale om implementering af et grønt Danmark, at der afsættes 10 mio. kr. til lokale indsatser i 2025, 2026, 2027 og 2028.
  • Klimafolkemødet i Middelfart er en årlig begivenhed, der sidste år tiltrak 40.000 besøgende.
  • Naturmødet i Hirtshals er en årlig begivenhed med 30.000 besøgende.

Følg pressemeddelelser fra Ministerium for Grøn Trepart

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Ministerium for Grøn Trepart

Ulvehandlingsplan: Bedre muligheder for at regulere ulven, lokale ulveværnsgrupper og øget beskyttelse af husdyr28.4.2025 14:35:03 CEST | Pressemeddelelse

Ministeriet for Grøn Trepart offentliggør nu en ulvehandlingsplan, der blandt andet ændrer definitionen af problemulv, så det bliver nemmere at regulere ulven både i byerne og ved angreb bag ulvesikrede hegn. Der nedsættes lokale ulveværnsgrupper, der skal være med til at bortskræmme ulven. Og der arbejdes med at sikre husdyr bedre og nemmere for husdyravlere.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye