3F

Alarmerende udvikling kan få fatale konsekvenser for Danmark

Del

En ny kortlægning af grønne investeringer i Danmark, viser en bekymrende udvikling, der kan blive et dramatisk tilbageslag for klimaet, sikkerheden og tusindvis af danske arbejdspladser. 

Forbundsformand i 3F, Henning Overgaard
Forbundsformand i 3F, Henning Overgaard Foto: Joachim Rode

Investeringerne i den grønne omstilling i Danmark er på kort tid nedjusteret med hele 500 milliarder kroner. Det fremgår af en ny analyse lavet af Cowi og AE for fagforbundet 3F. Investeringer, der tidligere skulle gå til at udbygge dansk havvind er fra 2024 til 2025 nedjusteret drastisk med konsekvens for titusindvis af arbejdspladser.  

 - Jeg er dybt bekymret. Når jeg ser, at investeringerne i den grønne omstilling er nedjusteret med hele 500 milliarder kroner på så kort tid, bliver jeg både overrasket og foruroliget. Det er et kæmpe tilbageslag for hele vores fælles fremtid. Ikke kun for klimaet og Danmarks rolle som europæisk frontløber på havvind og grøn energi, men i høj grad også for de mange tusind grønne arbejdspladser, vi har sat vores lid til i 3F, siger Henning Overgaard, forbundsformand for 3F. 

Esbjerg-erklæringen fra 2022 gav Danmark en unik position som den bæredygtige motor for Europas grønne energiforsyning. Den var et løfte om at sikre Europa mod fremtidige energikriser og afhængighed af Rusland.

 - At miste investeringer for 500 milliarder kroner i grøn energi underminerer både Danmarks position som energimetropol og hele den sikkerhedspolitiske vision bag Esbjerg-erklæringen. Uden de investeringer står løftet om frihed og robusthed tomt og Europa mister et af sine stærkeste værn mod fremtidige energikriser og presset fra Rusland, understreger Henning Overgaard. 

De tabte investeringer kan også få en direkte konsekvens for det danske arbejdsmarked. Over 400.000 lønmodtagere arbejder i dag i brancher med høj CO₂-udledning, og særligt de ufaglærte og faglærte har udsigt til store forandringer. Investeringer i havvind og grøn energi skulle være fundamentet, der bar tusindvis af nye, trygge, grønne job. 

 - Det her er uden tvivl et stort wakeup-call. 3F, fagbevægelsen og arbejdsgiverne må og skal tage ansvar for at presse på for, at investeringerne i den grønne omstilling kommer tilbage på sporet. Det gælder om at få sat det lange lys på og det derfor oplagt at få indarbejdet i en kommende 2035-plan for dansk økonomi og sikkerhed. Den grønne omstilling skal både være en jobmotor og klimamotor, fastslår Henning Overgaard. 

(Find hele analysen i vedhæftninger.)

Nøgleord

Kontakter

For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.

Vedhæftede filer

Følg pressemeddelelser fra 3F

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra 3F

3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse

Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye